Boj o cenu chleba a rohlíků je na spadnutí

Střední Morava - Kolik bude v příštích dnech a týdnech stát chleba, rohlíky a další pečivo? Svaz pekařů a cukrářů soudí, že je potřebné co nejdříve jeho cenu zvednout, a to možná až o dvacet procent, protože ceny energií stouply a pekaři také musí kvůli vstupu do Evropské unie obnovit zastaralé zařízení a zlepšit hygienu svých provozů. Pekařům v Olomouckém kraji to situaci jen ztíží. Mají nízké platy a nemohou investovat. Potřebují zdražovat, ale bojí se, že je konkurence zničí.

Většina pekařů v kraji s tím souhlasí, k razantnějšímu zdražení však zatím nemají odvahu. Pekařů je tady totiž příliš mnoho a bojí se konkurence. "Všichni výrobci postupně zdražují, jen rohlík stojí zhruba stejně jako před pěti lety. Vstupy nám přitom také rostou. Současné ceny pečiva nás trápí, často se o tom bavíme, potřebovali bychom je nutně zvýšit, ale kvůli nynější situaci na trhu to není tak jednoduché," uvedl Radek Prokopec, marketingový ředitel akciové společnosti Penam, největší pekařské firmy na Moravě, která vlastní i bývalou olomouckou pekárnu Hanka. Dodal, že společnost nyní jedná se všemi obchodními partnery, ale zda a kdy dojde ke zdražení, si netroufá říci.

"Zdražit pečivo je více než potřeba, zákony trhu nám to však nyní nedovolují," říká i generální ředitel Pekáren a cukráren v Šumperku Tomáš Nováček. "Zdražovat nyní nebudeme, i když by nám byť jen desetiprocentní zvýšení ceny vyřešilo spoustu potíží," dodal.

Stejně jako ostatní pekaři vidí problém v tom, že v devadesátých letech vzniklo mnoho nových provozů a v současné době je jich mnohem více, než stačí trh uživit. "Málokterá pekárna dnes vydělává, jak by potřebovala. Podnikání v tomto oboru teď nestojí za nic," soudí Nováček. Šéf šumperských Pekáren a cukráren Nováček tvrdí, že současný stav na trhu je neudržitelný. "Ještě jsem neslyšel, že by některá pekárna zkrachovala. Možná se pak najednou začne pokládat jedna druhou," soudí Tomáš Nováček.

Podle tajemníka svazu pekařů Stanislava Musila ceny pečiva drží při zemi zejména velké obchodní řetězce. I pro ně je však už situace neudržitelná a některé supermarkety avizují, že zdražení pečiva je na spadnutí. Pekaři se však cenového šoku bojí a mnozí přiznávají, že když budou zdražovat, tak spíš po malých krůčcích. "Důsledkem nízkých cen pečiva jsou podle svazu pekařů a cukrářů i malé platy pracovníků v tomto oboru."Zaměstnanci pekáren mají nejnižší mzdy v potravinářském průmyslu. Jsou zhruba o pět tisíc korun nižší než průměrný plat v zemi," řekl novinářům Musil.

"Pohybujeme se v této branži a víme, že současná situace pekaře skutečně velmi trápí," říká i Zdeněk Řehák z České drožďárenské společnosti v Olomouci. "Pomalu neznám obor, ve kterém by nyní byla tak velká konkurence jako v pekařině, kde by se tak válčilo o ceny," dodal. Připomněl také, že i pekaři budou muset kvůli vstupu do EU hodně investovat. "Neříkám, že v tom nic nedělají, ale rozvoj tohoto oboru není tak dynamický, jak by měl být," soudí Řehák.

Někteří lidé zdražení chleba a rohlíků odůvodňují i tím, že se snižují světové zásoby obilí, letošní úroda v zemích unie nebyla nejlepší a cena potravinářské pšenice patrně poroste. "Slyšel jsem o tom v rádiu, ale pohyb cen obilí na to vliv nemá. Potravinářská pšenice je zatím dokonce levnější. Vloni v říjnu prodávali zemědělci tunu potravinářské pšenice za 3746 a letos jen za 3674 korun. A je jí tady dost. Vozit ze zahraničí se nemusí," uvedl tajemník České agrární komory Jan Záhorka.

Že je zdražení pečiva velmi citlivá otázka, potvrzují i někteří zákazníci. "Nabídka pečiva se v posledních letech hodně zlepšila, některé druhy vypadají opravdu dobře. Když však začnu počítat, nakonec raději sáhnu po nejlevnějším rohlíku a nejlevnějším bochníku chleba," říká například Olga Zapletalová z Olomouce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue