Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj o Lisabonskou smlouvu nekončí, oba tábory zvažují další taktiku

  16:56
Po rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Lisabonské smlouvy oba tábory mobilizují. Příznivci smlouvy spřádají plány, jak ratifikaci smlouvy stihnout do konce roku. Kritici Lisabonu zase přemýšlejí, jak schválení dokumentu zbrzdit. Prezident navíc zákonodárce nepřímo vybídl k dalším stížnostem soudu.

Proti urychlené ratifikaci se ihned ohradil prezident Václav Klaus. | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidovec Cyril Svoboda už před rozhodnutím soudu zjišťoval, jak by Česká republika mohla stihnout Lisabonskou smlouvu ratifikovat do konce roku.

"Smlouva je jak v Senátu, tak ve Sněmovně, takže na nejbližší schůzi může proběhnout první čtení. Potom se zkrátí lhůty k projednání ve výborech a na další čtení by se musela svolat mimořádná schůze do konce roku," popsal dnes iDNES.cz postup předseda legislativní rady vlády.

Vládní strany by o tom podle Svobody měly jednat v rámci koalice. "KDU-ČSL má na svolání schůze málo poslanců, potřebujeme dohodu s ODS," dodal ministr. Podle něj je třeba smlouvu ratifikovat do konce roku, od ledna totiž Česko začíná předsedat Radě EU.

O svolání mimořádné schůze už uvažuje Strana zelených, oznámil její šéf Martin Bursík. Poslanecký klub strany se podle něj obrátí na všechny poslance, aby získal padesát podpisů potřebných ke svolání. "Teď musí bezodkladně pokračovat proces ratifikace v obou komorách parlamentu. Je v zájmu českého předsednictví ratifikovat Lisabonskou smlouvu co nejdříve," míní Bursík. Podporu by měl najít i u ČSSD.

Premiér Mirek Topolánek ale už dříve řekl, že se ratifikace nejspíše zpozdí a dojde k ní zřejmě až v prvním čtvrtletí příštího roku. Po dnešním verdiktu soudu pouze stručně uvedl, že ratifikace může pokračovat. Vicepremiér Alexandr Vondra ale dnes MF DNES řekl, že by si přál, aby do konce roku alespoň jedna komora parlamentu smlouvu schválila. - čtěte Topolánek: Lisabonská smlouva asi letos nebude ratifikována

Podle nezařazeného poslance ODS Juraje Ranince se ale ratifikace nedá letos stihnout. "Smlouva se musí projednat ve výborech. Nevím, jestli by se chtěli chovat takto nedemokraticky a tak obrovskou materii projednávat ve výboru jen třeba týden. To bych považoval za obcházení jednacího řádu Sněmovny," řekl iDNES.cz Raninec. Sám prý návrh na mimořádnou schůzi nepodpoří. "Čím později dojde k projednávání smlouvy v parlamentu, tím to bude pro Českou republiku lepší," dodal.

Proti urychlené ratifikaci se ohradil i prezident Václav Klaus. Vládu ihned po vynesení rozsudku vyzval, aby dříve, než projedná smlouvu v parlamentu, o ní vedla seriózní debatu s veřejností. - čtěte Klaus vládě: Nespěchejte s ratifikací

Raninec: Raději vyslovím vládě nedůvěru

Plán "B" už vymýšlejí i kritici smlouvy, ratifikaci se pokusí oddálit co nejvíce. Raninec je ochoten pro zbrzdění ratifikace udělat maximum. "Neprojednání Lisabonské smlouvy má pro mne největší prioritu, a proto bych byl ochoten klidně hlasovat třeba i pro vyslovení nedůvěry vládě či pro jakýkoli jiný zdržovací účinek," řekl poslanec.

Odpůrci Lisabonu už avizují, že smlouvu u Ústavního soudu napadnou znovu. "Naše nejistoty kolem ústavnosti, či neústavnosti Lisabonské smlouvy přetrvávají. S velkou pravděpodobností bude Lisabonská smlouva opět napadnuta," řekl iDNES.cz pražský primátor a kandidát na předsedu ODS Pavel Bém.

