Český premiér Bohuslav Sobotka přijíždí na summit Evropské unie v Bruselu...

Český premiér Bohuslav Sobotka přijíždí na summit Evropské unie v Bruselu (15.10.2015) | foto: AP

Sobotka: Schengen musíme před teroristy lépe chránit. Juncker mě zklamal

  • 553
Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na útoky v Paříži požaduje společnou pohraniční a pobřežní stráž na vnější schengenské hranici. Její současnou kontrolu považuje za nedostatečnou. Pro boj s terorismem je nezbytné větší zapojení Turecka a spolupráce USA s Ruskem, uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.

„Pokud by vnější schengenská hranice fungovala, pak bychom na Bezpečnostní radě státu nemuseli řešit posílení kontrol na našich hraničních přechodech a na našich hranicích,“ řekl Sobotka. V ČT vyjmenoval pět bodů, které je podle něj třeba kvůli eliminaci terorismu urychleně řešit.

Podle premiéra je nutná dohoda s Tureckem, které může ovlivňovat migrační toky. Za důležitou také považuje dohodu Ruska a USA na postupu v Sýrii.

Teror v Paříži

Třetí bod se týká již zmíněné vnější schengenské hranice a vytvoření společné pohraniční a pobřežní stráže. Premiér se vyslovil také pro zintenzivnění a lepší koordinaci bojů proti Islámskému státu. „Islámský stát je neporazitelný, pokud ho budou skrytě podporovat některé síly na Blízkém východě,“ řekl a upřesnil, že má na mysli subjekty v Saúdské Arábii a dalších zemích.

Posledním pátým bodem, který Evropa podle Sobotky potřebuje, je změna dohod z Dublinu (směrnice EU pro nakládání s uprchlíky) a změna týkající se schengenského prostoru. „Potřebujeme mít připravená pravidla tak, abychom byli schopni reagovat na tak velké uprchlické vlny, jakou zažíváme letos a jaká nás pravděpodobně čeká příští rok,“ uvedl Sobotka.

Zkritizoval přístup šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, který prý bezpečnostní situaci podceňuje. „Reakce ze strany šéfa Evropské komise mi připadá nedostatečná,“ řekl doslova. Junckerova slova o tom, že není potřeba, aby osmadvacítka měnila přístup k řešení migrační krize, jej prý zklamala.

Podle premiéra naopak není potřeba speciální protiteroristický zákon. Situace je podle něj možné řešit v rámci stávající legislativy. Pomoci by měl registr bankovních účtů. Jeho vznik vláda chystá a dohlížet by na něj měla Česká národní banka.

Od muslimů v Česku nebezpečí nehrozí, říká premiér

Nebezpečí od muslimů žijících na území České republiky podle Sobotky nehrozí. Podle něj zde máme jen malou muslimskou komunitu, která je umírněná a není radikalizovaná. „Nemáme poznatky o nějakém propojení s Islámským státem,“ dodal premiér. Místem radikalizace mohou být velké tábory na Blízkém východě, ale rozhodně ne detenční zařízení, jaká jsou v Česku. Premiér kladně zhodnotil to, že Česká republika striktně dodržuje schengenská pravidla, přestože za to byla kritizována.

V otázce případné relokace či přesídlení uprchlíků v rámci Evropy si musíme uchovat jistou nezávislost, zdůraznil předseda vlády. „Trváme na tom, abychom měli právo veta a abychom mohli dělat bezpečnostní prohlídky a vybírat si, koho na území České republiky pustíme a koho ne,“ řekl.

Česko hodlá k boji proti Islámskému státu přispět nepřímo. Ministr obrany Martin Stropnický již dostal úkol, aby přichystal plán možné podpory jordánské armádě, irácké armádě a přes iráckou vládu také Kurdům. „Vláda to bude projednávat na přelomu roku,“ zmínil Sobotka.

Prezident Miloš Zeman v sobotu před francouzskou ambasádou v Praze uvedl, že před teroristy je nutné se opevnit (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video