Boj s komáry začal

  • 7
Zaplaveným krajům hrozí komáři. Na jihu Čech a Moravy už s postřiky proti tomuto bodavému hmyzu začali. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se postřik připravuje i ve středních Čechách. Pražský krizový štáb hodlá zamezit invazi komárů z lagun, které povodeň vytvořila v pražské Chuchli, Lahovicích, Císařském ostrově, Císařské louce a ve Stromovce. V ostatních zasažených oblastech hygienici situaci zatím vyhodnocují.

Hubení dotěrného hmyzu se provádí buď letecky nebo pozemním postřikem. "Člověku přípravek rozhodně neškodí," ubezpečil Vít. Přiznal ovšem, že může negativně působit na včely. "Proto se postřik provádí buď brzo ráno, nebo pozdě večer," vysvětlil.

Lidé v postižených oblastech se proti hmyzu mohou bránit repelenty a oblečením, které kryje tělo. Zdravotníci doporučují, aby si do oken dali sítě.

První začali na jihu Moravy a Čech
Jako první začali s hubením komárů na jihu Moravy. V pondělí nechal povodňový štáb na Znojemsku a Břeclavsku z práškovacího letadla rozsypat látky, které by měly přemnožení komárů zamezit.

"Postřik byl preventivní. Je ale velmi pravděpodobné, že brzy budeme muset zasáhnout znovu," uvedla pro ČTK ředitelka jihomoravské hygienické stanice Dagmar Hrubá.  Vysvětlila, že voda z jezera mezi Hevlínem a Novosedly neodtéká, což urychluje tlení a množení komárů.

Ve středu zahájili boj s obtížným hmyzem také v Českých Budějovicích. Na komáry se chystají i na dalších místech na jihu Čech. "Požádali jsme starosty jednotlivých zaplavených obcí, aby nám dodali seznam míst, kde rozšíření hrozí. Zde pak budeme zasahovat," upřesnil pro MF DNES místopředseda okresní povodňové komise v Táboře Jan Jelšík.

"Budeme stříkat dle potřeby, jsme na to připraveni a prostředků máme dostatek," řekl přednosta strakonického okresu Josef Kalbáč.

Na Jindřichohradecku hygienik plošné postřiky zakázal. "Budeme zasahovat lokálně, přesně podle pokynů hygienika," sdělil přednosta jindřichohradeckého okresu Zdeněk Žemlička.

Na komáry se připravuje i Praha a střední Čechy
V Praze hrozí nebezpečí hlavně v lagunách, které se po velké vodě vytvořily. Komáři se tak ve velkém mohou objevit v pražské Chuchli, Lahovicích, Císařském ostrově, Císařské louce a ve Stromovce. Plošně se v Praze s postřikem nepočítá. Ulice, které pokrývaly nánosy bahna, kropí vozy vodou s lehkou příměsí sava.

Rozsáhlá fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.

Na zahájení postřiků se podle hlavního hygienika připravují rovněž ve středních Čechách. "Je to hrozící nebezpečí. Hygienici situaci vyhodnocují, výsledek bude během několika dnů," řekl mluvčí středočeského krizového štábu Petr Husák.

Sever Čech zatím vyčkává
V severních Čechách hygienici zatím situaci jen monitorují. "V úterý byl proveden průzkum okolí zatopeného Terezína a na základě analýzy komářích larev bylo zjištěno, že není akutní potřeba postřiku," řekl ústecký krajský epidemiolog Josef Trmal. Průzkum se bude opakovat v pondělí.

Přemnožení komárů v Plzeňském kraji podle mluvčí Jany Filípkové nehrozí, napsala ČTK. Plošné postřiky proto zřejmě nutné nebudou.

Postřik vajíčka nezahubí
Komáří vajíčka mohou v budoucnu zapůsobit jako časovaná bomba. Mohou totiž neškodně odpočívat v zemi do té doby, než přijde nová velká voda, a pak znovu zaútočit. Tento drobný obtížný hmyz klade vajíčka do vlhké země. Takových míst je po povodni mnohem více, než je obvyklé.

V zemi mohou vajíčka "přežívat" dlouhá léta. Komáři se z nich vylíhnou až tehdy, když je znovu zatopí voda. Vajíčka, která měří kolem jednoho milimetru, přitom nelze nijak zneškodnit. Postřik totiž hubí jenom dospělé komáry či larvy.

"Odborná literatura hovoří o tom, že vajíčka vydrží v zemi sedm až osm let," řekl MF DNES před pěti lety po ničivých záplavách na Moravě Jaromír Vaňhara z katedry zoologie Masarykovy univerzity.

Mělká jezera a louže jsou pro komáry ideální

"Úplný vývoj komára od vajíčka až po jedince schopného reprodukce trvá dvacet čtyři až dvacet sedm dní," uvedl entomolog Jihočeského muzea v Českých Budějovic Zdeněk Kletečka. Komárům vyhovují mělké vody s teplotou 20 - 24 stupňů Celsia.

O tom, že tohoto bodavého hmyzu bude více, nerozhoduje ale jen teplé počasí. "V rybnících a jezerech mají přirozené nepřátele, ať jsou to ryby, obojživelníci nebo dravý hmyz, například vážky. Na nově vzniklých vodních plochách tento nepřítel chybí," vysvětlil Kletečka.

Z dalších druhů obtížného hmyzu nemusí ale mít lidé obavy. "Například muchničky potřebují čistou tekoucí vodu, ta se díky povodním zatím téměř nevyskytuje," dodal entomolog.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video