Alexander Bastrykin

Alexander Bastrykin | foto: Reuters

Opoziční bloger označil šéfa „ruské FBI“ za českého agenta

  • 141
Alexandr Bastrykin, který vede ruský Vyšetřovací sbor, je podle známého blogera Alexeje Navalného zahraničním agentem, který skrytě podniká v České republice. Bastrykin podle něj v Česku žádal i o povolení k pobytu.

Navalnyj svým útokem na Bastrykina zareagoval na nedávno přijatý zákon, který nutí nevládní organizace, přijímající peníze z ciziny, zaregistrovat se u ruského ministerstva spravedlnosti jako "zahraničí agenti" a tuto hanlivou nálepku také přiznávat v každém prohlášení. Za porušení hrozí milionová pokuta a až tři roky vězení.

"Promluvme si o opravdových zahraničních agentech. Nikoliv o těch neexistujících, které se snaží odhalit strana Jednotné Rusko, ale o opravdových: vysoce postavených, cynických, ulhaných. Rádi vydělávají (kradou) ve státní službě pro Rusko, ale svou pohodlnou budoucnost spojují se životem v zahraničí," napsal bloger o "zahraničním agentovi, sedícím právě v úřadu, který štědře rozdává zatykače". Současně zveřejnil kopie dokumentů potvrzující Bastrykinovo podnikání prostřednictvím firmy LAW Bohemia, původně zřízené Bastrykinem a jeho manželkou k obchodování a pronájmu nemovitostí, a o získání povolení k pobytu v Česku v uplynulých letech.

Svou konstrukci o cizím agentovi v čele Vyšetřovacího výboru, který Rusové přirovnávají k americké FBI, opírá o to, že Bastrykin má z titulu své funkce přístup ke státním tajemstvím a své podnikání v cizině, státním úředníkům zapovězené, utajoval. Zákazy obcházel prý i paděláním dokumentů a nejspíše i unikal placení daní.

Proti generálovi je i vládní poslanec

Ze zapovězeného podnikání s nemovitostmi v Česku obvinil Bastrykina už před čtyřmi lety poslanec Jednotného Ruska Alexandr Chinštejn. Hlavní vyšetřovatel však všechna nařčení popřel a aféra utichla. Navalnyj ji nyní opět rozdmýchal, a to i s rizikem, že ho Bastrykin obviní z pomluvy, která se čerstvě vrátila do ruského trestního zákona i s hrozbou pokuty až pěti milionů rublů (asi 3,2 milionu Kč) namísto dosavadních pěti tisícovek.

I podle Chinštejna Bastrykinovy delikátní situace nejspíše využily české tajné služby, prý kontrolované Američany. "Těžko si mohu představit, že by Češi a Američané tuto situaci ignorovali. Těžko však mohu soudit, zda se pokusili či nepokusili Bastrykina zverbovat a jak to dopadlo, to by měla vyjasnit tajná služba FSB," řekl poslanec televizi Dožď.

Obvinění Bastrykina by nejspíše měla vyšetřovat instituce, které generál velí a ke které Navalnyj slibuje podat i příslušné vysvětlení, jakož i obrátit se na prezidenta Vladimira Putina, na všechny poslanecké kluby, tajnou službu FSB a na českou policii.

Chinštejn se sice pokusí navrhnout, aby ústavní soud zrušil imunitu šéfa vyšetřovatelů, připustil však, že za současné situace je prý prověrka podezřelého činovníka "naprosto fantastická" představa. Pro návrh by potřeboval sehnat podpisy ještě 89 zákonodárců.

Poslanec sice blogerovi popřál hodně zdaru, ale také ho varoval, že nedaleko Bastrykinova pražského domu se nachází parčík. Bastrykin totiž nedávno čelil jinému skandálu, kdy údajně odvlekl do lesa redaktora opozičního listu Novaja gazeta a tam mu vyhrožoval smrtí. Později se za své chování omluvil (více o incidentu zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video