Během bojů mezi konkurenčními milicemi byla kromě samotného letiště poškozena i...

Během bojů mezi konkurenčními milicemi byla kromě samotného letiště poškozena i velká část letadel (21. 7. 2014). | foto: Reuters

Znesvářené milice bojují o letiště v Tripolisu. Za týden zemřelo 46 lidí

  • 28
Osmým dnem trvá bitva o mezinárodní letiště v Tripolisu. Boje mezi konkurenčními libyjskými milicemi si vyžádaly již nejméně 46 životů a dalších 120 lidí utrpělo zranění. Letiště přerušilo provoz, je výrazně poškozené a většina letadel zničena.

Zatím pravděpodobně nejkrvavější střety probíhaly v neděli. V Tripolisu byly nasazeny tanky i raketové střely, píše BBC. Bojuje se především na letišti a v jeho okolí, ale i v některých obytných čtvrtích.

Boje propukly před osmi dny, bylo při nich poničeno devadesát procent letadel a letiště muselo přerušit provoz. Úřady také oznámily, že střely vypálené z raketometů Grad poškodily řídicí věž.

Po krátké přestávce a zprávách o uzavření příměří se boje v pátek opět rozhořely v plné intenzitě. Zemřelo již nejméně 46 lidí, včetně civilistů, zraněno bylo přes 120 lidí. Podle místního ministerstva zdravotnictví není počet mrtvých konečný, čísla totiž nezahrnují mrtvé z neděle.

Od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v říjnu 2011 je letiště v rukou někdejších rebelů z města Zintán, ležícího přibližně 170 kilometrů jihozápadně od Tripolisu. Rivalové z islamistických milicí, pocházející zejména z města Misrata, je ale chtějí z metropole vytlačit. Právě ti proto před týdnem zahájili útok na letiště, které je klíčovým dopravním uzlem země a je zde umístěna řada letadel několika libyjských aerolinek.

Mezinárodní organizace ze země stáhly své lidi

Podle obyvatel z různých částí metropole stoupají z oblasti letiště oblaka dýmu a celým městem zní střelba a výbuchy. „Na domy dopadá palba, děti jsou vyděšené, mnoho lidí se raději evakuovalo, naše oblast trpí,“ cituje CNN mluvčího městské rady Mohameda Abdula Rahmana.

Nepokoje v Libyi

Tři roky po pádu vůdce Muammara Kaddáfího se Libye stále potýká s povstaleckými skupinami, které bojovaly proti někdejšímu režimu. Některé oblasti se centrální vládě dosud nepodařilo získat z područí rebelů.

Vláda je slabá a v zemi neustále probíhají ozbrojené střety a násilí zaměřené především proti státním orgánům.

OSN i další mezinárodní organizace dočasně evakuovaly své zaměstnance ze země. Šéf mise OSN v Libyii Tarek Mitri varoval před dalším vyhrocením situace. „Vzhledem k počtu ozbrojených aktérů, kteří se mobilizují a stahují se do hlavního města, je podle mě velká pravděpodobnost vážného vystupňování konfliktu,“ řekl Mirti. „V Tripolisu jsme se ocitli uprostřed totální konfrontace mezi dvěma znepřátelenými skupinami. Tato konfrontace, která se zrodila z hluboké politické polarizace, se odehrává na mezinárodním letišti v Tripolisu,“ dodal.

Libyjský ministr zahraničí Mohamed Abdulaziz vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby se situací v zemi zabývala a zvážila vyslání speciální mise, která by pomohla zemi stabilizovat. Zdůraznil však, že nežádá vojenskou intervenci v Libyi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video