Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Blažek se ptá Zemana na zásah ÚOOZ. Otázku o Kalouskovi si rozmyslel

  • 182
Dosluhující ministr spravedlnosti Pavel Blažek požádal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby mu zodpověděl 19 otázek v souvislosti se zásahem policie na Úřadu vlády. Akce, při níž byla zadržena šéfka kabinetu Jana Nagyová, vedla k pádu vlády premiéra Petra Nečase.

Při policejní akci byla na začátku června zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství. Blažek oznámil již 19. června po zasedání vlády, že nechá adekvátnost zásahu policie přezkoumat, nyní to tedy - na poslední chvíli v úřadě - učinil.

"Ministr Pavel Blažek tím plní zadání vlády, ale odpovědi, vzhledem ke střídání na ministerských postech, už půjdou k rukám nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Na jejím rozhodnutí pak bude záležet, jak s nimi naloží," uvedla mluvčí Štěpánka Čechová. Kauza vedla k pádu vlády, nový kabinet jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu.

Dokument: Dopis ministra Blažka

Blažek v dopise pokládá celkem 19 otázek. Zajímá ho například, zda je v souvislosti s případem prověřována i činnost bývalého státního zástupce Libora Grygárka nebo jiného státního zástupce v Praze. Ptá se rovněž na to, kdo rozhodl o realizaci zásahu formou, jakou se nakonec uskutečnil.

Zásah byl drahý, vytýká Blažek. Kolik stál? ptá se zároveň

Z některých formulací je vidět, že ministrovi zásah radost neudělal. "Jaká je účelnost takto vynaložených prostředků ze státního rozpočtu?" ptá se Zemana. Nasazení čtyř stovek policistů označuje opakovaně za "masivní" a "z hlediska státního rozpočtu významné", přičemž se zároveň ptá, na kolik peněz akce vyšla.

Z ministerstva spravedlnosti nejprve novinářům rozeslali pracovní verzi otázek -bylo jich 22. Ve finální verzi schází například dotaz, proč bylo zatím "provedeno jen několik výslechů, přičemž výslech svědka Ing. Miroslava Kalouska proběhl navíc na základě jeho výslovné žádosti".

"Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl v červnu Blažek.

Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci. Odmítl tak tvrzení odstupujícího premiéra Petra Nečase, že šlo o teatrální akci.

Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců.

13. června 2013. Razie proběhla i u lobisty Romana Janouška:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video