Jeseter. Ilustrační foto.

Jeseter. Ilustrační foto. | foto: Wikimedia Commons

Blíží se konec černého kaviáru? Populaci jeseterů ničí pytláci

  • 11
Populaci jeseterů v Kaspickém moři ohrožuje pytláctví. Ozbrojení pytláci na rychlých člunech dodávají na pulty obchodů drtivou většinu luxusního kaviáru. Počet jeseterů se v obřím jezeře za posledních 20 let snížil čtyřicetkrát.

Je jedním ze symbolů Ruska. Tak jako třeba matrjošky, dřevěné panenky zapadající jedna do druhé. Nebo jako chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Moskvě. Nebo jako vodka.

Ale hlavně je luxusní pochoutkou, z níž se už dávno stalo i literární klišé: konzumovat ho po lžičkách a zapíjet šampaňským, toť znak kromobyčejného přepychu.

Samozřejmě. Řeč je o kaviáru. Za ten nejlepší z nejlepších, tedy černý, se platí v tisících dolarů. Ale jak dlouho bude ještě možné ho koupit? Co když jeseteři z Kaspického moře, kteří obstarávají většinu světové produkce černého kaviáru, docela zmizí?

Nebezpečí tu je – a je víc než reálné, varují ruští vědci. Jen za posledních 20 let se podle nich počet jeseterů v Kaspickém moři snížil čtyřicetkrát. A nebezpečný trend pokračuje. Kdo za to může? Znečištění vody, to samozřejmě. Jeseteři jsou na změny prostředí citliví. Ale je tu ještě jeden důvod, přinejmenším srovnatelně závažný: pytláctví.

Nezastaví je ani střelba policistů

Lov volně žijících jeseterů je v Rusku nelegální, ale zároveň též vysoce lukrativní (právě kvůli závratným cenám kaviáru). A tudíž i velmi rozšířený.

U Kaspického moře to vypadá následovně: dobře organizované, zpravidla čtyřčlenné skupiny pytláků na rychlých člunech o třech motorech vyrážejí na hladinu, vybaveni satelitní navigací a zbraněmi. A pobřežní stráž, jakkoli se jim v lovu snaží bránit, bývá často bezmocná.

"Takových skupinek jsou tu všude stovky. Snažíme se střílet na motory jejich člunů, abychom je zastavili. Jenže oni na oplátku střílejí přímo na nás, a tak je prostě nemožné je dopadnout," řekl nedávno televizi Russia Today plukovník Vladimir Gastenbiler z místní policie.

Kaviár

Výsledkem je, alespoň jak s odvoláním na statistiky uvedla právě Russia Today, že pytláci zajistí devětačtyřicet z padesáti po světě zkonzumovaných skleniček kaviáru. Což, mírně řečeno, není málo.

Vzhledem k rapidně se ztenčující jeseteří populaci dokonce někteří vědci doporučují odebrat genetické vzorky ryb dřív, než bude pozdě. "Nebýt vědců a také farem, některé druhy jesetera by už v přírodě vyhynuly a byly by k vidění jen v akváriích. Je to katastrofa," řekl Michail Jegorov z Astrachaňské státní univerzity.

Na jesetery vypuštěné z farem již číhají pytláci

Vláda sice jeseteří farmy dotuje – právě aby se zabránilo vyhynutí ryby – jenže jde-li o kaviár, ani farmy nejsou všelékem. Třeba proto, že úspěšný chov je dost náročný, jeseteři potřebují až deset let, než se začnou rozmnožovat (a tudíž produkovat jikry). Farmy také denně vypouštějí tisíce jeseterů zpět do volné přírody. Jenže... tam už na ně čekají zmiňovaní pytláci.

Zbývá tedy zodpovědět podstatnou otázku: Co s tím? Jak nepříznivý vývoj zvrátit? Podle Niny Byčkovové z Kaspického výzkumného institutu to půjde jen a pouze lepšími zákony a hlavně jejich účinnějším vymáháním.

"Problém není s lidmi v terénu. Potíž tkví v korupci na vyšších místech. Celý systém byl vytvořen tak, aby ti, kteří porušují zákon, nebyli potrestáni," řekla Byčkovová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video