Boj o příměří na Blízkém východě pokračuje

  • 1
Mezinárodní diplomatické úsilí podpořit křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci nabývá na intenzitě. Relativní klid zbraní panuje v regionu od minulého pátku, kdy při sebevražedném útoku v Tel Avivu zahynulo dvacet lidí. K útoku se přihlásilo militantní islámské hnutí Hamas, jehož představitel v úterý prohlásil, že s příměřím nesouhlasí a že se chystají na Izraelce útočit všude a všemi možnými prostředky.

"Naší politikou je pokračování v intifádě (lidovém povstání) a odporu. Svou politiku neměníme. Odpor znamená útočení na Izraelce všude jakýmikoli prostředky," prohlásil mluvčí palestinské militantní skupiny Hamas Mahmúd Zahár. V pondělí se přitom objevily zprávy, že Hamas společně s hnutím Fatah souhlasí s příměřím ovšem za podmínky, že se Izrael stáhne z okupovaných území.

"Do pekla s Izraelem!"
Desítky tisíc lidí vyšly v úterý do ulic syrské metropole Damašku, aby povstání Palestinců podpořily. Účastníci manifestace vyzvali k pokračování boje až do úplného osvobození poslední pídě okupovaných území. Zároveň skandovali nepřátelská hesla proti izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi: "Vrátíme se do Jeruzaléma", "Do pekla s Izraelem", "Smrt nacistickým a sionistickým vrahům dětí", "Bojkotujte americké výrobky". Na konci akce spálili manifestanti izraelské vlajky.

Klidem zbraní si Palestinci "zachránili kůži"
Příměří vyhlásil v sobotu palestinský vůdce Jásir Arafat s cílem ušetřit palestinská území tvrdé odvety ze strany izraelské armády. Ta odvetná opatření odložila v očekávání, zda se Arafatovi podaří zamezit dalšímu protiizraelskému násilí.

Izraelské bezpečnostní síly v úterý zatkly jednoho činitele palestinské samosprávy a devět dalších Palestinců na západním břehu Jordánu pro podezření z terorismu. Objevily se také informace, že izraelské úřady zabránily Arafatovi, aby vrtulníkem přeletěl z Předjordánska do pásma Gazy. Tyto zprávy ale popřely samy palestinské zdroje.

Evropská unie nevylučuje summit Arafat - Šaron
Iniciativu na podporu křehkého příměří v blízkovýchodním regionu vyvíjejí například EU, Německo i Rusko. Podle posledních zpráv hodlají Spojené státy ve středu vyslat na Blízký východ šéfa zpravodajské služby CIA, který zde bude vést izraelsko-palestinské bezpečnostní rozhovory.

"Myslím, že za pár dní, dva nebo tři dny, by mezinárodní společenství v případě udržení (klidné) situace mělo podniknout iniciativu vůči oběma stranám, aby se postoupilo do další fáze," která by mohla obsahovat izraelsko-palestinský summit."
Javier Solana, vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku

Konání summitu mezi palestinským prezidentem Jásirem Arafatem a izraelským premiérem Arielem Šaronem by znamenalo, že hlavní krize skončila. Summit by umožnil přijmout konkrétní kroky k uklidnění napětí, řekl Solana. Připustil, že hovořit nyní o podobném setkání je velmi optimistické a že summit by se musel pečlivě připravit, protože nemůžeme riskovat summit, který by neskončil úspěchem.

Palestinci se účastní demonstrace islámského hnutí Hamas v Ramalláhu. Mluvčí Hamasu v úterý prohlásil, že intifáda pokračuje a že budou útočit na Izraelce všude a všemi prostředky. (5. června 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video