Balbínova poetická strana

Balbínova poetická strana - Zakládající členové strany formulují ve své oblíbené hospodě úderná volební hesla jako Plné sudy pro Sudety či Vzpomínejme u vína na Bohuslava Balbína. | foto: Balbínova poetická strana

Bohémská partaj: Chceme utrpět vítězství

  • 14
Devadesát let poté, co roku 1911 založil spisovatel a recesista Jaroslav Hašek Stranu mírného pokroku v mezích zákona, vznikl na pražských Vinohradech druhý obdobně svérázný politický subjekt Balbínova poetická strana. "Chceme utrpět vítězství," hlásá bohémská partaj, která se v blížících se volbách uchází o hlasy voličů. Co jim nabízí? Hlavně humor. Seriózní politický program by občan hledal marně.

„Víme, že nejsme dokonalí, a proto vás nesvazujeme a nikdy ani nebudeme svazovat naším volebním programem, který proto raději ani nesestavujeme,“ vzkazuje případným příznivcům strana hlásící se k odkazu kněze a vlastence Bohuslava Balbína. Mezi řádky jejich provolání lze však vyčíst totéž, oč se snažila i Haškova strana - parodování soudobého politického boje.

Dějiny Balbínovy strany se začaly psát při silvestrovských oslavách 2001, kdy její zakladatelé začali koketovat s myšlenkou vzniku vlastního politického uskupení. Obešli známé umělce, kteří vystupují v Balbínově poetické hospůdce (oficiální základna strany), s žádostí, aby za ně kandidovali. Protože oslovení nevěřili, že partaj skutečně vznikne, souhlasili. A tak se na kandidátkách v Praze, Středočeském a Královehradeckém kraji objevila překvapivá jména: Jaroslav Hutka, Ivan Magor Jirous, Jiří Dědeček či Michael Janík.

Jsou však jen kandidáty, nové členy strana, jejíž členská základna čítá pět lidí, nepřibírá. „Pokud za nás někdo kandiduje, může si říkat, co chce. Naši kandidáti jsou naprosto svobodní: když o nás prohlásí, že jsme banda kreténů, tak je žalovat, na rozdíl od jiných stran, nebudeme. Dokonce jim ještě koupíme panáka,“ uvádí mluvčí strany Ivan Fried.

Nicméně původně silvestrovská recese se neobešla bez nemalého nasazení. A samozřejmě peněz. Poetici museli minulý týden složit pětačtyřicet tisíc korun coby státní příspěvek a sehnat tisíc povinných podpisů. Na petičním archu nechali svůj autogram zejména návštěvníci Balbínovy poetické hospůdky, již provozuje předseda strany a „geniální guvernér“ Jiří Hrdina.

Jakkoli se může zdát existence takové strany zbytečná, svůj smysl podle politologů má. „Je to přirozený úkaz, reakce na politickou situaci,“ míní politolog Pavel Šaradín. „Oživují předvolební kampaň. Jelikož se o nich v médiích mluví, a zdůrazňuje se tím téma voleb, mohou přilákat o několik desetinek procenta více voličů. A to je vždycky dobře.“

V nestřežených chvilkách, kdy poetici odkládají ironii, to nepřímo potvrzují. „Nad šílenstvím světa nemusím připomínat nedávné datum - zůstává rozum stát. Proč by tedy pár bláznů nemohlo dělat věci, které nikoho neohrožují, nikoho nenapadají. Jenom baví lidi,“ říká o poznání vážněji Fried.

Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona byla v doplňovacích volbách do říšské rady v roce 1911 oceněna 38 hlasy, kolik občanů podpoří Balbínovu poetickou stranu, bude jasné až za dva měsíce. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video