Jana Bobošíková. | foto: Dan Materna, MAFRA

Bobošíková: Když se nedostanu do Sněmovny, skončím s politikou

  • 321
Někdejší europoslankyně Jana Bobošíková má za sebou už několik volebních proher, byť třeba v letošních eurovolbách měla její Suverenita k zisku mandátu blízko. Pokud neuspěje ani ve sněmovních volbách, v politice skončí. Řekla to v Partii na Primě, kde diskutovala s šéfem Věcí veřejných Radkem Johnem.

O své další kariéře v případě odchodu z politiky má Bobošíková jasno. "Budu dělat to, co dělám teď. Pracuji jako konzultantka a učím na vysoké škole." Na přímý dotaz moderátora nevyloučila ani to, že by se mohla vrátit k novinařině: "Je to možné, nevím, co mi život přinese."

Radek John se chce politice věnovat dál, i když neobsadí křeslo ve Sněmovně, jak ostatně Věcím veřejným prorokují průzkumy veřejného mínění. "Ta strana je komunální, má tam velmi silnou pozici, takže budeme kandidovat v komunálních volbách," řekl.

"Lidé chtějí změnu. Pokud k ní najdou odvahu, prima, pokud ne, tak ještě příští volby. Pak ta moje nabídka expiruje a já odjedu do Mikulova, kde mám vinný sklep a tam budu psát knížku a v ní to všechno bude," uvedl John, který se stejně jako Bobošíková dříve živil novinářinou.

Za Benešovy dekrety i s komunisty

Oba politici se střetli mimo jiné o to, zda je přípustné spolupracovat s komunisty. Zatímco John se stavěl do pozice antikomunisty, který by s KSČM hlasoval jen pro svůj vlastní návrh, Bobošíkové moderátor Partie připomněl její neúspěšnou kandidaturu na prezidentku navrženou KSČM.

"Znovu bych kandidovala za komunisty, kdyby to otevřelo otázku Benešových dekretů," hájila Bobošíková někdejší překvapivé rozhodnutí a zároveň jedním dechem připomněla své oblíbené politické téma. Upozornila, že na obavy spojené s Lisabonskou smlouvou, které znovu oživil prezident Václav Klaus, její strana dávno upozorňovala.

Stejně odvážná by prý byla při řešení ekonomické krize. "Recept je jednoznačný, jestliže politici chtějí někomu něco ordinovat, tak musí začít u sebe," prohlásila a politikům vzkázala: musí si snížit platy, začít šetřit, přijít s razantními škrty a říci občanům, že mejdan skončil.

Také John odcitoval z programu Věcí veřejných navrhovaná ekonomická opatření, která by prý přinesla úsporu 490 miliard: daňová amnestie po vzoru Itálie, inventura nemravných prodejů, zrušení státních příspěvků za mandáty, snížit poslanecké náhrady, zeštíhlit státní aparát, snížit sumu na majetkové vyrovnání s církvemi, zdanit hazard, jmenoval mimo jiné.

Považujete Janu Bobošíkovou za dobrou političku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 15. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 13783
ANO
ANO 1912

Prezident kašpárek

Bobošíková i John se shodli na tom, že státní finance jsou v takovém stavu, že by se na nutných opatřeních měly dohodnout všechny strany.

Zároveň ale v Partii ukázali, že i Věci veřejné a Suverenita se kvůli řadě témat dokážou pohádat. Bobošíková během výměn argumentů dělala čest jménu svého politického uskupení, John někdy chybějící věcnost doháněl emotivností a působil dojmem, že by byl v Mikulově rád už teď.

Jestliže Bobošíková měla v debatě o Klausových výtkách k Lisabonské smlouvě připravené citace z usnesení vlády i z europarlamentu, John obvinil Klause, že pracuje špatně, a přirovnal ho ke kašpárkovi.

"Měl před dvěma lety říct, ať je tam tenhle dodatek a vláda o tom měla jednat. (...) Vždyť se nám teď všichni strašně smějou. My máme prostě kašpárka pana prezidenta, který najednou hodil vidle do Lisabonské smlouvy, na které se dvacet šest států dohodlo," prohlásil John.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video