Bělobrádek trvá na křesle zemědělského ministra, Babiš a Sobotka mu jej nechtějí dát.

Bělobrádek trvá na křesle zemědělského ministra, Babiš a Sobotka mu jej nechtějí dát. | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Když odejde Bělobrádek, zůstane koalici Okamura a komunisté

  • 56
Co za tím je, že lidovci tak umanutě trvají na křesle zemědělského ministra i za cenu pádu ještě nevzniklé koalice? Komentátor Karel Steigerwald ale upozorňuje, že se stejně lze ptát i obráceně: Co za tím je, že ČSSD a ANO tak umanutě trvají na tom, aby sporné křeslo měli socialisté za stejnou cenu?

Tak už jsou tedy nože venku. Proč je vytáhli právě kvůli ministerstvu zemědělství, o tom nechce Bělobrádek ani spekulovat. Říká jen: Argumenty proti mi nedali. Má pravdu, argumenty, které řekly ČSSD i ANO, jsou ošidné. Platí i pro ně.

Spekulovat se skutečně nemá. Nabízí se ale vztah k církevním restitucím, pan Mládek už to propíchl. Lidovci s křeslem ministra zemědělství rozdají prý církvím víc, než říká zákon. Bělobrádek oponuje, že by mohl říci totéž. ČSSD na zemědělství restituce naopak zdusí a bez ohledu na zákon umoří v obstrukcích. Jako by restituční zákon a případný soudní přezkum platily mnohem méně než dlouhé prsty strany, která to ministerstvo obsadí. Tak to říkají v ČSSD.

Sbližování ČSSD, strany pracujícího lidu s velkopodnikatelským hnutím ANO je přirozené. Velký kapitál vždy hledá přímou cestu k sociální demokracii. Vyhovuje mu centralistická vláda, pokud má pro potřeby velkých podniků pochopení. A to Sobotka prokazuje stále silněji. O zemědělství zájem ČSSD neměla, nyní ho má. Babiš ji za to pochválil. Přehlédl temné vlivy ČSSD na totéž ministerstvo a na pozemkový fond za časů, kdy se příliš nezkoumaly podivné prodeje státních pozemků, na nichž kupující vydělali tisícinásobky.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jiří Štický: Noviny jsou vyprodané, na řadu přicházejí televize
  • Jana Bendová: Bláhovec Václav Havel
  • Luděk Navara: Zemanův Ústavní soud je už Zemanův
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Jedno je nepochybné: v koalici vznikla subkoalice dvou velkých proti jednomu malému. Pro malého je to neblahá zpráva. I když se teď dohodneme, jak to půjde dál? Na obzoru jsou další příležitostné subkoalice k nejrůznějším tématům: s Okamurou, s komunisty, s oběma. Bez lidovců.

Je to detektivka. Co za tím je, že lidovci tak umanutě trvají na křesle zemědělského ministra i za cenu pádu ještě nevzniklé koalice? Ale platí i otázka obrácená: Co za tím je, že ČSSD a ANO tak umanutě trvají na tom, aby sporné křeslo měli socialisté za stejnou cenu? To je právě terén pro spekulace, jichž se nakonec dopustí každý, politici i voliči.

Rozluštění této detektivky přinese až budoucnost. Stejně jako odpověď na otázku, proč ČSSD pouští ministerstvo práce a sociálních věcí, když je to jejich vlajková loď? A proč zemědělství chtějí právě lidovci? Babiš to hodnotí rázně: jsou tím posedlí z politických důvodů. Budiž, ale ANO a ČSSD jim to ministerstvo nechce dát - z jakých důvodů? Zase z politických. Buďte velkorysý, říkají ti dva velcí tomu malému. Buďte velkorysí vy, říká ten malý. Konec koalice, která ještě nevznikla, se přiblížil, i když o něm nejednají.

O co hrají Sobotka s Babišem?

Nóbl by bylo, kdyby celá trojkoalice uznala, že ovlivňovat restituce církevního majetku rejdy na pozemkovém úřadě (ať už směrem nahoru, nebo k nule) není možné.

Zákon je zákon, soud je soud a koalice vzniká, aby to střežila. K naší nynější bídě patří, že by se takovému ujištění každý smál. Panují u nás jiné poměry. Obrovské majetky, které vznikly dnes zapomenutým či prominutým šmrdolením se kolem pozemkového úřadu v minulosti, stvrzují každé podezření, že tomu zas tak může být. Ať už to padá na KDU-ČSL, na ANO, nebo na ČSSD.

Lidovci tedy možná odejdou. Že by pak, po tom všem, podporovali dvoukoalici z opozičních lavic, není pravděpodobné. Úspěchu dvoukoalice by si nelízli, zato její maléry by odskákali s ní. Ostatně jejich podporu by už vláda nepotřebovala, na startovní čáře klečí v blocích Okamurův Úsvit, neřkuli komunisti. Zažili jsme už dost koaličních mezaliancí, žádná další nás nepřekvapí. Vždyť i ten Kalousek do toho chtěl kdysi jít s KSČM. Je ale výhodné směnit ministerstvo zemědělství za Okamuru, neřkuli za vachrlaté komunisty? O co cenného tedy tandem Sobotka - Babiš hraje?

Mnohé naznačuje, že o vystrnadění lidovců z vládní koalice jde od začátku. Už to, že jednali dva velcí a malého nechali čekat, byl dost razantní popud k nedůvěře KDU-ČSL. To ji chtěli Bělobrádkovi od začátku naočkovat? S Okamurou by nebyly takové potíže, je náchylný k servilitě, lustrák je mu ukradený, komunisti taky, nic nechce, jen pár nesmyslných a neškodných referend. Krom referenda o rozpuštění KSČM, přirozeně.

Poslední spekulace: Chvíle rozkladu koalice je tedy zde. A ještě je možné obvinit z toho KDU-ČSL. Chtěli ti zabedněnci zemědělství, ačkoliv jsme jim ustupovali a nabízeli hory i s doly.

Ale možná, že u lidovců zvítězí odvěké nutkání být u toho a couvnou oni. Vezmou, co jim nabídli, však jsou to také pěkné kousky. Nastane pak prázdný optimismus nové vlády, která rovnýma nohama vstoupí do starých koaličních konfliktů. Všimněte si, program se sjednal lehce. Sjednání křesel hodně drhne. Z toho vidíte, co platí. Slova ne, křesla ano. Ale nezoufejme, dveře jsou stále ještě otevřeny. Jenže vedou kamkoliv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video