Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Nelegální drogy jsou levnější a čistší a boj proti nim selhává

  • 47
Ilegální drogy jsou v současnosti levnější a čistší, než kdykoli v uplynulých 20 letech. Na celosvětové selhávající opatření proti šíření drog poukazuje zpráva vydaná Mezinárodním střediskem pro vědu v drogové politice. Odborníci ke svým závěrům použili údaje sedmi organizací, které se zaměřují na systém kontroly narkotik.

Organizace měly k dispozici informace o ceně a čistotě konopí, kokainu a opiátů včetně heroinu, a to za posledních nejméně deset let. Na jejich základě zpráva uvedla, že pouliční cena drog v reálné hodnotě v letech 1990 až 2010 klesla, zatímco jejich čistota a účinnost vzrostly.

V Evropě například průměrná cena opiátů a kokainu v letech 1990 až 2010 při započtení inflace a čistoty klesla o 74, respektive 51 procent, uvedlo Mezinárodní středisko pro vědu v drogové politice, které sídlí v kanadském Vancouveru.

Zpráva rovněž uvádí, že od roku 1990 došlo ve většině částí světa k podstatnému nárůstu množství kokainu, heroinu a konopí, které zabavují bezpečnostní sily.

Většina národních strategií na kontrolu narkotik se soustředila na snahu zamezit dodávkám drog, navzdory volání po jiných možnostech, jako je dekriminalizace a přísná zákonná regulace, dodala zpráva.

"Tato zjištění naznačují, že rozšiřování snahy o kontrolu globálního nelegálního trhu s narkotiky s pomocí bezpečnostních sil selhává," uzavírá zpráva.

"Měli bychom posoudit zavedení politiky, která na první místo naší snahy postaví zdraví a bezpečnost společnosti," říká spoluautor studie a vědecký šéf střediska Evan Wood, jehož citoval zpravodajský server BBC News. Na užívání drog bychom měli spíš pohlížet jako na záležitost veřejného zdraví, než jako na případ pro trestní stíhání," dodal.

Zjištění této zprávy přicházejí v době, kdy v několika zemích světa probíhá debata, zda v případě některých drog neuvolnit zákony. Uruguay letos v srpnu pokročila o krok blíž k tomu, aby se stala první zemí na světě, která bude produkovat a distribuovat marihuanu. Dolní komora tamního parlamentu totiž schválila zákon, který dává kontrolu nad touto drogou do rukou vlády.

Podle zprávy z roku 2011 OSN odhadla roční hodnotu světového obchodu s nelegálními narkotiky na nejméně 350 miliard dolarů, což je asi 6,6 bilionu korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video