Blix: Irák není pro inspektory bezpečný

  • 344
Inspektoři OSN se zatím do Iráku nechystají. Jejich šéf Hans Blix by rád kontroloval USA při hledání chemických zbraní. Po neveřejném jednání Rady bezpečnosti OSN však připustil, že obnovení zbrojních inspekcí zatím není možné kvůli bezpečnosti inspektorů.

Podle agentury AFP ale vyjádřil přesvědčení, že svět i Rada bezpečnosti budou trvat na jejich pokračování, až se situace uklidní.

"Možná nejsme jediní na světě, kdo je důvěryhodný, ale opravdu si myslím, že se těšíme důvěře kvůli tomu, že jsme objektivní a nezávislí," řekl Blix před zasedáním rady za zavřenými dveřmi.

Podle diplomatů v OSN měla být schůzka věnována první výměně názorů a neměla přinést žádná rozhodnutí.

Inspektoři OSN navrhli kontrolovat USA
Šéf inspektorů OSN Hans Blix zpochybnil informace Spojených států o Saddámových chemických a biologických zbraních. Rád by USA kontroloval při jejich hledání. Bílý dům to odmítl.

"Chci jen zabránit případným pochybnostem o pravosti nalezených zbraní hromadného ničení," řekl Blix.

Do Iráku chce i MAAE
Své inspektory chce podle ČTK do Iráku vyslat také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). "MAAE by měla obnovit svou práci v Iráku tak rychle, jak jen to bude možné," řekl ve Vídni generální ředitel této organizace Muhammad Baradej.

Naznačil, že očekává rozhodnutí RB o obnovení inspekcí. "MAAE zůstává jedinou organizací, která má legální oprávnění prověřovat jaderné odzbrojení Iráku," zdůraznil.

OSN je zablokováno vetem
I když je rozložení sil v OSN jednoznačné, výsledek není jistý. USA mohou cokoliv, s čím nesouhlasí, zablokovat.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer krátce před Blixovým projevem jednoznačně řekl, že Washington si návrat inspektorů OSN do Iráku nepřeje. "Odpovědnosti za likvidaci iráckých zbraní hromadného ničení a raketových programů se ujímají Spojené státy."

Novým inspekcím je nakloněna většina zemí zasedajících v Radě bezpečnosti. Pro inspekce je dokonce i nejbližší americký spojenec - Velká Británie.

Blix napadl důkazy, jimiž se zdůvodňovala válka
Šéf zbrojních inspektorů si také postěžoval na předválečné období. "Je znepokojivé, že tolik zpravodajských informacích, na kterých válečná koalice stavěla, se později ukázalo jako nejisté," řekl Blix v rozhovoru, jehož úryvky vysílala BBC.

"Ani mě nenapadlo, že by britské nebo americké tajné služby své informace a dokumenty falšovaly. Není však znepokojivé, že zpravodajské agentury, které by měly mít k dispozici všechny technické prostředky, nezjistily, že šlo o padělky?" prohlásil Blix a poukázal na falešné dokumenty, které měly dokázat dovoz neobohaceného uranu do Iráku.

USA nás chtěly zdiskreditovat, tvrdí Blix
Podle Blixe se také Washington snažil v závěrečných fázích sporů v RB OSN  diskreditovat jeho tým. Například rozšířil informaci, že inspektoři ve své zprávě potlačili zmínky o iráckém bezpilotním letadle.

"Spojené státy se tehdy velmi snažily získat hlasy v Radě bezpečnosti a cítily, že články o těchto věcech budou užitečné," konstatoval.

"Snažily se nás poškodit a řekly, že jsme to potlačili, ale to nebyla pravda. Bylo to trochu nefér... Víme však, že to je tvrdá hra a nás to nezničilo," řekl Blix.

Šéf inspektorů: Powell to myslí dobře
Blix zdůraznil, že nepochybuje o upřímnosti amerického ministra zahraničí Colina Powella. Ten radě předkládal dokumenty a údaje, které měly přesvědčit o tom, že Irák skrývá zbraně hromadného ničení.

"Když jste ale na vrcholu, nemůžete prověřit vše," řekl Blix.

DÁLE ČTĚTE:
Francie doplácí na protiválečný postoj
Saddám údajně přišel na schůzi své strany

Šéf MAAE Muhammad Baradej (vlevo) a šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix během zasedání Rady bezpečnosti OSN. (14. února 2003)


Video