Bohaté státy dávají na řešení migrační krize málo peněz, říká Merkelová

  • 514
Angela Merkelová obvinila bohaté státy z nedostatečného financování OSN při zvládání uprchlické krize. Současné nízké finanční příspěvky států označila za „neodpustitelné“ a „nepřijatelné“. Německá kancléřka to prohlásila v pondělí na sjezdu Křesťansko-demokratické unie (CDU) ve městě Karlsruhe.

Kancléřka kritizovala zejména nedostatečné zvyšování rozpočtu úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky či Světového potravinového programu. Narážela přitom na země, které jsou podle jejích slov bohaté.

Kromě toho na sjezdu Merkelová opět upozornila, že uprchlická krize pro Evropskou unii znamená historickou zkoušku. Zároveň však vyjádřila přesvědčení, že Unie v krizi nakonec obstojí.

Merkelová apelovala také na nutnost snížení počtu běženců, kteří do EU (a také do Německa) přicházejí.

„Chceme snížit a taky výrazně snížíme počet uprchlíků,“ uvedla kancléřka. „Pokračování současného přílivu by v dlouhodobé perspektivě stát a společnost přemohlo. A to i v zemi, jako je Německo,“ dodala v návaznosti na fakt, že podle oficiálních údajů do Německa již dorazilo přes milion běženců.

Zároveň upozornila, že tento krok je dobrý také pro samotné běžence. „Je to v německém zájmu s ohledem na náročnost úkolu zajistit péči o běžence a integrovat je do společnosti a na pracovní trh. A je to i v zájmu uprchlíků samotných, protože nikdo neopouští svou vlast snadno,“ uvedla Merkelová.

Vyzvala proto k posílení ochrany vnějších hranic osmadvacítky a k posílení spolupráce s Tureckem. Přímo v Německu je pak podle ní nutné všechny neúspěšné žadatele o azyl důsledně vracet do země jejich původu.

Stejně tak je dle jejího názoru důležité posílit evropskou agenturu Frontex a zajistit fungování registračních středisek pro uprchlíky v Řecku a v Itálii.

Uprchlická krize

„Evropa ve svých zkouškách vždy obstála a já věřím, že tomu tak bude i nadále. My k tomu přispějeme,“ dodala posléze Merkelová.

Upozornila také, že řešení uprchlické krize bude mimořádně náročné, bude vyžadovat trpělivost a evropskou i mezinárodní spolupráci.

Německo podle jejích slov v poválečné historii již prokázalo, že zvládne náročné úkoly. Připomněla přitom poválečnou obnovu země a sjednocení v roce 1990.

Pondělní stranický sjezd strany CDU mimo jiné naznačí, jak rozsáhlou podporu při řešení migrační krize v rámci strany Angela Merkelová má.

Silná kritika v poslední době zaznívá z více stranických míst. Mimo jiné také od mladých členů strany, kteří jsou uskupeni v rámci tzv. Jungen Union, píše server Deutsche Welle.

Ti se ve straně snaží prosadit například horní kvóty pro přijímaní uprchlíků. Německo totiž podle nich limit pro přijímání uprchlíků má a neměl by být překročen.

Za svůj úvodní projev si však kancléřka vysloužila asi od tisícovky stranických kolegů osmiminutový potlesk vestoje. Zatím se tedy zdá, že si podporu ve funkci stranické předsedkyně drží.

Většina delegátů také následně její postoj k uprchlické krizi podpořila a označila ho za cestu správným směrem. Několik řečníků ve svých projevech zopakovalo frázi „zvládneme to“, kterou Merkelová v uprchlické krizi používá.

Na slova kacléřky ohledně lepší ostrahy vnější unijní hranice následně reagovala také místopředsedkyně strany Julia Klöcknerová. Ta uvedla, že pokud se bezpečnost vnější unijní hranice nepodaří zajistit, bude třeba chránit státní hranici Německa.

„Pokud to bude nutné, budeme muset zintenzivnit kontroly na hranicích s našimi sousedy. Jen tak je možné zastavit převaděče a pašeráky lidí,“ uvedla.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue