Boj 21. století - počítače si jdou po krku

Vojenští experti amerického Pentagonu tvrdí, že v příští válce už nepůjde o ničení nepřátelských letadel, ale o sestřelování protivníkových počítačových sítí. Lidé z ministerstva obrany USA proto každý den vymýšlejí do informační války nové zbraně. V jejich arzenálu už jsou logické bomby, které se aktivují v cizím počítačovém systému, červí viry zahlcující computery i čmuchalové vykrádající data.

Na informační válku, při níž by se hroutila bez jediného výstřelu nebo jediné bomby infrastruktura, se ale nechystají jen USA. Američtí vojenští odborníci se domnívají, že se na boj, vedený mohutnými elektronickými údery a záludnými viry, připravuje nejméně dvacet států světa.

Velká obranná zeď má ochránit Čínu
Nejhorlivější je podle ministerstva obrany Čína. Ta prý shromáždila pluk počítačových expertů. Ti vyvíjejí současně útočné viry i prevenci, kterou
Pentagon nazývá Velká obranná čínská zeď. V přípravách prý ale nezaostává ani Rusko, Severní Korea, Irák, Libye a Kuba. Experti na informační technologie nezahálejí ani v Británii, Francii a Izraeli.

Scénář toho, co by se stalo, kdyby nepřítel zaútočil na informační dálnici, se nápadně podobá vizím z doby přechodu počítačů do letopočtu s dvojkou na začátku.

Proč právě informační válka?
Informační válka je pro Spojené státy lákavá, protože se obejde bez krve a ztrát na životech Američanů. Pro jiné, technologicky méně vyspělé státy, je finančně dostupnou a účinnou zbraní jak vyhrát souboj se silnějším nepřítelem ještě před tím, než zazní první výstřel.

Nevýhodou elektronické války je to, že se při ní země pohybují na tenkém právním ledě. Je také obtížné zjistit, zda ničivé viry vysílá jednotlivec, nebo cizí vláda. Agresivní odpověď by mohla rozpoutat lavinovitý konflikt. Otevřena zůstává i otázka, zda je přípustné tak velké ohrožení civilistů.

Počítačová munice totiž není tak přesná jako bomby vedené laserovým paprskem přímo na objekt. "Pro vedení války je zapotřebí mít vysokou spolehlivost a předvídatelnost toho, co se stane, a to je kybernetickém prostoru velmi obtížné," citoval americký tisk Johna Hamreho, někdejšího náměstka ministra obrany v Clintonově administrativě.

INFORMAČNÍ VÁLKA NANEČISTO
Některé metody podobné informační válce použili vojáci již v minulosti. Před deseti lety, ve válce v Perském zálivu, vyslala americká letadla elektronické signály, které zahltily počítače řídící iráckou protileteckou obranu. O osm let později, při konfliktu v Jugoslávii, údajně Spojené státy zvažovaly, že elektronicky vyprázdní konta srbského vůdce Slobodana Miloševiče. Srbové zase poničili webové stránky NATO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video