Liberecká základní škola v Husově ulici patří mezi nejvyhledávanější v regionu.

Liberecká základní škola v Husově ulici patří mezi nejvyhledávanější v regionu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Rodiče v boji o dobrou školu obcházejí zákon: úředně se přestěhují

  • 390
Začínají zápisy do prvních tříd a s ním i problém s kapacitou škol. I když se ji totiž radnice snaží přizpůsobit počtu dětí v dané spádové oblasti, rodiče často obcházejí zákon, aby dítě dostali na školu s nejlepší pověstí. Na takzvanou „zápisovou turistiku“, kdy se rodiče na pár dnů úředně přestěhují, jsou úřady krátké.

Například Základní škola Husova a Lesní mají v Liberci nejlepší pověst. Podobně vyhlášené školy, o které je rvačka, jsou ale v každém kraji. V Plzni například 25. základní škola, v Ostravě ZŠ generála Zdeňka Škarvady.

Šabatová: O přijetí do škol může rozhodovat los

O přijetí dětí do žádaných základních škol by podle ombudsmanky Anny Šabatové neměl rozhodovat čas doručení přihlášky ani výsledky testu školní zralosti. Za vhodnější řešení považuje transparentní losování za přítomnosti zákonných zástupců dětí. „Z pohledu rodičů se toto řešení může jevit tvrdé, protože rozhodování staví na prvku náhody, ale s ohledem na platnou právní úpravu se losování jeví ochránkyni jako nejobjektivnější a nejspravedlivější,“ uvedl úřad ombudsmanky ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Rodiče tak zkusí všechno možné, aby na ně své dítě dostali. Včetně úředních kliček. Nejjistější způsob je totiž bydlet v oblasti, ze které škola děti přijmout musí: takzvané spádové. Takové děti mají u zápisu proti dětem bydlícím v jiných částech města přednost. Ale když je „spádových dětí“ moc, tak se stejně na všechny nedostane. Jen liberecká ZŠ Lesní musela loni odmítnout 38 uchazečů.

Rodiče přesto na úřadech houfně mění svá trvalá bydliště, aby šanci svých dětí zvýšili. V Liberci loni napočítali desítky případů. Přesně se to spočítat nedá, to by město muselo dělat namátkové kontroly na uvedených adresách. „Je to jen otázka morálky rodičů, jestli se k něčemu takovému uchýlí,“ komentuje situaci ředitel ZŠ Lesní Jiří Dvořák.

Radnice kapacitu přizpůsobují zbytečně

Přitom právě Liberec předloni své spádové oblasti předělal tak, aby počet míst ve školách odpovídal počtu dětí, které do nich mají přijít. Ale loňský zápis ukázal tvrdohlavost rodičů. Na oblíbené školy se přihlásilo jednou tolik dětí, než podle průzkumu města mělo.

Rodiče se o školy zajímají stále víc

Rodiče se o kvalitu základní školy zajímají mnohem víc než před čtyřmi pěti lety. Do škol se chodí dívat, ptají se na všechno možné. „Jakým způsobem probíhá výuka, jak se učí jazyky, na provoz družiny, jestli se v jídelnách vaří zdravě. A pak jsou dotazy na paní učitelky,“ popisuje ředitelka První jazykové základní školy v Praze 4 Jana Libichová.

Rodiče obvykle navštíví tři až čtyři školy a až pak se rozhodnou. „Ptají se na učitele, kterého budou prvňáci mít. Chtějí vědět, jestli je spíše přísný, nebo tolerantní, často chtějí učitele i vidět. Snažíme se jim to umožnit,“ popisuje ředitel ZŠ v Petrovicích Petr Zeman.

Se „zápisovou turistikou“, jak problém nazývají, radnice nemůžou nic moc dělat. „Jediný způsob, jak toto odbourat, je přesvědčit rodiče, že i ostatní naše školy jsou dobré, nejen dvě, které mají dobrou pověst,“ vysvětluje liberecký náměstek pro školství Ivan Langr.

Zatím se to nedaří, rodiče na dobrou pověst slyší. Třeba ZŠ Lesní spadá do oblasti, kde nežije moc obyvatel, a většinou jsou to starší lidé. „V devadesátých letech jsme naplnili jednu třídu a báli jsme se, že školu budeme muset zavřít. Tak jsme zabrali a vymysleli vzdělávací program, který přitáhne i rodiče z nespádových oblastí. Vyšlo to,“ vypráví Dvořák.

Co rodiče láká? Dobrá atmosféra školy, zaměření na zdraví i učení orientované na praxi. „Možná i to, že jsme normální všeobecná škola. Takových v Liberci zase tolik není. Hodně jich je zaměřených výtvarně, hudebně či jazykově. Když dítě talentované na sport spadá do oblasti se školou zaměřenou na hudební výchovu, tak se rodiče logicky snaží dostat své dítě na sportovní školu v jiném obvodu,“ vysvětluje situaci Dvořák.

Čím lepší škola, tím dražší byt

Zatímco v Česku se kvůli škole rodiče stěhují třeba jen o pár ulic dál, a to ještě jen naoko, v zahraničí je běžné, že se k dobrým školám lidé opravdu sestěhovávají. Tento zvyk a obecně kvalita škol a vliv na budoucí život se intenzivně řeší v zahraničí, hlavně v USA.

Správná škola

Jakou školu ve vašem měste doporučují rodiče, zjistíte na eMimino.cz

„Je celkem přirozené, že kvalitu základní školy v místě bydliště stále více rodičů bere v úvahu, když se musí rozhodnout, kde budou bydlet. Ale stále to je u nás spíše vzácný fenomén. Třeba v USA kvalita školy určuje cenu nemovitostí v okolí,“ uvádí Daniel Münich z institutu CERGE-EI, ekonom zabývající se vzděláváním.

Jeho slova potvrzují mezinárodní studie, které se vztahem mezi dobrou školou a bydlením zabývají. Tento fenomén je patrný nejen v USA, ale také třeba v Paříži či ve Velké Británii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video