Míša s tátou ve svém pokoji.

Míša s tátou ve svém pokoji. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Otec, jemuž po návratu z vězení nechtěli vydat syna, žaluje stát

  • 130
Více než pět let trvalo pětačtyřicetiletému Robinovi z Plzeňska, než se mu podařilo získat do péče svého vlastního syna. Hlavním argumentem úřadů a soudů proti otci byla jeho chudoba. Tvrdí to jeho právní zástupkyně Klára Samková. Muž nyní žaluje stát, který mu znemožnil strávit se synem nejdůležitější část jeho dětství. Chce tři miliony korun.

„Není možné, aby OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí, pozn. red.) ničil lidem životy, aby se zde s dětmi normálně kšeftovalo a nikdo za to nebyl postižen. Jestli to tak necháme být, dopadneme jako v Norsku,“ varuje Samková.

Robinovi (celou identitu muže redakce zná) pomohla, aby po letech marného boje s úřady a soudy dostal syna Michaela do péče. Do té doby stál Robin jako chudý člověk bez právního vzdělání proti sociálce a později i pěstounce dítěte sám. Michaelova matka s Robinem nikdy nežila a zájem o dítě nikdy neprojevila.

„Dlouholetá komunikace otce s OSPODem v Kroměříži, v Plzni i se soudem ukazuje, že žalobce byl dlouhodobě podroben ponižujícímu zacházení ze strany zejména OSPODů, které po něm chtěly různé „důkazy“, že své dítě miluje, že je schopen a ochoten se o ně postarat, že své city myslí vážně,“ uvedla advokátka v žalobě, kterou tento týden podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

Sociálka i soud Robinovi dítě vydat nechtěly. Důvod takového rozhodnutí? Podle Samkové Robinovy neuspokojivé majetkové poměry. „Sociální poměry na straně žalobce, tedy jeho chudoba, nesmí být důvodem pro zkrácení jeho práv, což se bezpečně stalo,“ argumentuje Samková. Úředníky prý nezajímalo, že otec se synem mají i přes dlouhé odloučení blízký vztah. Místo toho řešili, že Robin v bytě, kde žije, nemá postel, ale jen matraci.

Právnička: OSPOD při rozhodování udělal více chyb

Při rozhodování udělal OSPOD podle právničky více chyb. Především svěřil Michaela do náhradní péče na Kroměřížsko, i když podle metodických pokynů ministerstva by měl hledat pěstounku ve stejném okrese v Plzeňském kraji. I to byl účinný způsob, jak nemajetnému Robinovi znemožnit cesty za synem. Přesto jich několik podnikl (více o případu zde).

Do své péče získal Robin Michaela loni v lednu. Hned ho jako předškoláka přihlásil do školky. Nyní je Michael v první třídě. „Měl vysvědčení, donesl samé jedničky. Až jsem se tomu divil, kluk je někdy dost nepozorný,“ chválí ho Robin.

Obavy úředníků, že své city nemyslí vážně, svým chováním zcela vyvrátil. „Funguje to a mohlo to fungovat od začátku, kdyby úředníci neporušovali své vlastní pokyny. Někdo by za to měl nést odpovědnost,“ shrnula Samková.

Robin se synem teď žalují ministerstvo práce a sociálních věcí za rozhodnutí, která na více než pět let oddělila otce a syna. Žalobu podávají i na ministerstvo spravedlnosti za soudní průtahy a nesprávný postup.

Jako náhradu nemajetkové újmy žádají celkem přes tři miliony korun, největší část z toho je za roky 2012 a 2013, kdy se nemohli stýkat vůbec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video