Syrští uprchlíci míří nejčastěji do bulharské Sofie. Ta pro ně představuje...

Syrští uprchlíci míří nejčastěji do bulharské Sofie. Ta pro ně představuje bránu do evropských zemí, kam prchají z občanskou válkou zdevastované Sýrie. O některé z bulharských uprchlíků se stará kanadský filantrop Yank Barry, který běžencům platí jídlo a ubytování v hotelu. | foto: Reuters

Ze Sýrie se dá utéct i v pohodlí. Stačí dost peněz a správné kontakty

  • 25
Plavba na gumovém člunu, veslování po moři nebo skrývání mezi převáženým dobytkem. To jsou nejčastější způsoby, kterými se syrští běženci snaží utéct ze země zmítané občanskou válkou. Bohatí Syřané si však chtějí udržet důstojnost i na útěku. Do Evropy míří na palubách letadel a luxusních lodí.

Cestovní agentura v libanonském Bejrútu vypadá v tamní bohaté obchodní čtvrti vcelku nenápadně. V sousedství uměleckých galerií a nablýskaných výloh klenotnictví nabízí malá kancelář okružní plavby Středomořím nebo klasické dovolené v nejrůznějších letoviscích. S výjimkou několika zasvěcených však málokdo tušil, že bejrútský podnikatel nabízí zámožným klientům mnohem širší sortiment služeb. Obyvatelům sousední Sýrie dokáže zprostředkovat pohodlný únik do Evropy.

Syrský cestovní pas vyjde zájemce na několik stovek amerických dolarů. Část peněz putuje přímo na konto obchodníka, zbytek se použije jako úplatek pro spřátelené úředníky. Podobnou cestou dokáže šikovný Libanonec zajistit vstupní víza do řady Evropských zemí. Pak už stačí jen rezervovat místo v letadle, které z Bejrútu zamíří do tureckého Istanbulu.

Reportéři britského deníku The Daily Telegraph cestovní kancelář navštívili v přestrojení za syrské uprchlíky. Podnikatel jim ochotně vysvětlil, jak celý systém funguje a proč Syřany do Evropy posílá právě přes istanbulské letiště. Důvod je poměrně prostý, občané Sýrie ke vstupu na území Turecka nepotřebují víza. Tam čeká na klienty spolupracovník bejrútské kanceláře, který zajistí jejich bezpečný přesun do Bulharska.

Syřany láká Anglie, Francie i Švédsko

"Máme tam jednoho Libanonce. Je to dobrý chlapík, do Evropy už pár lidí propašoval a dorazili v pořádku," ujišťoval novináře podnikatel. Bulharsko představuje pro mnohé uprchlíky ze Středního východu vstupní bránu do Evropy, jen letos v září jich tam imigrační úředníci zadrželi přes dva tisíce. Podle obchodníka ovšem není problém úředníky "oslepit" pomocí rozumné finanční částky. Pak už se dá po Evropě cestovat téměř bez omezení.

Cesta do Bulharska vyjde každého zájemce v průměru asi na 200 tisíc českých korun. Pak už se ceny různí s ohledem na cílovou destinaci uprchlíka. Syřané si v poslední době oblíbili zejména Londýn, Paříž nebo Stockholm. Poslední zmiňovaná metropole je atraktivní zejména proto, že Švédské království vcelku ochotně poskytuje politický azyl uprchlíkům ze země, kterou už déle než dva roky sužuje občanská válka. Tedy v případě, že se jim do skandinávské země podaří nějakým způsobem dostat.

Cesta na člunu stojí 55 tisíc, výletní loď dvojnásobek

Bejrútská cestovní kancelář není jedinou možností, jak uniknout z rozvrácené Sýrie, aniž by se uprchlík musel tísnit v dodávkách s hospodářskými zvířaty nebo riskovat život v přeplněných člunech, jejichž technický stav rozhodně nepřispívá k bezpečnosti cestujících. Své o tom ví syrská křesťanka, která v médiích vystupuje pod jménem Hanna.

"Můj syn sloužil v syrské armádě. Všichni vojáci z jeho jednotky museli nastoupit do boje a také v něm zahynuli. Bylo nám jasné, že ho ze země musíme dostat pryč," svěřila se Hanna reportérům se svým příběhem. I její syn zamířil do Turecka, namísto letu do Bulharska se však rozhodl zamířit k řeckým břehům.

"Pašeráci mu dali na výběr mezi gumovým člunem, veslicí a turistickou výletní lodí," vylíčila běžencova matka. Zatímco gumový člun by vyšel v přepočtu na 55 tisíc korun a veslice byla o necelých 30 tisíc dražší, plavba na výletní lodi měla Syřana přijít na více než 110 tisíc korun. Obou levnějších variant se rodina ovšem bála, neboť jejich přátelé nedávno při podobné plavbě málem zahynuli. Potopila se s nimi přetížená veslice.

Mezi tisíci falešných pasů se podobná fotka obvykle najde

"Celkem známý pašerák podniká i v Iráku, jmenuje se Abú Ibrahim," potvrdil novinářům někdejší rebelský bojovník, který momentálně v Řecku čeká na cestu do Švédska. "Má k dispozici asi pět tisíc falešných nebo ukradených pasů," vylíčil s tím, že v tak rozsáhlé sbírce není problém najít doklad, jehož původní držitel je uprchlíkovi alespoň částečně podobný. Cesta do Skandinávie na palubě jachty nebo výletní lodi pak vyjde asi na 120 tisíc korun. 

Pokud se hledání vhodného cestovního dokladu přesto ukáže jako problematické, musejí občas uprchlíci improvizovat. "Pašerákům trvalo půl roku,  než pro ně sehnali pasy. Můj přítel má dvě dcery a jednoho syna. Nakonec se ovšem podařilo získat jen doklady, které patřily rodině s dvěma syny a jednou dcerou," vypráví Ahmed, jehož přátelům se ze syrského Homsu podařilo uniknout do švýcarských Alp.

"Na letišti jsme proto museli nejmladší dceru vydávat za chlapce," vzpomíná Ahmed. "Je to nelegální, ale jinak to nešlo," vysvětluje s tím, že celá akce vyšla rodinu na 40 tisíc eur. Cena je to vysoká, za nový život v Evropě však podle uprchlíka stojí. "Sýrie teď zkrátka není místem, kde by bylo bezpečné vychovávat děti," dodává.

Experti byli na konci října v Sýrii svědky zničení zařízení na výrobu chemických zbraní:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video