Blairovi labouristé hledají cestu z krize

  • 1
Britské labouristy trápí zásadní otázka - jak zvládnout krizi, nejhorší za šest let u moci. Odpovědi chce najít na výroční konferenci. Stranu premiéra Tonyho Blaira, která je podle průzkumů neoblíbená jako nikdy předtím, rozpoltil nejen Irák, ale také ekonomické reformy.

Podle průzkumů britských deníků si zhruba polovina Britů (a stejný počet příznivců Labour Party) přeje, aby Tony Blair do příštích voleb odešel z funkce ministerského předsedy.

"Mám v úmyslu pokračovat v práci, dokud ji nedokončím," řekl však listu The Observer premiér, který chce svůj úřad ve volbách obhajovat a vydržet v něm celé další volební období.

Blair však musí na výroční konferenci, která se koná tento týden ve městě Bournemouth, přesvědčit zbytek strany, že nenese zodpovědnost za krizi, způsobenou válkou v Iráku a prosazováním reformy zdravotnictví a vzdělávání.

"Válka způsobila větší neshody mezi stranou a veřejností než jakákoliv jiná událost," komentoval v předvečer konference šest let labouristů u moci ministr zahraničí Jack Straw.

Vláda se za Irák neomluví
Kritici doma i v zahraničí obviňují vládu, že zavlekli zemi do války na základě "upravených" informací. Pokud však čekají na omluvu, nedočkají se. "Nemyslím, že bychom se měli jako stát za cokoli omlouvat," řekl Blair BBC, který je hrdý, že Británie pomohla svrhnout režim Saddáma Husajna.

Šéf Downing Street dál hájí i jeden z hlavních důvodů války - zakázané zbraně hromadného ničení. Dosud se však nenašly důkazy o jejich existenci. "Nebyl to žádný výmysl britské zpravodajské služby nebo CIA. Informace, které jsme dostali, byly v jádru správné," tvrdí Blair.

Labouristě budou muset kvůli Iráku během své konference vyslechnout i hlasy oponentů. Na několika demostracích vystoupí mimo jiné bývalí ministři Robin Cook a Clare Shortová, kteří právě kvůli Iráku rezignovali. "Nemám sebemenší výčitku, pokud jde o britskou politiku v irácké otázce," tvrdí Blair.

Vláda prosazuje další reformy
Druhou nejsledovanější tváří v Bournemouth bude ministr financí Gordon Brown, mnohými považovaném za Blairova nástupce. Bude obhajovat reformy veřejných služeb, v nichž vláda navrhuje zvýšit školné na univerzitách a zavedení příplatků ve veřejnoprávném zdravotnictví.

Reformy kritizují jak odbory, tak i někteří labouristé. Podle premiéra vláda ze svých návrhů neustoupí. "Věříme, že tyto změny jsou nutné, aby veřejné služby byly více účinné," hlásá Blair.

Se smířlivou olivovou ratolestí nemíří na sněm ani Brown, který se chystá představit v rámci ekonomických opatření další reformy a bude proto žádat podporu předběžného rozpočtu. "Je to cesta k plné zaměstnanosti," tvrdí Brown, jehož kancelář zveřejnila některé pasáže z projevu na konferenci.

Britský premiér Tony Blair naslouchá projevu během úvodního dne konference labouristické strany v Bournemouth. (28. září 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video