Blair obstál, zákon o školném prošel

  • 6
Britský premiér obstál v první důležité zkoušce. Dolní sněmovna těsnou většinou hlasů pustila do druhého čtení návrh zákona o zvýšení školného na univerzitách. Ve středu ale vyšetřující soudce zveřejní zprávu o roli vlády při smrti zbrojního experta Davida Kellyho.

Pro předlohu hlasovalo 316 poslanců a 311 bylo proti.

Vláda navrhuje zrušit nynější placení školného na začátku každého roku a odložit jeho splatnost až na dobu, kdy budou absolventi pracovat.

Na druhé straně ovšem chce maximální školné zvýšit z téměř 1200 liber na 3000 liber ročně, splatných v okamžiku, kdy začnou vydělávat alespoň 15 tisíc.

Návrh na zvýšení školného narazil nejen u opozice, ale i ve vládní labouristické straně, která má v parlamentu většinu 161 křesel. Na 155 labouristických poslanců podepsalo před časem petici proti školské reformě.

Část labouristů je proti návrhu z principiálních důvodů. Trvají na tom, aby se vysoké školství financovalo z daní, jak to strana slibovala před volbami.

Poslanci sdružení kolem exministryně Clare Shortové ovšem cítili příležitost Blaira sesadit. Vláda proto těsně před hlasováním přesvědčovala především vlastní poslance.

Úterním schválením ale britská debata o školném nekončí. Hlasovalo se totiž o tom, zda sněmovna propustí zákon do dalšího stádia parlamentního projednávání. Nyní o něm budou poslanci jednat ve výborech a návrh se ještě jednou do sněmovny vrátí ve třetím čtení, než přejde do Sněmovny lordů.

Blaira prověří i zpráva o Kellym
Blaira ale ve středu ještě čeká jedna zkouška. V poledne totiž vyšetřující soudce Brian Hutton zveřejní zprávu o roli vlády a médií při loňské sebevraždě britského zbrojního experta Davida Kellyho.

Podle pozorovatelů bude soudcova zpráva pro Blaira stejně významná jako dnešní rozhodnutí sněmovny.

Zpráva nepochybně otevře řadu otázek kolem války v Iráku, protože Kelly byl skeptičtější než vláda ohledně rozsahu iráckých zbrojních programů. Nepředpokládá se však, že by tvrdě kritizovala Blaira.

Pozorovatelé se domnívají, že by v případě neúspěchu školské reformy a kritického vyznění Huttonovy zprávy Blair musel ve čtvrtek požádat parlament o vyslovení důvěry. Demisi nyní považují za nepravděpodobnou.

Od Blairova nástupu do funkce v roce 1997 je to nicméně poprvé, kdy se vážně hovoří o možnosti, že by odstoupil.

Britský premiér Tony Blair odjíždí z Downing Street na klíčové jednání parlamentu. (27. ledna 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video