Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil považuje žalobu za nesmysl.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil považuje žalobu za nesmysl. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Blbec! rozohnil se odborář Zavadil kvůli Kalouskově žalobě na stávku

  • 767
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil považuje za nesmysl, že určovací žaloba, stejně jako předběžné opatření proti původnímu termínu stávky, byla adresována ČMKOS. "Když můj soused něco udělá a žalobu dostanu já, tak to přece může udělat jenom blbec," řekl Zavadil.

Předseda ČMKOS Zavadil se opřel do ministra financí Kalouska hned na počátku. "Prvním stupněm hlouposti je nevědomost. Já si myslím, že tím prvním stupněm ministr Kalousek trpí. Neorganizovali jsme jako ČMKOS tuto akci."

Proč čelí odboráři žalobě?

Ministerstvo financí chce od soudu vědět, zda byla stávka organizována v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání. Pokud ne, chce od soudu znát jasná pravidla, kdy lze takovou stávku svolat a zda je, či není nezákonná. Podle Kalouskova úřadu také není jasné, kdo stávku svolal.

Resort podal žalobu i na Odborové sdružení železničářů, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. OSŽ ale uvedlo, že o žalobě nebylo informováno.

Jediným důkazem, který v určovací žalobě proti ČMKOS uvedlo ministerstvo financí, je podle Zavadila článek zveřejněný na iDNES.cz, kde bylo napsáno, že odbory organizují stávku. "Opět se ukazuje, že neprofesionalita této vlády je obrovská," dodal Zavadil.

Odboráři nemají z žaloby obavy a už se proti ní odvolali. "Jsem hluboce přesvědčen o tom, že zákony neporušují odborové svazy, ale naopak vláda, jak o tom už několikrát rozhodl Ústavní soud. Není nejmenší důvod, abychom se měli obávat, že by nezávislé soudy mohly rozhodnout v náš neprospěch," řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajblík.

Právě Odborový svaz dopravy byl v koalici "radikálnějších" odborářských svazů, kteří stávku organizovali. Na tuto koalici však podle slov předsedy ČMKOS Zavadila určovací žaloba vůbec nemířila.

"Hájíme občany a jejich hospodářské a sociální zájmy, na co máme podle zákona právo," řekl vedoucí právního odboru ČMKOS Vít Samek. Ve stejném smyslu se vyjádřil i Jiří Podhajský, který v tomto sporu zastupuje žalovanou stranu.

"Jsou to věci, které dělají kouřovou clonu, která má odvádět pozornost od skutečných problémů. Stávka měla obrovskou podporu, všechny tyto kroky vlády tak vypadají jako projevy hysterie a paniky z toho, že podpora kroků proti vládě roste," zhodnotil kroky proti odborářům Pomajblík a dodal, že aktivity odborářů budou pokračovat, ačkoliv nechtěl upřesnit jak a kdy.

Nový zákon o stávce je podle odborářů zbytečný

Kritiku sklidil také připravovaný zákon, který by měl jasně vymezit pravidla stávky. "Všechno už je dávno vyřešeno evropskou legislativou, kterou jsme po vstupu do EU museli přijmout," odmítl právní expert ČMKOS Vít Samek, že by takový zákon v českém právním systému chyběl.

Jednání tripartity

Na 18. srpna se chystá jednání vlády se zástupci odborů i zaměstnavatelů. Odbory chtějí podle předsedy ČMKOS Zavadila mluvit hlavně o dřívějším odchodu do důchodu u některých profesí a daňové reformě.

"Je to jenom komedie pro lidi, aby si vláda zachovala tvář. V podstatě jde o to, aby se práva odborů co nejvíce ořezala, protože odbory jsou jedinou institucí, která je schopna oponovat jakékoliv vládě," dodal předseda ČMKOS Zavadil.

Samek následně iDNES.cz řekl, že chování ministra Kalouska, který mezi protestující odboráře pravidelně přichází, může být cílenou provokací. "Ptám se, co tím sleduje, jestli náhodou nečeká, zda vznikne nějaký konflikt. Potom by se vládě prosazoval případný zákon o stávce samozřejmě lépe," podotkl Samek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video