Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Některé případy jsou až teatrální, napsal Blažek o protikorupční policii

  • 30
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se domnívá, že některá trestní řízení vedená protikorupční policií jsou teatrální. Vyplývá to z dopisu, jenž v dubnu adresoval policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. Blažek v dopisu kritizoval také "osobní mediální propagaci vysokých funkcionářů policie".

Dopisem, který policejnímu prezidentovi zaslal 16. dubna, se Blažek vložil do sporu pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a tehdejšího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Bradáčová v březnu uvedla, že na ni Martinec "vyrábí" kauzu. Ten to popíral, nicméně z vedoucí funkce následně odstoupil (více o sporu a následné rezignaci najdete zde).

Žalobkyně ještě předtím požádala policejního prezidenta o prověření práce protikorupčního útvaru. Její požadavek písemně podpořil i ministr spravedlnosti. Část dopisu ministerstvo zveřejnilo, jeho kompletní znění získala ČTK od úřadu na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Teatrálnost a budování kultu osobnosti

"Sám delší dobu s občanským, ale teď již i s úředním znepokojením sleduji nedobré aspekty v činnosti tohoto útvaru. Na jedné straně jsem rád z pravděpodobného zvýšení efektivity boje na tomto úseku kriminality, na straně druhé považuji za nepřijatelné určité prvky v aktivitách daného útvaru," napsal Červíčkovi Blažek. (celý text dopisu najdete zde)

"Mám na mysli například teatrálnost některých trestních řízení, osobní mediální propagaci vysokých funkcionářů Policie ČR, jež ve mně vyvolávají podezření ze snahy budovat uvnitř Policie ČR jakýsi stát ve státě podporovaný nadto ještě kultem osobnosti a vyvoláváním zdání nepostradatelnosti určitých lidí," pokračoval.

Ministr v dopise výslovně nepíše o protikorupční policii, pouze o "jednom z významných útvarů" Policie ČR. Z kontextu je však zřejmé, že má na mysli právě útvar, který donedávna vedl Martinec.

"Popularita, či v dnešní době spíše nepopularita, má být účelem a údělem volených představitelů státu, nikoli jeho ozbrojených složek. Tyto mají usilovat o důvěru svou kvalitní činností, ovšem vždy v rámci práva a dle zásad demokratického politického systému," doplnil Blažek.

Červíček to nechtěl blíže komentovat. "Považuji to za osobní dopis ministra spravedlnosti Blažka policejnímu prezidentovi," řekl.

Útvar dostane nového šéfa zřejmě už tento týden

Policejní prezident nařídil po podnětu Bradáčové vnitřní kontrolu na prezidiu, podle níž se ukázalo, že Martinec postupoval nestandardně, nespáchal však trestný čin. Chyboval, když se v březnu sešel s Bradáčovou a řekl jí, že o týden později bude zahájeno stíhání jejího manžela. Červíček však odstoupivšího Martince považuje za zkušeného odborníka, a proto jej přizval do vedení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na pozici náměstka.

Vrchní státní zástupkyně si také stěžovala na celkovou práci protikorupčního útvaru. Policisté údajně zpracovávali řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství; například případy týkající se solárních elektráren.

Červíček následně uvedl, že u těchto případů pokračuje prověřování ze strany policie i žalobců.

Jméno Martincova nástupce v čele útvaru by podle policejního prezidia mohlo být známo již tento týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video