Blízký východ má nový plán

  • 43
Americká mírová "cestovní mapa" pro Blízký východ, která doposud nepřinesla žádný výsledek, dostává zatím symbolickou konkurenci. Známí izraelští opoziční činitelé a palestinští představitelé pod patronací švýcarské diplomacie po dvou letech tajných rozhovorů sestavili nový návrh mírové dohody.

Ta by podle jejich názoru mohla konečně přinést Blízkému východu klid.

Neoficiální plán známý jako "Ženevská dohoda", který byl dokončen během víkendové schůzky v Jordánsku, se opírá o významný kompromis na obou stranách barikády.

Palestinci by se měli vzdát práva na návrat do Izraele, které, jak se ukazuje v poslední době, znamená pro Izraelce jednu z klíčových překážek. Izraelci by naopak měli přenechat Palestincům jedno z nejposvátnějších islámských míst na Blízkém východě, jeruzalémskou Chrámovou horu, kde stojí muslimské svatyně.

"V situaci naprostého vakua, ztráty dialogu a tři roky trvajícího násilí se nám neustále říká, že není s kým mluvit. Ale to se nyní mění. Ukazuje se, že je s kým mluvit a že je i o čem mluvit," řekl agentuře Reuters jeden z hlavních strůjců plánu, bývalý předseda izraelského parlamentu a člen opoziční Strany práce Avraham Burg.

Nový mírový návrh

 Jde o symbolický pokus izraelské opozice ukázat, že konflikt má alternativu
• Palestinci se vzdají práva na návrat do Izraele
• Izrael předá Palestincům kontrolu nad posvátnou Chrámovou horou 

Jaké jsou překážky 

• Návrh tvrdě odmítla izraelská vláda Ariela Šarona
• Obtížně bude získávat podporu rozčarované izraelské veřejnosti
• Není jasné, zda zaujme Spojené státy

Kromě něho se přípravy účastnil i bývalý izraelský ministr spravedlnosti Jossi Beilin, který se už významně podílel na známých mírových dohodách z Osla z poloviny devadesátých let.

Alternativní mírový plán, který jeho strůjci označili za základ k ukončení konfliktu na Blízkém východě a který už vzbudil pozornost ve světě, se však okamžitě setkal s tvrdou reakcí izraelských vládních činitelů.

Premiér Ariel Šaron ho rozhněvaně odsoudil jako pokus levicových sil o svržení jeho vlády. "Existuje už cestovní (mírová) mapa, a proto není dobré říkat lidem, že by mělo existovat ještě něco jiného," prohlásil v listu Jerusalem Post Šaron.

Jak uvedla BBC, plán však přinejmenším signalizuje izraelské veřejnosti, že existuje určitá alternativa Šaronově vojenské strategii. Ačkoli průzkumy veřejného mínění na jedné straně naznačují, že ji Izraelci podporují, na straně druhé narůstá nespokojenost s faktem, že se násilí dosud nepodařilo zastavit.

Oficiální palestinský postoj zatím není znám, zúčastnění Palestinci, mezi nimiž jsou i bývalí ministři, však naznačují, že mají podporu Jásira Arafata.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video