Prosadit protikorupční balíček v parlamentu bude pro ministra vnitra Martina Pecinu obtížné. S pomocí svého předchůdce Ivana Langera a s hlasy ODS nemůže počítat.

Prosadit protikorupční balíček v parlamentu bude pro ministra vnitra Martina Pecinu obtížné. S pomocí svého předchůdce Ivana Langera a s hlasy ODS nemůže počítat. | foto: Koláž - iDNES.cz

Boj proti korupci: největší šanci má omezení anonymních akcií

  • 202
Omezení akcií, kdy není prokazatelný jejich vlastník - to je protikorupční opatření, které má v parlamentu ještě před volbami největší šanci na úspěch. Naopak protikorupční balíček, který chystá ministr vnitra Martin Pecina, bude v parlamentu procházet obtížně. Ještě do voleb se také ČSSD pokusí prosadit jasná pravidla pro lobbing.

Politici se před blížícími volbami předhánějí v tom, kdo přijde s nejlepším návrhem, který by omezil korupci.

Z rozložení sil v parlamentu a vyjádření představitelů stran je přitom patrné, že nejblíže ke schválení má omezení akcií na majitele, kdy není dohledatelné, kdo je jejich skutečným vlastníkem. Je tak například možné, aby stát či město přidělilo zakázku firmě, kde má podíl politik, který o ní rozhodl, či některý z jeho rodinných příslušníků. - čtěte Ministr Pecina chystá zákaz tajných akcií, vlastnil je i Gross

V parlamentu jsou hned dva návrhy, které mají tyto akcie zakázat. Jeden předložili sociální demokraté spolu se zelenými, druhý lidovci. "Jen takové opatření, které zprůhlední vlastnictví veškerých akcií, omezí korupci při zakázkách," míní šéf lidovců Cyril Svoboda.

A pro omezení anonymních akcií jsou také komunisté, což iDNES.cz potvrdil předseda jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Omezení anonymity vlastnictví akcií připouštějí i pravicové strany ODS a TOP 09. "Jsme ochotni podpořit takovou změnu zákona, která by znamenala, že o veřejnou zakázku se smí ucházet jen firma, která úplně rozkryje své vlastníky," řekl iDNES.cz místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Podobný názor má i bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer, podle nějž už nyní nic nebrání vládě a ministerstvům, aby při vypisování veřejných zakázek bylo podmínkou rozkrytí toho, komu firma, která si chce jít pro peníze od státu, patří.

Omezení lobbistů, pokus číslo dvě

Sociální demokraté, komunisté a zelení předložili do parlamentu i návrh, který má znamenat omezení pro lobbisty, tedy lidi, kteří se nyní celkem volně pohybují po parlamentu a snaží se ovlivňovat podobu zákonů ve prospěch svých klientů. - čtěte ĆSSD ukázala "korupční mapu republiky", chce i zákon o lobbingu

Politici by například nesměli přijímat od lobbistů, kteří by se museli zaregistrovat u ministerstva vnitra, žádné dary nebo jiné výhody. A jak lobbisté, tak politici by museli svůj vzájemný kontakt ohlašovat.

"Snažíme se to prosadit už podruhé. Teď jsme ještě přitvrdili sankce. Za porušení pravidel zákona by lobbistům hrozila až miliónová pokuta nebo zákaz činnosti na pět let," řekl iDNES.cz jeden z autorů zákona, šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jeho návrh pamatuje i na asistenty poslanců a senátorů, kteří by museli v parlamentu nahlásit své vedlejší činnosti. Veřejnost by tak měla pod kontrolou, zda se jako asistent poslance v parlamentu nepohybuje například člověk, který pracuje ještě třeba pro tabákovou firmu.

Šance návrhu zvyšuje to, že se k němu tentokrát přidali i komunisté, zatímco postoj pravicových stran ODS a TOP 09 zůstává chladný. "Nechci to dopředu odsuzovat. Rozhodneme se podle toho, jak přesně ten návrh bude vypadat," řekl dnes poslanec ODS Marek Benda.

Pecina to bude mít hodně těžké

Ministr vnitra Martin Pecina avizoval, že se pokusí přes vládu ještě do konce volebního období poslat "protikorupční balíček", který by zavedl institut korunního svědka či protikorupčního agenta. - čtěte Pecina a Vesecká: V boji proti korupci otevřeme staré kauzy

S prosazením svých návrhů to bude mít ale těžké, a to nejen proto, že do voleb zbývá už celkem málo času. Problém je i v tom, že Pecina sází podobně jako dříve ministr financí Eduard Janota na jeden velký balíček, který by se schvaloval naráz.

A pro ODS, TOP 09 i komunisty je problematický institut agenta provokatéra, který by mohl předstírat zájem přímo se podílet na trestném činu. - čtěte Pecina s provokatéry narazí, agenty proti korupci může policie využít už teď

"S korunním svědkem bych problém neměl," řekl iDNES.cz Kalousek. Tento institut, který by zajistit beztrestnost tomu, kdo pomůže rozkrýt závažnou trestnou činnost, na níž se sám podílel, se využívá třeba v USA. Korunního svědka už jednou český parlament schválil, ale na podzim 2005 pak už nedokázal přehlasovat veto prezidenta Václava Klause.

"Pro nás je základní problém Pecinův balíček jako celek. Považujeme ho jen za marketingovou akci sociální demokracie před volbami," říká jednoznačně exministr vnitra Ivan Langer z ODS. Šance, že by pro balíček zvedli občanští demokraté ruku, je tak v podstatě nulová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video