Strakova akademie, sídlo české vlády na vltavském nábřeží. Místo, k němuž se upínají tužby politiků.

Strakova akademie, sídlo české vlády na vltavském nábřeží. Místo, k němuž se upínají tužby politiků. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Boj s korupcí, státní dluh. To čeká novou vládu

  • 63
Ať už po volbách sestaví vládu kdokoliv, bude mít před sebou několik palčivých problémů, které se dotýkají všech. Na rozdíl od minulé vlády, která přebírala zemi v době hospodářského růstu, se nyní politici budou muset vypořádat s následky hospodářské krize. A nejen jimi. Největším úkolem je penzijní reforma.

Už letos si stát musel na důchody půjčit více než 30 miliard korun. A důchodců bude stále přibývat. Pokud tedy politici společně neprosadí reformu, bude se stát dále zadlužovat.

"Je to naprosto zásadní věc, s níž se musíme v nejbližších letech vypořádat," míní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Každému v produktivním věku by doporučoval, aby si spořil.

Stát má navíc nůž na krku od Ústavního soudu, který nařídil, že penze se musí vyplácet spravedlivěji. Do reformy se však příliš nechce sociálním demokratům a komunistům, pravicové strany ji podporují. Alespoň v programech.

Musí zatočit s korupcí

Druhým problémem, který na novou garnituru čeká, je snížení státních výdajů. Všechny programy stran se shodují v jednom: propustíme část úředníků, zmenšíme byrokracii. "Krize v Řecku po dlouhé době připomněla politikům, že dluhy se opravdu musí splácet," podotkl Hatlapatka. Česko má sice osmý nejnižší dluh v Evropské unii, ale zadlužení zvlášť v posledních letech nebezpečně roste.

To si uvědomují hlavně pravicové strany, které mají v programech "léky". Nejhořčejší léčbu navrhuje TOP 09, která by například radikálně proškrtala sociální dávky. Naopak levice v čele s ČSSD se dluhu příliš nebojí. Šéf socialistů Jiří Paroubek dokonce před volbami obviňoval pravici, že lidi "zbytečně straší".

Budoucí vládu čeká také stálice na nebi předvolebních slibů: zatočit s korupcí. K tomu by mohlo pomoci například schválení institutu agenta provokatéra, ochrana oznamovatelů korupce, zrušení takzvaných akcií na majitele nebo třeba seznam firem, které při veřejných zakázkách někdy podváděly. "Fráze o boji proti korupci zaznívá z úst našich politiků tak často, že již ztratila na vážnosti, kterou si zcela jistě zaslouží," myslí si analytik Hatlapatka. Nejlepší by podle něj byla prevence. "Mít štíhlý a efektivní státní aparát a přerozdělovat co nejméně peněz skrz úřednickou mašinérii," dodal.

Čtvrtým úkolem budoucí vlády bude reforma zdravotnictví, kterou nastartoval před čtyřmi lety tehdejší ministr Tomáš Julínek (ODS). Zůstalo však víceméně u zdravotnických poplatků, ze kterých se navíc stalo víc politické než odborné téma. Vláda převezme resort zdravotnictví se schodkem téměř 15 miliard korun – na tuto částku se deficit dostane počátkem roku 2011. Proto je hlavní úkol jasný: přivést do systému peníze. Neexistuje jiná možnost než je získat od pacientů.

Jeden návrh mají všechny strany stejný – zavést placený nadstandard a komerční připojištění. Nebude to snadné, zvlášť u lékařských výkonů se už teď politici neshodují, za co by měli pacienti doplácet. Je však důležité tuto dohodu neprotahovat.

Vyhozená půlmiliarda

A pátým úkolem vlády bude vypořádat se se státními maturitami. Ty, ač ještě neproběhly, už stály státní kasu zhruba půl miliardy korun. Většina stran je proti. "Je pro mě velkým rozčarováním, kolik peněz z našich daní je vyplýtváno kvůli nekoncepční práci školského resortu," komentuje to analytik Hatlapatka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video