Boje už vojáky netáhnou, přednost má zábava

  • 4
Sledovanost války v Iráku na palubách amerických vojenských plavidel, jako je třeba letadlová loď USS Theodore Roosevelt, klesá. Stále víc námořníků se odvrací od zpráv. V televizi radši sledují basketbal nebo filmy. Prostě cokoli, co je odvede od první televizí plně pokryté války, píše agentura AP.

"Díky Bohu, nemáme žádné válečné zajatce ani sestřelené piloty," komentuje situaci jeden námořník, když sleduje na obrazovce umístěné poblíž tělocvičny show Robina Williamse.

Přitom zahájení bojových operací, když americké a britské síly vtrhly do Iráku, sledovalo v televizi bedlivě pět a půl tisíce námořníků, letců a důstojníků sloužících na Rooseveltovi.

Záběry těžké americké techniky, jak se valí iráckou pouští, evokovaly rychlou a čistou kampaň, která by mohla svrhnout iráckého prezidenta Saddáma Husajna s minimem amerických ztrát.

Pak ale přišly zlé zprávy. Iráčané zadrželi 12 amerických vojáků a další dva piloti je následovali, když se jejich vrtulník zřítil. Optimismu nepřidaly ani záběry ukazující americké ztráty na životech.

Když se začalo ukazovat, že pochod na Bagdád nebude tak snadný, jak se myslelo, příslušníci lodní posádky začali vyhledávat nějakou lehčí zábavu, aby poněkud unikli realitě.

Oblíbený je sport všeho druhu, a také několik filmových trháků jako třeba Den nezávislosti. "Nemyslím, že by Američané byli ignoranti," říká námořní poddůstojník Tyler Stephen Paschal, když se dívá na Williamsovu show.

Podle Paschala by neškodilo, "kdyby sdělovací prostředky víc zvažovaly, co ukazují. Některým lidem z posádky to jde pěkně na nervy," dodává.

Nikdo z lidí, kteří zde slouží, není imunní vůči špatným zprávám, jak je přinášejí televize, jež vyslaly své reportéry tak blízko válce jak nikdy dřív. A záběry z bojiště na živo udělají své.

Nejhůř to působí na nováčky, kterým je mezi 18 a 24 lety a představují asi 75 procent posádky na palubě. Navíc jsou zpravidla na své vůbec první plavbě.

"Přicházejí na palubu s naprosto naivními představami," říká lodní psycholožka Kirsten Betaková. Zdůrazňuje, že nováčci nikdy neviděli skutečnou válku.

"To, co viděli, byly filmy a videa, které oslavovaly válku. Teď jsou trochu v šoku, protože máme ztráty a oni to vidí v reálném čase," zdůrazňuje Betaková.

Podle psycholožky v neděli, kdy televize začala s prvními přímými přenosy z bojišť, prudce vzrostl počet lidí, kteří ji vyhledali. "Svěřili se, že mají z války strach," říká.

Letoun F/A -18 Hornet startuje z americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt k bojové misi nad Irákem. (20. března 2003)

,

Video