Rozvášnění Bulhaři oblehli parlament, poslance vysvobodila policie

  • 72
Bulharští poslanci a ministři zažili perné chvilky. Dav demonstrantů je zablokoval v budově parlamentu a politiky až po několika hodinách osvobodila policie za pomoci obrněných vozidel. Bulhaři se v posledních týdnech bouří proti jmenování mediálního magnáta podezřelého z korupce do funkce šéfa tajných služeb.

Zhruba dva tisíce demonstrantů daly najevo, že zákonodárce odejít nenechají. Ještě v úterý večer se policie pokusila "uvězněné" ministry a poslance odvézt autobusem. Pod palbou kamení, lahví a dalších předmětů se ale autobus musel vrátit do areálu parlamentu.

Při večerních a nočních potyčkách byla podle médií zhruba dvacítka lidí zraněna. Ve dvou nemocnicích ošetřili 17 lidí, z toho tři strážce pořádku.

Přibližně ve čtyři hodiny ráno místního času (03:00 SELČ) se policistům podařilo proniknout blokádou a vytvořit koridor, jímž z budovy Lidového shromáždění evakuovali 109 lidí - tři ministry, tři desítky poslanců a jejich spolupracovníky.

Policisté, kteří autům vytvořili cestu, zvedli směrem k demonstrantům ruce nad hlavu, aby ukázali, že nechtějí situaci řešit násilím. Rozhněvaný dav na ně pokřikoval "zrádci" a "žoldáci", vzduchem podle sdělovacích prostředků opět létaly kameny a lahve.

S novináři se poslanci nebavili

Na sociálních sítích se během blokády vedly debaty především o tom, proč v médiích nevystoupil žádný člen vládní koalice, šéfové koaličních stran ani premiér Plamen Orešarski. Agentury ještě v úterý pozdě večer uvedly, že ministři a poslanci nedobrovolně pobývající v prostorách parlamentu s médii hovořit odmítají.

Prohlášení v noci ale vydal prezident Rosen Plevneliev, který vyzval policii i demonstranty, aby se vyvarovali veškerého násilí. "Poprvé od zahájení protestů jsme svědky napětí a pokusů o provokace," upozornil a nabádal protestující, aby se vyhnuli jakémukoli jednání, které by mohlo zvýšit napětí a narušit veřejný pořádek.

Předseda Lidového shromáždění Michail Mikov po výtržnostech před parlamentem podle agentur řekl, že na středu plánované zasedání zákonodárného sboru bude zrušeno a vyzval poslance, aby se do práce nevraceli, dokud nebude obnoven pořádek. "Životy a zdraví členů parlamentu by neměly být ohroženy," zdůraznil.

Barikády likvidovaly bagry

Ministr vnitra Cvetlin Jovčev ráno ocenil postup policistů, kteří čelili agresivnímu jednání demonstrantů. Zároveň upozornil, že se policie pokusí najít ty, kdo na házeli kamení. Již dvě hodiny po úspěšné evakuaci bagry a další mechanika odstraňovaly z okolí parlamentu barikády vybudované z parkových laviček, odpadkových kontejnerů a kamení.

V Bulharsku se již více než měsíc konají demonstrace za odstoupení Orešarského a celého jeho kabinetu. Podle průzkumů je podporují zhruba dvě třetiny ze 7,3 milionu obyvatel země, jejichž příjmy jsou nejnižší v Evropské unii. Nová politická krize tam propukla 14. června kvůli zvolení kontroverzního šéfa tajných služeb Deljana Peevského, podezřelého v minulosti z účasti na korupční aféře a spoluvlastnícího "mediální impérium". Přitom k úkolům Státní agentury pro národní bezpečnost (DANS) patří i boj proti závažné kriminalitě včetně korupce.

Orešarski sice hned uznal, že volba Peevského byla chybou, a parlament jmenování zrušil, sám odstoupit ale odmítl. Zdůvodnil to tím, že pád kabinetu a nové volby by zemi nic dobrého nepřinesly. Bulhaři proto denně v ulicích demonstrují a požadují demisi vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video