Také v Sýrii, která skončila v žebříčku na třetí pozici, byly zaznamenány případy, kdy blogera zatkla policie za to, že uveřejňoval na internetu zprávy, které podle ní podrývaly národní jednotu.

Také v Sýrii, která skončila v žebříčku na třetí pozici, byly zaznamenány případy, kdy blogera zatkla policie za to, že uveřejňoval na internetu zprávy, které podle ní podrývaly národní jednotu. | foto: Profimedia.cz

Blogeři se mají nejhůř v Barmě, Íránu a Sýrii, ukázala novinářská zpráva

  • 2
Výbor na ochranu novinářů sestavil žebříček zemí s nejhoršími podmínkami pro tvorbu blogerů. Na medailových příčkách "represivní hitparády" stojí Barma, Írán a Sýrie. Internetoví blogeři v těchto státech čelí nejrůznějším omezením, zastrašování, často jsou dokonce vězněni.

Zprávu vydal americký výbor u příležitosti Světového dne svobody tisku, který připadl na neděli.

"Vlády jsou stále obratnější v tom, jak technologii obrátit proti jejím uživatelům, a to jak díky cenzuře, zamezování v přístupu k internetu, tak získávání osobních údajů," uvedl výkonný šéf výboru Joel Simon. "A když už všechny prostředky selžou, tak úřady jednoduše pár lidí uvězní, aby zbytek blogerské komunity umlčely," dodal.

Právě k takovým opatřením rád přistupuje vojenský režim v Barmě, který neblahý žebříček vyhrál. Barmské úřady omezují přístup k internetu a lidi, kteří na internetu veřejně režim kritizují, posílají za mříže.

Barmské úřady disponují řadou způsobů, jak uživatelům internetu znepříjemnit život. Sledují jejich e-mailové schránky a blokují weby opozičních politických stran v zemi. Hořké důsledky "surfování" zakouší například barmský bloger Maung Thura, který si ve vězení odpykává 59letý trest za to, že na web umístil videozáznam s následky pustošivého cyklonu Nargis, který zemi zasáhl v roce 2008.

Za mřížemi kvůli žurnalistickému deníku

Druhou příčku v seznamu obsadil Írán, tamní úřady podle zprávy novinářů pravidelně zavírají a týrají blogery, kteří se opováží kritizovat náboženské nebo politické představitele islámu. - čtěte Bloger, který kritizoval íránského vůdce, zemřel ve vězení

Také v Sýrii, která skončila v žebříčku na třetí pozici, byly zaznamenány případy, kdy blogera zatkla policie za to, že uveřejňoval na internetu zprávy, které podle ní "podrývaly národní jednotu".

Na dalším místě žebříčku skončila Kuba, v jejíchž věznicích je zavřeno 21 lidí, kteří si na webu vedli novinářské deníky. Restrikce v oblasti internetu využívají také v Saúdské Arábii, Vietnamu, Tunisku či Turkmenistánu. Ve všech těchto státech je blokován přístup na tisíce internetových stránek.

V seznamu figuruje také Čína, která se může "chlubit" nejpropracovanějším systémem cenzury internetu vůbec, uvádí zpráva. Žebříček uzavírá Egypt, jehož "liberální" přístup dobře ilustruje zátah, při němž byla v minulém roce zadržena a mučena více než stovka blogerů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video