Egyptské bezpečnostní složky zatýkají na Sinaji muže podezřelého z toho, že

Egyptské bezpečnostní složky zatýkají na Sinaji muže podezřelého z toho, že patří k ozbrojencům (11. srpna 2012) | foto: Reuters

Ozbrojenci na neklidném Sinaji zabili kmenového vůdce i s jeho synem

  • 34
Skupina ozbrojenců na neklidném Sinaji zabila v pondělí jednoho z místních kmenových vůdců a jeho syna. Ti se zrovna vraceli z konference, na níž se kmenoví vůdci radili o potlačení ozbrojenců. Na egyptském poloostrově už šestým dnem pokračuje ofenziva egyptské armády proti islámským radikálům v oblasti.

"Kmenový vůdce Chaláf al-Menahy a jeho syn byli zastřeleni ozbrojenci na jejich cestě z konference organizované kmenovými vůdci, kteří odsoudili ozbrojený boj," řekl agentuře Reuters nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Na Sinaji se šíří bezpráví od loňského svržení autoritářského egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Minulý týden se ale situace vyhrotila, a to když zřejmě ozbrojenci zabili šestnáct pohraničníků. Armáda poté na Sinaj vyslala jednotky včetně letectva, aby tam zjednaly pořádek.

Reakce Izraele

Izrael na nedělní rozhodnutí egyptského prezidenta Muhammada Mursího o odstavení armádních špiček a zrušení ústavního dodatku, omezujícího jeho pravomoci, reagoval se znepokojením a zdrženlivostí, píše ČTK. Izraelský tisk a politici se obávají vojenských a politických dopadů politického zemětřesení.

Izraelská vláda zatím Mursího krok oficiálně nekomentovala. Například list Jediot Achronot ale označil odstavení od moci staré egyptské vojenské gardy, která byla spíše přátelsky nakloněna Izraeli, za jeden z nejpřekvapivějších a nejvýznamnějších vrcholů egyptské revoluce.

List Maariv vidí v Mursího kroku čistku, která není pro Izrael dobrou zprávou. Už zvolení islamisty Mursího egyptským prezidentem Izrael znepokojilo, protiváhu k tomu viděl židovský stát v Nejvyšší radě ozbrojených sil (SCAF), která zemi vládla od loňského sesazení Husního Mubaraka.

V boji proti ozbrojencům se Káhira dohodla i s místními beduíny, kteří částečně ovládli sever Sinaje poté, co během loňského povstání proti režimu Husního Mubaraka z oblasti utekla policie. Sami přitom občas mimo jiné kvůli výkupnému unáší turisty, nicméně je vesměs bez újmy pak propouští.

Současná vojenská akce na Sinaji je vůbec největší od roku 1973, kdy Egypt bojoval v rámci Jomkipurské války s Izraelem.

Tajná schůzka slibuje tvrdou odplatu

O víkendu nicméně jednali i samotní ozbrojenci. Stovky se jich na Sinaji sešly v neděli v noci během tajné schůzky, kde radikálové projednávali odplatu za zabití pěti svých mužů egyptskou armádou. "Shodli se, že reakce bude tvrdá," řekl agentuře Reuters zdroj blízký ozbrojencům na egyptském poloostrově.

Situace na Sinaji ovšem není jediná, která opět přitahuje pozornost světa k Egyptu. Nedávno zvolený prezident Muhammad Mursí z egyptského Muslimského bratrstva v neděli posílil svou moc na úkor armády, která od svržení Husního Mubaraka prakticky určovala chod země.

Mursí překvapivě zrušil platnost ústavní deklarace, která poskytovala armádě široké pravomoci. Zároveň odvolal dva nejvyšší generály - ministra obrany a šéfa generálního štábu. Moc tak přesunul k prezidentskému křeslu.

Do jisté míry mu to mohla umožnit právě neklidná situace na Sinaji a šestnáct zabitých pohraničníků před týdnem. Mursího mluvčí prezidentům krok zdůvodnil svrchovaným rozhodnutím hlavy státu, jehož cílem bylo vlití nové krve do armádních žil.

Samotný Mursí dle televize BBC k odvolání generálů a omezení pravomoci armády řekl: "Rozhodnutí, ke kterému jsem dnes došel, nemělo cílit na určité lidi. Nechtěl jsem ani zahanbit instituce, či omezit svobody. Nechtěl jsem vyslat negativní vzkaz o nikom, mým cílem bylo blaho tohoto národa a jeho lidí."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video