Martin Konvička

Martin Konvička | foto: ČTK

Státní zástupce obžaloval Konvičku za podněcování k nenávisti

  • 1663
Státní zástupce obžaloval předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku. Za podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství na internetu mu hrozí až tříleté vězení. Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu.

„Dne 7. dubna jsem podal obžalobu pro trestný čin ustanovení paragrafu 356 odstavec 1, odstavec 3, písmeno a) trestního zákoníku,“ řekl iDNES.cz okresní státní zástupce v Českých Budějovicích Josef Richtr.

Že by mělo jít o Konvičku, nechtěl státní zástupce komentovat. Českému rozhlasu to ale potvrdil. Česká televize uvedla, že žaloba se týká výroků z let 2014 a 2015 na Facebooku.

Trestní zákoník, §356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

...

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem

...

Podle zmíněného paragrafu se trestní sazba v případě odsouzení pohybuje od šesti měsíců do tří let.

Richtr uvedl, že připadají v úvahu i alternativní tresty. Mezi ně patří například domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákaz pobytu nebo vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.

Úsvit: Je to pokračování politické kriminalizace

Úsvit a Blok proti islámu označily obžalobu Martina Konvičky za „pokračování politické kriminalizace“. Uvedly, že policie „odmítla vyslechnout svědky obhajoby a nevzala v potaz „expertní stanovisko právníků v oblasti trestního práva. „Docent Konvička má být trestán za to, že chce s Úsvitem a Blokem proti islámu bránit islamizaci naší země,“ stojí v prohlášení.

Obě uskupení podala proti postupu policie a státního zástupce protest. Návladní Josef Richtr podle nich „překročil prohlášeními v médiích své pravomoci i slušné mravy“.

Trestní oznámení loni podala jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková (psali jsme zde). Rozhodla se tak na základě Konvičkových výroků na Facebooku, o nichž se dozvěděla od svých přátel.

„Tím nejzávažnějším vlastně bylo hanobit osoby na základě jejich náboženského vyznání,“ citoval Novákovou Český rozhlas, který na obžalobu Konvičky upozornil.

Konvička na Facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Konkrétně když rozvíjel svůj nápad, že by spolek Islám v ČR necheme dal ultimátum českým muslimům, aby se zřekli své víry, a vládě, aby začala konat. „S tím, že pak už se nebudeme mazat s nikým,“ dokončil myšlenku.

Na dotaz v dané internetové diskusi, čím by IvČRN mohlo vyhrožovat, odvětil: „Nemuselo by (to) ani být nelegální. Prostě jen: ‚Pokud se, milí politici, nerozhoupete, tak vstoupíme do politiky a vyhrajeme volby. A jako vítězové voleb, vás, milí muslimové, nameleme na masokostní moučku.‘ Pak ty volby ještě budeme muset vyhrát, ale to je maličkost - islám nám udělá kampaň zadara,“ napsal Konvička.

Představitelé Bloku proti islámu už v minulosti uvedli, že vidí celou kauzu jako politicky objednanou.

Česko nesoudí „jen“ Konvičku, ale i jeho protistranu

Lídr Bloku proti islámu není jediný, kdo se kvůli ostrým výrokům souvisejícím s islámem dostal k soudu. Obžalobě čelí i jeho „protistrana“ - soud se zabývá případem bývalého šéfa Islámské nadace Vladimíra Sáňky kvůli vydání knihy Základy tauhídu. Případ začal policejní razií v pražských objektech patřícím muslimům v roce 2014 (více čtěte například zde).

Sáňkovi hrozí až deset let vězení, výrazně více než Konvičkovi. Na konci března už druhý znalec vystoupil ve prospěch obžaloby. „Kniha vysloveně vybízí k nenávisti vůči neislámským vládám, což je doktrína, kterou právě šíří radikální islám,“ citoval soudního znalce Pavla Ťupka Český rozhlas. Už předtím jiný znalec označil publikaci, jejímž byl Sáňka odpovědným redaktorem, za extremistickou.

Autor knihy Bilal Philips nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech zakázána. České bezpečnostní složky ji označily za propagaci salafistického směru islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím (viz strana 38 výroční zprávy).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video