První z domů bohumínského ghetta už podlehl demolici.

První z domů bohumínského ghetta už podlehl demolici. | foto: Pavel Čempěl

Bohumín demoluje ghetto, chce z něj udělat dobrou adresu

  • 196
Bohumínská radnice pokračuje v projektu Nulová tolerance. Plán spočívá ve vylidnění ghett, kde žijí neplatiči a nepřizpůsobiví lidé. Jen tento týden nechá město zbourat dva domy. Jejich obyvatelé, kterými jsou v naprosté většině Romové, si našli bydlení jinde v Bohumíně nebo odešli jinam.

V jiném městě by možná opozice likvidaci ghetta těsně před komunálními volbami starostovi vytkla. Jenže v Bohumíně vyhánějí neplatiče už pět let.

S projektem Nulové tolerance přišlo sociálně demokratické vedení města v roce 2005, když se mu nedařilo vystěhovat obyvatele hotelového domu, který chtělo opravit.

Město se tehdy stalo terčem kritiky, že ještě více znevýhodňuje sociálně slabé. Bohumínští se brání tím, že tvrdé podmínky jsou nastaveny pro všechny stejně.

Projekt nulová tolerance

Bohumín například nepřidělí byt lidem, kteří nemají čistý trestní rejstřík nebo dluží městu peníze, žadatel o byt nesmí být na sociálních dávkách. Pokud žadatel splní všechny podmínky a máme pro něj byt, dostane jej přidělen na jeden rok. Pokud v tu dobu například nezaplatí jedenkrát za nájem, dostane ještě jednu šanci, ale po dalším prohřešku už jej čeká vystěhování. Město přestalo v rámci projektu přidělovat byty čtvrté kategorie, protože je chce přestavět na byty kategorie první.
Objekty, ze kterých se vystěhovali, nuceně nebo za lepším bydlením, všichni nájemníci, město prodá k rekonstrukci na bytové domy. Součástí projektu Nulová tolerance je i snaha bohumínské radnice zabránit tomu, aby lidé propíjeli či na automatech prohrávali sociální dávky. Město proto vydává některým sociálně potřebným namísto části peněžité dávky poukázky na nákup potravin.

"Domy demolujeme postupně a seshora. Jsou cihlové, takže to jde poměrně snadno," říká Pavel Hanák z BM servisu, který demolici provádí.

"Během týdne zbouráme první dům a za týden druhý," dodává.

Zrušit problémová ghetta a udělat z nich kvalitní místa k bydlení, takový je plán bohumínské radnice. Za první demolici město zaplatí asi 900 tisíc korun.

"V této lokalitě máme dohromady sedm problémových domů. Dva z nich jsou už prázdné. Další dva právě bouráme, třetí dům padne k zemi příští rok a demolice posledních dvou domů přijde na řadu už za dva roky," říká starosta Petr Vícha.

Mezitím město dokončí změnu územního plánu a celou lokalitu připraví pro rodinnou i bytovou zástavbu. "Vybudujeme kanalizaci, komunikace, veřejné osvětlení a nabídneme ji zájemcům. Nevylučujeme možnost, že bychom některý z bytových domů postavili sami," dodává Vícha.

"Všechny problémové lokality by z Bohumína měly postupně zmizet. Postupujeme tak, že volné byty už znovu neobsazujeme. A jakmile je dům prázdný, pustíme se do rekonstrukce, nebo demolice," vysvětluje starosta.

Dodává, že z ghett by měly postupně vzniknout dobré adresy.

Od začátku roku se v bohumínských ghettech uvolnilo dvaadvacet bytů, ze kterých se odstěhovalo osmdesát lidí. Někteří ve městě zůstali a našli si jiné bydlení. Jiní odešli natrvalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video