Sunnitský muslim bojuje v ulicích libanonského města Tráblus (14. května 2012) | foto: Reuters

Syrský oheň přeskočil hranice, boje se rozhořely i v Libanonu

  • 91
Město Tarábulus na severu Libanonu o víkendu ovládly přestřelky podnícené povstáním proti režimu prezidenta Bašára Asada v sousední Sýrii. Incident ukazuje, že krveprolití v Sýrii se může snadno rozšířit přes hranice.

Boje ve městě na syrských hranicích vypukly v sobotu a střelba se s přestávkami ozývala až do pondělního rána. Podle agentury AP se do sebe pustili sunnité, tedy Asadovi odpůrci, a alávité, šíitská sekta, ke které se hlásí i syrský prezident.

Podle libanonské agentury NNA při přestřelkách zemřeli tři lidé: jeden voják se stal obětí odstřelovače, v neděli našli tělo dalšího muže pohozené ve škarpě a třetí člověk zemřel po výbuchu granátu v obytné čtvrti města.

Do přestřelky se zapojila i armáda, která se krátce střetla se sunnitskými bojovníky. Ulice druhého největšího libanonského města zahalil štiplavý dým z hořících pneumatik. Premiér Nadžíb Mikátí se ve městě sešel s duchovními vůdci, aby se pokusil situaci uklidnit.

Vzpomínky na občanskou válku

Erupce násilí v Tarábulusu naznačuje, jak občanská válka v Sýrii destabilizuje Libanon, zemi tvořenou výbušným mixem mnoha etnik a náboženství. Francie už Bejrút vyzvala, aby nedopustil rozšíření bojů na své území. Všichni ještě mají v živé paměti občanskou válku z let 1975 až 1990, která si vyžádala až 230 tisíc mrtvých.

Podstatnou roli na libanonské politické scéně hraje militantní šíitské hnutí Hizballáh. Ozbrojenci pod vedením šejcha Hasana Nasralláha během 14 měsíců trvajícího povstání v Sýrii kvůli své podpoře Asadova režimu přišli v arabských zemích o řadu příznivců.

Boje o Rastan

V samotné Sýrii se nyní bojuje o město Rastan ležící na hlavní silnici spojující Damašek se severem země. Povstalci se chlubí, že zabili 23 Asadových vojáků a zničili tři obrněné transportéry. Sami ale napočítali ve svých řadách devět mrtvých včetně jednoho ze svých velitelů.

Asadovy jednotky město obléhají a ostřelují. "Od tří hodin ráno na město dopadají granáty a rakety, průměrně jedna za minutu. Rastan byl zničen," hlásil satelitním telefonem z obklíčeného města jeden z povstalců.

Povstání v Rastanu vypuklo krátce po začátku protestů v březnu 2011. Po střelbě do demonstrujících lidí se sunnitští vojáci vzbouřili proti svým alávitským šéfům a zběhli z armády. Asadovým vojákům se už několikrát podařilo město dobýt, Rastanu se ale vždy opět zmocnili rebelové.

Boje v Sýrii pokračují bez ohledu na příměří, které vstoupilo v platnost před měsícem, a bez ohledu na pozorovatele OSN. Křehkou naději na mír dále oslabily čtvrteční výbuchy v Damašku, které si vyžádaly 55 lidských životů.

Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov podle ČTK připsal atentáty spojencům al-Káidy. O hrozbě, že do konfliktu vstoupí teroristické organizace, hovoří i někteří analytici. Obávají se, že v tom případě by Sýrii čekal osud Iráku, který po americké invazi v roce 2003 zasáhla vlna teroru.

Tarábulus, Libanon

Tarábulus, Libanon

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video