Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Boeing navrhl mobilní protiraketový štít, může ohrozit plán na radar v Česku

  • 207
Americká letecká společnost Boeing představila návrh na vybudování mobilního protiraketového štítu, který by se dal letecky přemisťovat na konkrétní základny NATO. Zařízení by mohlo pozměnit dosavadní plány na systém protiraketové obrany, o kterém Spojené státy uvažují v Česku a Polsku.

Štít by mezi základnami NATO přepravovaly speciální nákladní letouny Boeing C-17. Podle plánů společnosti by protiraketové zařízení mohlo být použito do 24 hodin na kterémkoli z vytyčených míst. Systém by podle Boeingu poskytl ochranu Spojeným státům a evropským zemím.

Mobilní protiraketový štít podle agentury Reuters souvisí se snahou americké vlády zmírnit obavy Ruska, že systém zamýšlený v Česku a Polsku je namířený proti němu.

Boeing už o návrhu informoval Pentagon

Viceprezident Boeingu Greg Hyslop uvedl, že mobilní systém může být využit, když se stálé základny ve střední Evropě nepodaří prosadit z politických či finančních důvodů. Společnost již o svém návrhu informovala Pentagon a projekt by mohla dokončit do roku 2015.

Mobilní radar by měl převážet speciální letoun Boeing C-17

Mobilní radar by měl převážet speciální letoun Boeing C-17

Mobilní štít by podle Hyslopa mohl být pravděpodobně sestaven za nižší náklady než protiraketový systém v ČR a Polsku, jehož cena by podle amerických úřadů mohla přesáhnout jednu miliardu dolarů (asi 18 miliard korun).

Podle plánů administrativy bývalého prezidenta USA George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar.

Mobilní štít může do plánů zahrnout i NATO

Severoatlantická aliance nyní pracuje na plánech vlastní protiraketové architektury. Zvažované varianty počítají s plánovaným americkým radarem v ČR a protiraketami v Polsku. K tomuto systému, který by však nepokryl celou Evropu, by se pak měly přidávat další doplňkové systémy, o nichž se nyní diskutuje.

Podle zdroje agentury ČTK z Aliance by k těmto variantám mohl být přidán i plán Boeingu. O tomto návrhu však ještě není známo příliš podrobností, a tak zatím není možné říct, zda by měl pro Alianci nějakou přidanou hodnotu.

RADAR NEMUSÍ BÝT V ČESKU

Washington zvažuje i jiné varianty

Zdroj také podotkl, že je o návrh z iniciativy firmy, která vývoj financovala z vlastních zdrojů. Mohlo by se tak jednat o snahu společnosti "zůstat ve hře", neboť v USA se nyní kvůli tíživé hospodářské krizi škrtají či přehodnocují výdaje na obranné projekty.

Barack Obama ještě nerozhodl

Moskva se silně ohrazuje proti stavbě protiraketového štítu v Evropě a považuje jej za přímé ohrožení své bezpečnosti. Američané tvrdí, že systém má bránit případným raketovým útokům především Íránu či Severní Koreje.

Rusko přesto varovalo, že snahy postavit v Evropě protiraketové zařízení podkopou jednání mezi Washingtonem a Moskvou o obnovení spolupráce. - více o jednání Obamy s Medveděvem si přečtěte zde

Vše o americkém radaru v Česku

Americký prezident Barack Obama ještě definitivně nerozhodl, zda bude jeho vláda pokračovat v polsko-českém plánu. Smlouvu o radaru v Brdech podepsali před rokem tehdejší ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, český parlament ji však dosud neratifikoval. - více o podpisu smlouvy si přečtěte zde

Náměstek ministra obrany USA Alexander Vershbow v červenci připustil, že Spojené státy zvažují varianty protiraketového štítu v Evropě i mimo dosavadní plán na vybudování jeho součástí v Polsku a Česku. Zdrženlivost americké vlády kolem obranného deštníku souvisí kromě politických podmínek také s ekonomickou krizí, která komplikuje vojenské výdaje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video