Boj o vládu: Špidla vyhrál bitvu

  • 238
Premiér Špidla úspěšně vybojoval první parlamentní bitvu o rozpočtovou reformu. Pokud by vláda neuspěla, uvažovala o tom, že skončí. Koalici se podařilo těsně protlačit prvním kolem hlasování všech jedenáct zákonů, na nichž reforma stojí a jež by měly státu ušetřit za tři roky až 270 miliard korun.

Povedlo se jí to i přes fakt, že před několika dny ztratila nadpoloviční parlamentní většinu kvůli odstoupení poslance Josefa Hojdara z klubu ČSSD a že opozice hlasovala proti.

Špidlův tým však musel za úspěch zaplatit. Pootevřel vrátka k tomu, co původně vůbec nepřipouštěl - aby se navrhované zákony znovu předělaly a změkčily podle přání nespokojených poslanců.

Hlavní z rebelů Hojdar proti reformě přece jen nevystoupil, byť s ní v navržené podobě nesouhlasí. "U většiny zákonů jsem se zdržel hlasování. Doslat jsem slib od ministra Sobotky, že o mých požadavcích bude ještě jednat," vysvětlil.

Vymohl si však zvláštní jednání s ministry o změkčení reformy nemocenské a důchodů. "Tyto zákony jsou takové, že je potřeba je velmi upravit," řekl Hojdar. Podle něj i některých dalších poslanců ČSSD by měly více odpovídat programu strany.

Změny v reformě chystají i komunisté, jen ODS nepředloží nic. ODS vládu opět tvrdě kritizovala a nepodpořila ani jeden návrh. Při definitivním hlasování o reformě po prázdninách čekají vládní koalici mnohem těžší chvíle než nyní.

Pokud se nesplní představy Hojdara a dalších kritiků, nebudou pro reformu hlasovat a ta nemusí projít. Šéf ODS Mirek Topolánek již oznámil, že by pak rád využil vysokých preferencí strany a odstavil vládní koalici od moci. Jeho lidé už o tom vyjednávají s poslanci ČSSD a KDU-ČSL. Podle některých zdrojů už měl dokonce připraven návrh, jak by mohla vypadat prozatímní úřednická vláda.

Většina členů vedení ODS je však opatrnější. Někteří členové strany dokonce říkají: "Topolánek přestřelil." Grémium strany se navíc shodlo na tom, že občanští demokraté zatím nemají dost sil ke svržení vlády.

Špidla si je zatím jist, že jeho tým zůstane u moci do konce volebního období: "Vláda nepadne," řekl. "Podle něj jen ODS nyní 'narůstá hřebínek'," který však brzy splaskne. 

Topolánek hraje na vlastní pěst
Šéf nejsilnější opoziční strany vzkázal vládě, že ji svrhne. Po chladné reakci ostatních členů vedení ODS začal Topolánek svá prohlášení mírnit. "Topolánek trochu přestřelil," reagoval v poslanecké sněmovně jeden z vlivných politiků ODS na středeční výroky předsedy své strany.

Mirek Topolánek ve středu večer prohlásil pro rozhlasovou stanici Frekvence 1, že ODS bude "všemi legálními prostředky usilovat o to, aby došlo k pádu této vlády a aby politická reprezentace diskutovala a prosadila předčasné volby".

ODS se o to podle svého předsedy pokusí už na podzim při druhém nebo třetím čtení zákonů k vládní reformě veřejných financí nebo při schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Vedení nejsilnější opoziční strany se však shodlo, že ODS nemá prostředky k vyvolání předčasných voleb a že by takový krok nebyl pro stranu výhodný. Jinými slovy: vedení ODS částečně popřelo slova svého předsedy.

Podle několika zdrojů z ODS Topolánek skutečně připravil plán na "sestřelení" vládního kabinetu premiéra Vladimíra Špidly, ale většina Topolánkových místopředsedů s tím nesouhlasí.

"Topolánek už má reálný obrys prozatímní vlády. V plánu je, že ke svržení současného kabinetu by se vedle Hojdara (poslanec Josef Hojdar v úterý opustil klub ČSSD na protest proti způsobu, jakým vláda prosazuje finanční reformu - pozn.
red.) použilo až deset sociálních demokratů a vyjednává se o tom i s lidovci," řekl MF DNES vysoce postavený člen ODS.

Topolánek v rozhovoru pro MF DNES popřel, že by znal takový scénář. O chvíli později už však pro BBC sdělil, že má dokonce vytipovaného premiéra prozatímní vlády. "Jen jsme s moderátorem žertovali," vysvětloval pak rozpor Topolánek.

Další zdroj z ODS vysvětlil, proč Topolánek mírní své středeční výroky, slovy: "Nápadu vyvolat do podzimu pád vlády a připravit vlastní prozatímní vládu není nakloněn zbytek vedení ODS. Argumentují tím, že by na tom ODS tratila, protože by musela sama udělat mnoho nepopulárních kroků".

Chce tedy ODS předčasné volby, nebo ne? "Vyvolání předčasných voleb je velmi komplikované. Sněmovna by musela třikrát vyslovit nedůvěru nějakým dalším vládám nebo by i vládní poslanci museli sami odhlasovat zkrácení tohoto volebního období.
Až na podzim se ukáže, jestli je to reálné. My se zatím budeme chovat, jako normální opozice," řekl místopředseda ODS Jan Zahradil.

Podobně hovoří i další místopředseda ODS Petr Nečas. "Pád této vlády mají v rukou pouze vládní poslanci. Politika je ale velmi dynamická, máme samozřejmě spoustu scénářů, které odpovídají různým situacím, jež mohou nastat," komentoval Topolánkovy výroky Nečas.

Mezi ODS a některými sociálními demokraty už probíhá vzájemné vyjednávání. Jeho cílem je přesvědčit vládní poslance, aby na podzim hlasovali proti ekonomické reformě a rozpočtu Špidlovy vlády. Tím by se možnost předčasných voleb zvětšila. "Toto nebudu ani potvrzovat, ani vyvracet," řekl k tomu Zahradil.

Topolánek o tom říká jen to, že "oficiálně k tomu nemá nikdo mandát". Ani on to ovšem nevyloučil. "Nemyslím si, že to jejich úsilí má naději na úspěch," reagoval premiér Špidla.

Ministr zahraničí a šéf lidovců Cyril Svoboda dokonce označil Topolánkovy středeční výroky za nezodpovědné a sobecké. "Bude-li mít vládní koalice nějaké problémy, bude je mít kvůli sobě, nikoli kvůli tomu, že pan Topolánek vydal razantní prohlášení," dodal lídr nejmenší vládní strany, Unie svobody, Petr Mareš.

Jestli se ODS pokusí o svržení vlády, se ukáže až na podzim. Pokud by vládě neprošly ani reforma, ani rozpočet, je dokonce pravděpodobné, že ji Špidla sám rozpustí, jak už dříve naznačoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue