Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bobošíková: Klausovi se nedivím. Silní pravicoví hráči nechtějí změnu

  • 185
Exprezident Václav Klaus svými úvahami o návratu do politiky podle šéfky Suverenity Jany Bobošíkové vyděsil ty, kdo stojí za politikou a řídí ji. "V uplynulých dnech poznal, že pro otevřenou, ideovou, nezákulisní politiku, která by opravdu změnila zemi, nemá mezi těmi, kdo si říkají silní pravicoví hráči, žádné skutečné spojence," řekla Bobošíková.

Jak si Bobošíková vysvětluje, že snaha vrátit Klause zpět do politiky nevyšla? "Vedle lidí s upřímnou starostí o naši zemi bylo i mnoho těch, kteří se navenek sice zaštiťovali starostí o osud České republiky, ale ve skutečnosti se strašně vyděsili. Těmto politickým šíbrům došlo, že by se do politiky spolu s Václavem Klausem vrátili lidé, vrátily by se do ní politické střety a vrátil by se do ní tolik potřebný soulad slov a činů," řekla ve středu Bobošíková.

"Struktury, na které je dnešní politická scéna napojena a které ji de facto řídí, daly jasně najevo, že si takovou změnu prostě nepřejí," je přesvědčena šéfka neparlamentní strany, která chce v pokusu sestavit do voleb blok spolupracujících pravicových hnutí a politiků i bez Václava Klause pokračovat.

Klaus v písemném prohlášení, proč nekandiduje, mimo jiné uvedl: "V krátkém čase, který do voleb zbývá, lze sice vytvořit volební subjekt, který by určitým způsobem mohl uspět, ale nesplňoval by představy, s nimiž se v politice pohybuji, a který by i při případném volebním úspěchu mohl v politice dlouhodobě standardně působit. Proto jsem se - po dlouhém a bolestném rozhodování - rozhodl v těchto volbách nekandidovat." (více zde)

Do voleb jako Suverenita nebo s názvem Hlavu vzhůru

Bobošíková se ani bez Klause myšlenky na pravicový blok nevzdává. Pokud bude pro politiky, kteří odešli z ODS právě kvůli možnosti kandidovat s Klausem, nebo pro menší pravicová uskupení, s nimiž jedná, nepřijatelný pro volby název Suverenity, má v záloze ještě název "Hlavu vzhůru". Právě tak se měl jmenovat i pravicový volební blok, který měl vést bývalý prezident Klaus.

Bobošíková jedná třeba s Volbou pro Kladno, s Šancí pro Hodonín či s Jihočechy 2011. Naopak také neparlamentní Strana svobodných občanů dala jasně najevo, že nechce mít s volebním blokem Jany Bobošíkové, i kdyby nesl Klausův název, nic společného. Na tiskovku Bobošíkové nedorazil ani Boris Šťastný, který opustil ODS, aby vyburcoval Klause k návratu do politiky. Přišel jen jiný bývalý poslanec občanských demokratů Jiří Janeček.

V kontaktu Bobošíková není ani s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem, který se také v minulých dnech vyjádřil, že by byl ochoten po boku Klause bojovat za pravicovou politiku. "V kontaktu nejsme a nejsem si jista, že bych o to stála," řekla Bobošíková na adresu Topolánka.

Šéfka Suverenity si při popisování průběhu jednání o možném zapojení bývalého prezidenta Klause nebrala servítky. "Mnozí politici jasně prokázali, že nejsou svébytné osobnosti, které si zaslouží důvěru občanů, ale jen nastrčené, zbabělé loutky. Bylo trapné při řadě jednání, které jsem vedla s politickými špičkami, sledovat, jak nedokáží zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu," prohlásila Bobošíková. Jmenovat ale nikoho nechtěla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video