Suverenita Jany Bobošíkové podala trestní oznámení v souvislosti s ústavní žalobou na Václava Klause (ilustrační snímek).

Suverenita Jany Bobošíkové podala trestní oznámení v souvislosti s ústavní žalobou na Václava Klause (ilustrační snímek). | foto: Michal Šula, MAFRA

Bobošíková podala trestní oznámení kvůli výrokům o velezrádném Klausovi

  • 219
Strana Jany Bobošíkové Suverenita podala trestní oznámení kvůli výrokům, které označují odstupujícího prezidenta Václava Klause za velezrádce či člověka porušujícího zákon. Podle předsedkyně strany se mohli blíže neurčení řečníci dopustit trestného činu pomluvy, křivého obvinění a šíření poplašné zprávy.

Trestní oznámení směřuje na neznámé pachatele. "Jsou v něm ale zmíněné osoby, které doporučujeme vyslechnout, protože ze všech možných veřejných zdrojů si myslíme, že o tom musí něco vědět, když neustále hovořili o velezradě. Je to 38 senátorů (hlasujících pro podání žaloby - pozn. red.), pan Karel Janeček nebo spoluautor žaloby pan Milan Hulík," řekla iDNES.cz Jana Bobošíková.

Předsedkyni Suverenity se nelíbí, že se od vyhlášení amnestie na začátku roku objevilo v médiích nespočet výroků, že se Klaus dopustil velezrady, aniž by o tom už rozhodl soud. "Myslíme si, že se v demokratické společnosti oslovují orgány, že je důvodné podezření ze spáchání trestného činu, nikoliv že se oslovují s tím, že tento člověk je zrádce, vrah či pedofil," uvedla Bobošíková. Autorům výroků podle ní hrozí sazba od šesti měsíců do osmi let.

"Není možné o někom bez pravomocného rozsudku říkat, že je velezrádce a říkat to mimo půdu parlamentu, kde jsou poslanci a senátoři chránění imunitou, vykřikovat to ve sdělovacích prostředcích, zneklidňovat tím širokou veřejnost a dělat tím ostudu ČR v zahraničí," doplnila Bobošíková, která obvinění prezidenta z velezrady považuje za nedůvodné a nezákonné.

Členové horní komory parlamentu podali ústavní žalobu na Klause v pondělí (více čtěte zde). Ústavní soud ji obdržel o den později, ve středu ji doručí prezidentovi, aby se mohl seznámit s jejím obsahem. Tento postup nařizuje zákon.

Senát Klausovi vytýká především novoroční amnestii, ale i otálení s podpisem k dodatku Evropské sociální charty či nepodepsání doplňku Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny.

Bobošíková má s Klausem dlouhodobě velmi dobré vztahy. Jménem Suverenity ve středu na stranickém webu poděkovala prezidentovi za to, že se v uplynulých 23 letech "významně zasadil o vybudování standardní parlamentní demokracie a tržního prostředí v naší zemi a že důsledně bránil a brání svobodu jednotlivce, státní suverenitu České republiky a historickou pravdu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video