Blízcí, bližší, nejbližší

  • 3
Během prvních šesti měsíců Václava Klause na Hradě nezůstal ve vedení prezidentské kanceláře prakticky jediný člověk spojený s érou prezidenta Václava Havla. Vzápětí po příchodu Václava Klause na Pražský hrad začala očekávaná vlna výpovědí.

PŘÍLOHA iDNES
Klaus rok prezidentem
ohlédnutí * fotografie
diskuse * vysvědčení

I když si řada nejbližších spolupracovníků Václava Havla jen těžko dokázala odchod z Hradu představit, bylo logické, že nemohou pracovat pro Klause a ten zase nebude stát o jejich služby.

Mezi oběma tábory zavládlo od první chvíle otevřené nepřátelství, které se ukázalo jako nepřekonatelná překážka a během roku se mnohdy ještě prohloubilo.

"Uvažoval jsem o tom, že bych na Hradě zůstal, bylo mi to i nabídnuto, ale po několika dnech mě můj zájem přešel," vzpomíná na první dny s novým vedením tehdejší mluvčí Martin Krafl, který se pak stal mluvčím středočeského hejtmana Martina Bendla (ODS) a nedávno přestoupil do České televize.

Pár důvěrníků, zbytek je pod kontrolou
Nový prezident sice nesliboval totální personální zemětřesení nebo čistku, nakonec se však osazenstvo prezidentské kanceláře vyměnilo téměř kompletně.
Často museli odejít i lidé, kteří chtěli pracovat na Hradě dál jako běžní úředníci, ale Klaus jim nevěřil. Byli příliš spjati s Havlem.

Koncem loňského roku Hrad opustil i šéf protokolu Miroslav Sklenář, jediný z Havlových lidí na vyšším postu, který chtěl pracovat i pro Klause. Odešel na magistrát k primátorovi Pavlu Bémovi (ODS). Tím byla obměna dokonána. Výběr lidí, kteří zaplnili prázdná ředitelská místa, odpovídal naturelu prezidenta. Jsou to lidé, kteří mu dlouhé roky projevují věrnost a také zastávají podobné názory.

Prvním z nových prezidentových mužů, kterého Klaus oznámil, se stal jeho dlouholetý přítel, spolupracovník a ideový souputník Jiří Weigl. Dostal místo kancléře a provázel Klause při jeho první procházce Hradem ještě před slavnostní inaugurací.

Právě na Weiglovi ležela zodpovědnost za hladké převzetí moci nad Hradem, vyřizování výpovědí, rozdělení si hradních kanceláří a jejich přeměnu k obrazu nového pána.

Do nejužšího týmu přibyl věrný Ladislav Jakl, stal se tajemníkem. Někdejší stratég předvolebních mobilizačních kampaní ODS Petr Hájek dostal post šéfa tiskového oddělení.

Diplomat a někdejší disident Ladislav Mravec se stal ředitelem politického odboru, v kterém stejně jako na tiskovém pak během krátké doby nezůstal kámen na kameni. S příchodem nového pána a jeho důvěrníků se změnila i pracovní atmosféra na Hradě. Prezident několikrát zdůraznil, že má zcela jiný pohled na fungování úřadu, než měl jeho předchůdce.

"Nikdo nemohl čekat, že všechno bude jako dřív. Už proto, že styl práce obou prezidentů je rozdílný. Václav Klaus se přímo zabývá řízením úřadu, chce být o všem informován. To je zcela normální," vysvětloval to kancléř Weigl.

Aparát by měl být podle Klausových představ štíhlejší, přitom výkonný, ovšem za málo peněz. Práce pro prezidenta totiž byla vždy spíš prestižním odrazovým můstkem většinou do diplomacie než lukrativním zaměstnáním. Finanční poměry na Hradě musely být šokem pro lidi zvyklé na jiné odměny ze soukromého sektoru. Průměrný plat se tu pohybuje kolem patnácti tisíc.

Pryč šla také úzká specializovanost. Jiří Weigl to vysvětluje tím, že nepotřebuje mít v týmu několik specialistů na Švédsko, ale lidi, kteří obsáhnou celou řadu oblastí. Avšak kapacity tohoto typu se na Hrad příliš nehrnuly kvůli nízkým platům. "Je velice těžké zaměstnat špičkové odborníky, například právníky. Nezaplatím je," poznamenává kancléř Weigl.

Malé zkušenosti, hektická práce
A tak prázdná místa po Havlových věrných zaplnili vedle nejbližších spolupracovníků ještě z dob, kdy nebyl prezidentem, často mladí lidé bez větších zkušeností v oboru.

Právě menší personální obsazení  a nezkušenost s fungováním úřadu, který je činný v širokém spektru, s sebou především na počátku nesly hektickou přípravu prezidentových akcí ze dne na den.

Klaus si navíc libuje v nabitých programech. Není skoro týden, kdy by někam necestoval, nemoderoval přednášku či nenavštívil koncert nebo sportovní událost. A tak se na Hradě pracuje od rána do večera, často do noci, aby prezident měl připraveno vše, o co žádá, i když mnohdy v krkolomných termínech.

Nicméně po roce zaučování a zvykání na nový úřad funguje prezidentský aparát standardně. Klausův tým je kompletní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video