Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Boj s korupcí drhne, jen na třetinu případů přišli policisté sami

  • 4
Jen třetinu úplatkářských případů umějí policisté vypátrat sami a včas. Na zbytek je upozorní občané podávající trestní oznámení, ale také novináři nebo politici. Data obsahuje zatím neveřejná analýza ministerstva vnitra, ve které se úředníci vyptávali na zkušenosti přímo detektivů bojujících proti korupci.

Podle Hospodářských novin kriminalisté z 237 případů braní či dávání úplatků za posledního půldruhého roku zachytili 150 včas, tedy podařilo se jim získat nutné důkazy. Ovšem z toho jen na 40 kauz přišli sami, bez podání trestního oznámení nebo informace v médiích.

Přitom právě boj proti korupci prezentuje současná vláda jako jednu ze svých priorit a také účinnou zbraň na získání prostředků do státní kasy. Strana Věci veřejné pak na tématu postavila celou svoji existenci. 

"Je žádoucí dosáhnout ještě většího podílu poznatků z vlastních zdrojů, neboť se tak často odhaluje korupční trestná činnost, kde žádná ze stran nemá zájem na prozrazení,“ doporučují podle HN ministerští analytici.

Podle analýzy například policisté málo využívají nastrčené peníze, tedy bankovky, které si policie po dohodě s uplácejícím tajně předem označila. Trik policisté použili jen v pěti procentech případů a ve všech případech korupčníky usvědčili.

Další zbytečně "zahálející" zbraní je takzvané finanční šetření. Jde o postup, kdy kriminalisté perfektně zmapují finanční situaci podezřelého. Na jednu stranu si dávají jeho příjmy včetně například dědictví a na druhou výdaje na život, auta nebo dovolené. Rozpor ve výdajích a příjmech může být jednak podpůrným důkazem pro obvinění z korupce, ale také tip pro finanční úřad.

Detektivové se ale brání, že na tyto metody nemají prostředky ani čas. Často prý musí řešit zároveň desítky případů a příliš jim nepomáhají ani zastaralé počítače a další technika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video