K podobnému kroku soud politiky vybídl, když zdůraznil, že schválně neposuzoval smlouvu jako celek, aby umožnil dalším poslancům a senátorům klást nové dotazy. "Já myslím, že to někdo udělá, protože smlouva obsahuje další věci, kde je potenciální rozpor s ústavou," řekl iDNES.cz Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku, který patří do tábora odpůrců smlouvy.

Klaus: Napadněte smlouvu znovu

K novým dotazům soudu ostatně zákonodárce vyzval i sám prezident. "Musím s politováním konstatovat, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s mými právními argumenty náležitě nevypořádal. Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní," řekl Václav Klaus bezprostředně po skončení soudního jednání.

Vše o Lisabonské smlouvě:

Dokument: Stanovisko prezidenta Klause k verdiktu o Lisabonské smlouvě

Světová média pozorně sledují český verdikt nad "Lisabonem"

Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud

Co vadí prezidentovi na Lisabonské smlouvě? A má pravdu?

Klaus: Není jiná možnost než v Unii zůstat

"V každém případě teď nastává chvíle obrovské odpovědnosti těch, kteří budou hrát rozhodující roli v dalších fázích ratifikačního procesu. Tíhu rozhodování musí vzít s ohledem na minulost i budoucnost na sebe a vypořádat se s ní," dodal prezident.

Otázka ale je, odkud by taková iniciativa měla vzejít. Senát je v tomto ohledu zatím rozdělen. Část senátorů ODS už avizuje, že smlouvu podpoří. "Nezpochybňuji rozhodnutí soudu, v této chvíli nic nebrání ratifikaci v obou komorách parlamentu," uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka, který prý bude pro smlouvu hlasovat, třebaže před časem tvrdil, že se jedná o mrtvý dokument. - čtěte Lisabonská smlouva je mrtvá, notovali si Sobotka a Klaus

Ostatní senátoři zatím neví, jaký postup zvolí. "Nemáme žádný takový úmysl, budu to ještě zvažovat, ale teď to nedokážu říci. Rozhodnutí je čerstvé," odpověděl senátor za ODS Jiří Oberfalzer na dotaz, zda Senát podá další stížnost.

"Nyní se už stížnost podat nedá, můžeme najít další věci, o kterých se domníváme, že jsou v rozporu, a podat nové podání. O tom samozřejmě budeme přemýšlet, až si přečteme ten nález," tvrdí jeho stranický kolega Jaroslav Kubera.

"Bylo by třeba, aby se znovu sešel Senát a podal novou ústavní stížnost. My jsme se o tom v Senátu nebavili, ale jestli chcete znát můj osobní názor, mně to připadá dost nepravděpodobné," řekl iDNES.cz místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS), který smlouvu kritizoval před Ústavním soudem.

Reálnější je ale podle senátorů nechat ratifikační proces proběhnout a teprve pak se soudu otázat znovu. "Další stížnost může podat sedmnáct senátorů, ale až po ratifikačním procesu. Až když bude smlouva schválena, je možné ji napadnout u Ústavního soudu," vysvětlil Šneberger.

Na soud by se mohli obrátit také poslanci. Koalice je ale většinově pro ratifikaci, kritici by se tak museli najít v řadách nezařazených poslanců a komunistické opozice, která smlouvu také odmítá. "Já bych byl jeden z prvních, kdo by se pod takovou iniciativu podepsal, a budu hledat eventuální partnery k tomu, aby taková iniciativa vznikla. Vůbec bych se nebránil tomu, to podepsat s kýmkoli i z opozice," řekl Raninec.

Ve Sněmovně jsou však odpůrci smlouvy v menšině. Patří mezi ně jen 26 komunistických poslanců, rebelové v ODS a nově i pražští poslanci kolem Pavla Béma, který smlouvu kritizuje a odmítá.

Stávající předseda ODS chce naopak na kongresu prosadit usnesení, kterým zaváže poslance ODS pro Lisabonskou smlouvu hlasovat.

Řešení nabízí i europoslanec Vladimír Železný. Podle něho je možné zvláště napadnout Listinu základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Ta má jiné právní postavení než sama smlouva a k podání stížnosti na ni stačí jen 25 poslanců či 10 senátorů, prozradil už dříve iDNES.cz europoslanec.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Prodej dvou jednotek 1+kk
Prodej dvou jednotek 1+kk

Nivy, Dačice - Dačice IV, okres Jindřichův Hradec
2 904 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...