Francois Fillon vyhrál prezidentské primárky tradiční pravice ve Francii...

Francois Fillon vyhrál prezidentské primárky tradiční pravice ve Francii (27.11.2016) | foto: Reuters

Prezidentské primárky francouzské pravice drtivě vyhrál Fillon

  • 81
Do prezidentských voleb ve Francii se za tradiční pravici příští rok postaví konzervativec François Fillon. V nedělním druhém kole porazil dalšího expremiéra Alaina Juppého poměrem 66,5 ku 33,5 procenta hlasů. Juppé vítěznému kolegovi ze strany Republikáni poblahopřál a slíbil podporu v nadcházejících prezidentských volbách.

Vítěz bude mít podle dosavadních průzkumů největší šanci stát se hlavou státu.

S proslovem následně vystoupil i Fillon, který se prohlásil vítězem primárek. „Musím nyní přesvědčit celou zemi o tom, že náš projekt je jediný, který nás může pozvednout,“ prohlásil a dodal: „Můj přístup byl pochopen. Francie nemůže snést svůj úpadek. Chce to pravdu a chce to akci.“

Volební místnosti byly otevřené od rána a až do 19. hodiny. Dvaašedesátiletý konzervativec Fillon, který byl favoritem těchto historicky vůbec prvních primárek, je přívrženec „šokové terapie“ v ekonomice. Nabízí radikální reformy a byl by vstřícnější k Rusku. Oproti tomu umírněnější 71letý tradicionalista Juppé sliboval „hluboké reformy“, ale „bez brutality“. Je pro mírnější vylepšování stávajících systémů ve Francii a zachování tlaku vůči Moskvě.

Thatcherovec a nepřítel gayů

Profil Françoise Fillona

V sázce je hodně: vzhledem k roztříštěnosti levice má vítěz klání pravicových primárek velkou šanci, že postoupí do druhého kola prezidentských voleb, ve kterém by v květnu příštího roku mohl podle aktuálních průzkumů porazit vůdkyni krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou a stanout v čele státu.

Fillon vyhrál první kolo minulou neděli s překvapivě velkým náskokem 15,6 procentního bodu (psali jsme zde). Získal poté podporu více a významnějších osobností, především ze strany exprezidenta Nicolase Sarkozyho, který v prvním kole skončil až třetí a z volebního boje nečekaně vypadl. Fillon vyhrál podle ankety i důležitý televizní duel ve čtvrtek večer. Ještě před oznámením předběžných výsledků bylo předpovídáno, že by mohl jasně zvítězit - poměrem až 65 ku 35 procentům hlasů.

Prvního kola se minulou neděli zúčastnilo 4,3 milionu voličů. Poslední televizní debatu obou uchazečů ve čtvrtek sledovalo více než osm milionů diváků.

Podle údajů ze dvou třetin volebních místností hlasovalo během nedělního dopoledne asi 1,27 milionu lidí, což je podle organizátorů zhruba o 15 procent více, než přišlo minulý týden.

Primárky pořádá hlavní pravicová strana Republikáni, ale zúčastnit se jich může každý, kdo zaplatil manipulační poplatek dvě eura (54 korun) a podepsal prohlášení, že sdílí politické hodnoty pravice a středu. Nemusí přitom mít stranický průkaz, což otvírá možnost taktického hlasování voličů jiného politického zaměření. Asi 15 procent hlasujících v prvním kole podle průzkumu byli přívrženci levice, kteří se zmobilizovali hlavně proti exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu.

Levice se na souboj kandidátů teprve chystá

Bývalý prezident patřil v neděli k prvním voličům u pařížských uren. Na veřejnosti se objevil poprvé od své porážky a odchodu z politiky, zdržel se ale jakéhokoli vyjádření. Bezprostředně po prvním kole naznačil, že pomýšlí podpořit Fillona.

Stejně jako Sarkozy dorazili i mnozí další voliči již časně, aby se vyhnuli frontám. „Dal bych přednost Juppému v sociálních věcech a Fillonovi v ekonomice. Je těžké to říci, ale nakonec jsem dal přednost tomu mít práci před jinými věcmi,“ vysvětlil hlasování pro nynějšího favorita student Gaétan (22) v Bordeaux, kde je starostou Juppé. V Lille naopak 37letý inženýr Antoine hlasoval právě pro Juppého, protože Fillon je podle něj až příliš napravo.

Socialisté chystají primárky na leden. Studená válka však ve vládnoucím táboře vypukla již nyní: nepopulární prezident François Hollande, která má do půli prosince čas rozhodnout se o případném pokusu setrvat v Elysejském paláci, se zlobí na šéfa vlády Manuela Vallse, který v tisku „nevyloučil“ vlastní kandidaturu proti prezidentovi, „vedoucího levici k porážce“.

Valls podle webu francouzské rozhlasové stanice RTL svými výroky o zájmu kandidovat už rozhořčil Hollandeovo okolí natolik, že možná v nejbližších dnech bude muset opustit premiérský post. Podle deníku Le Parisien k tomu může dojít už dnes, kdy Hollande a Valls mají společně poobědvat v prezidentském Elysejském paláci. V kuloárech se již hovoří o možných nástupcích Vallse, nejvážnějším kandidátem je prý ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Představitel prezidentského paláce veškeré podobné dohady kolem Vallse ale podle agentury Reuters v neděli odmítl.

„Situace uvnitř Socialistické strany se zdá kritická, hlavně když (dva bývalí Hollandeovi ministři) Emmanuel Macron a Sylvia Pinelová se rozhodli ignorovat primárky a kandidovat v prezidentských volbách. Méně než pět měsíců před prezidentskými volbami je vnitřní rozpad blízko,“ domnívá se stanice RTL.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Harris Interactive by nyní v prvním kole voleb 23. dubna skončili na dvou prvních postupových místech Fillon a Le Penová s 26 a 24 procenty hlasů. Daleko za nimi by s devíti procenty skončil Hollande či Valls. Dosavadní předvolební předpovědi, především pro první kolo, ztěžuje to, že se dosud neznají všichni kandidáti a jejich podpora ze strany jednotlivých politických osobností a formací.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video