Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná.

Výhled na Strakovu akademii ze zahrady, která není veřejnosti běžně přístupná. | foto: František Vlček, MAFRA

Boj o ministerské náměstky začíná. Zůstanou ti, kdo řídí sekce

  • 37
Služební zákon ještě neschválil parlament a koaliční strany už z něj mají těžkou hlavu. Tolik ohlašované odpolitizování státní správy tak začíná politickým bojem o záchranu náměstků jednotlivých ministrů. Na všechny nemusí zbýt místo po boku jejich šéfa.

Nový zákon totiž zavádí dva typy náměstků: „politické“, kteří zastupují ministra ve vládě i sněmovně a odcházejí z funkce spolu s ním, a „odborné“, kteří vedou sekce na ministerstvech. 

Za budoucí „politické“ náměstky vybrané ČSSD se podle zákulisních informací MF DNES chystá přimlouvat premiér Bohuslav Sobotka i u ministrů zbylých dvou koaličních stran.

„Bude o tom hovořit s ministry koaličních partnerů, pokusí se pro ně vyjednat podporu výměnou za to, že v sociálnědemokratických resortech usedne náměstek koaličních partnerů,“ uvedl zdroj ze sociální demokracie, který si z pochopitelných důvodů nepřeje zveřejnit své jméno.

Politický náměstek bude vždy jen jeden

Politické dohadování o výměnách náměstků potvrzuje i náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla. „Debatovali jsme o tom, diskuse na toto téma se samozřejmě vede, ale zatím v obecné rovině, ani není jisté, jak zákon dopadne,“ uvedl tento náměstek nominovaný ČSSD.

Problém totiž je, že zatímco politicky nominovaní byli doteď v podstatě všichni náměstci ministra, do budoucna má mít člen vlády jednoho, maximálně dva „politické“ zástupce, které si sám jmenuje. Logicky si tedy ministr na takovéto místo vybere člověka, který je mu politicky nejbližší.

Dosud bylo obvyklou praxí, že šéf resortu jedné z koaličních stran jmenoval svými náměstky lidi, které alespoň zčásti nominovaly zbylé koaliční strany - vzpomeňme jen na povzdechy Věcí veřejných v minulém volebním období, že mají příliš málo náměstků.

Dosavadní náměstci se chtějí „překlopit“

Zbylí náměstci už by měli být tzv. „odborní“. V budoucnu je podle projednávaného služebního zákona bude jmenovat státní tajemník daného ministerstva podle výsledků výběrového řízení. 

Zpočátku se však dosavadní náměstci automaticky překlopí - tedy pokud ve chvíli, kdy začne platit nový zákon, budou skutečně řídit nějakou sekci. A to je druhá šance pro stávající náměstky, pokud se neuchytí na postech „politického“ náměstka. I když ne s tak dobrými vyhlídkami, přesto současní náměstci nic neponechávají náhodě.

„Prakticky na všech ministerstvech teď probíhá poměrně masivní reorganizace, aby všichni stávající náměstci nějakou sekci řídili a automaticky se překlopili,“ vysvětluje zdroj MF DNES, který je dobře obeznámen s momentálním děním ve státní správě.

Tito „odborní“ náměstci však ve své funkci zůstanou jen dočasně - do konce roku 2016 bude podle nového zákona na jejich místo vypsáno výběrové řízení. Mohou se do něj sice přihlásit, ale jejich jmenování jisté není. Na druhou stranu budou mít při výběrovém řízení dobrou startovní pozici.

Pravice rozdělení kritizuje

Téma dvou druhů ministerských zástupců se probíralo i na setkání sociálnědemokratických náměstků, které se pod taktovkou premiérova šéfporadce Vladimíra Špidly pravidelně koná.

„Popsali jsme jim, jaký je rozdíl mezi politickým a sekčním náměstkem, a oni sami si z toho udělali závěry, jaký post by chtěli vykonávat. Když jste politik, máte politickou představu a chcete něco změnit, to je pozice politického náměstka. Když chcete vykonávat agendy někoho jiného, je to úřednická pozice,“ popisuje Špidla. 

Náměstkům bylo původně navrženo, aby si u svých ministrů podporu vylobbovali sami. Ti to ale vesměs odmítli s tím, že není příliš důstojné si o takový post říkat.

Přes veškerou přípravu na dopady nového služebního zákona ještě není jisté, jak nakonec jednání o podobě normy ve sněmovně dopadne. Pravicová opozice totiž hlasitě kritizuje právě rozdělení zástupců ministra na politické a odborné. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video