Boj o Novu končí, Železný zůstává

  • 35
Pěkné poledne. Dobrou chuť, pokud právě obědváte. Tato slova Vladimíra Železného budou dál otevírat pořad Volejte řediteli. Po šesti týdnech komplikovaných sporů končí boj o ovládnutí TV Nova dohodou. A Vladimír Železný zůstává v televizi generálním ředitelem. Jeho setrvání ve funkci je součástí dohody, kterou mezi sebou uzavřeli dva dosavadní soupeři o nadvládu v TV Nova, podnikatel Jiří Šmejc se Železným po boku a vlivná česká finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Dohoda má televizi zajistit klid a dostatek peněz na splacení dluhů a na provoz. Peníze na překonání finanční krize Novy má zajistit právě skupina PPF. Ta už tak napříště nebude známá jen tím, že vlastní Českou pojišťovnu, a získá výrazný vliv i na mediálním trhu.

Podle dohody dají dosavadní soupeři své podíly v Nově dohromady, rozdělí si je napůl a budou společně ovládat i další důležité firmy, které pro televizi nakupují reklamu nebo zajišťují její provoz. Napůl budou vlastnit i slovenskou televizi JOJ.

Chtějí Novu ozdravit a pak ji prodat některému z velkých mediálních koncernů. "Cílem společného postupu bude stabilizace televize a příprava prodeje zahraničnímu strategickému investorovi," stojí ve společném prohlášení obou donedávna soupeřících stran. Železný získá i další funkci, bude jedním ze dvou jednatelů televize. Tím druhým bude Petr Dvořák z PPF.

Aleš Rozehnal, bývalý právník Železného, který poslední kolo boje o Novu odstartoval, nebude mít funkci žádnou. Jak dlouho může nevyvážené partnerství fungovat? Již dnes někteří lidé zasvěcení do posledních jednání naznačují, že klid zbraní nemusí trvat příliš dlouho. Železný je kvůli finančním operacím spojeným s Novou trestně stíhán a hrozí mu vězení.

Za Šmejce televize prohospodařila příliš peněz a z mimořádně výdělečné firmy se stal partner, který na čas omezil platby dodavatelům. A protože televizní finance bude mít na starosti PPF, zřejmě si převody z doby nedávné řádně prověří.

Důkazem nedostatku peněz je podle zaměstnanců Novy právě omezování některých finančně náročných programů. To však Nova popírá. Původní američtí investoři, se kterými se Železný před třemi lety za dramatických okolností rozešel, nic nemění na svém postoji a žádají zpět investovanou miliardu.

"Dohodu jsme vzali na vědomí, jako malý spoluvlastník televize jsme poslední vývoj nemohli ovlivnit," uvedl mediální zástupce amerických investorů z firmy CME Michal Donath. Kromě miliardy Američanům však firmy kolem televize Nova budou muset rychle sehnat další stamiliony.

Do konce srpna má Nova zaplatit asi 400 milionů korun slovenským finančníkům z J&T Banky a Istrokapitálu. Ti televizi, která měla problémy sehnat klasický úvěr od velkých bankovních domů, půjčili letos na jaře na vysoký úrok a do zástavy si vzali držitele vysílací licence.

Některé dluhy již Nova vyřešila. Urychleně zaplatila například půlmiliardový úvěr od banky ABN AMRO, která koncem června Nově obstavila příjmy z reklamy. Dalších 367 milionů dluží Nova státní konsolidační agentuře.

Uzavřený smír umožní partnerům ovládat Novu i pro případ, že soudy zruší některé majetkové převody z minulosti. Radě pro rozhlasové a televizní vysílání zatím podle mluvčího Pavla Baráka nezbývá nic jiného než vycházet z údajů poskytnutých majiteli. "Kdo je skutečně v právu, kdo má právo vést Novu, se tak může ukázat až za nějaký čas," řekl Barák. 

Změny na Nově: čtyři pořady končí

Z programu televize Nova v září nenávratně zmizí čtyři významné pořady. Diváci už v současné podobě neuvidí Snídani s Novou, Kolotoč, Vabank nebo Áčko. Nova tak odstartovala razantní úsporná opatření, která jí mají umožnit snazší splácení dluhů.

"Nejde o peníze. Například pořad, který nahradí Snídani, nebude levnější. Bude také stejně dlouhý," odmítá informace o finančních problémech televize její mluvčí Martin Chalupský. Nova podle něho pouze reaguje na pravidelné divácké průzkumy. "Z nich vyplývá, že třeba ve Snídani chtějí lidé vidět více zpravodajství. Je to běžná programová změna," dodává Chalupský.

O finančních důvodech však mluví zaměstnanci televize. Někteří z těch, kdo se podíleli na výrobě rušených pořadů, mají přijít už v průběhu srpna o práci. "Ty pořady měly prostě dlouhodobě nízkou sledovanost. Reklamy, které se okolo nich vysílaly, na výrobu nevydělaly. Natáčení ztrátových pořadů už prostě televize nemohla dále táhnout," říká jeden z pracovníků, kteří nechtějí být jmenováni, protože se v Nově pokoušejí získat jinou práci.

O zrušení některých pořadů, které nyní definitivně zmizí z obrazovek, ale Nova uvažovala už dříve. V případě Snídaně se tyto úvahy objevovaly téměř po celou dobu existence této televizní stanice.

Pokud jde o Vabank, o jeho rušení mluvil Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli letos v březnu. Tehdy Nova své rozhodnutí odložila. "Vabank stále máme a jsme rádi, že ho máme. Je to opravdu dobře dělaný pořad," řekl tehdy Železný.

Překvapením je zrušení Kolotoče. Ten měl sice své stálé diváky, jejich počet však klesal. "Je mi to sice líto, ale na druhou stranu je to pochopitelné. V komerční televizi, když něco nevydělává, tak se to zruší. Tak to prostě musí být," říká moderátor Kolotoče Pavel Poulíček, který se bude dál věnovat sportovnímu zpravodajství.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zatím úspornými opatřeními Novy neznepokojuje. "Ty změny nejsou tak závažné, abychom je museli schvalovat," říká mluvčí rady Pavel Barák. Zároveň však přiznává, že vlastně neví, kdo je v tuto chvíli oprávněn změny udělat, kdo má vliv na vysílací licenci.

"To je poněkud zauzlená záležitost. Zamotané klubko se teď snaží rozmotat jednotlivé strany sporu. Aby se situace vyjasnila, musí udělat asi osm kroků," dodává Barák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video