Blair o Iráku Britům nelhal

  • 56
Britský premiér Tony Blair vyšel z nejhlubší krize své dosavadní kariéry jako vítěz. Verdikt komise, která vyšetřovala smrt zbrojního experta Davida Kellyho, ho po mnoha měsících očistil z obvinění, že záměrně klamal britskou veřejnost.

Předseda komise lord Hutton, jehož verdikt byl netrpělivě očekáván po dlouhou dobu, dospěl k závěru, že ze smrti experta nemůže být nikdo viněn.

Zároveň však nečekaně tvrdě zaútočil na televizní stanici BBC, která podle něj obviňovala vládu bezdůvodně.

Krátce po zveřejnění závěrů šetření odstoupil šéf BBC Gavyn Davies a přiznal pochybení stanice, která se omluvila.

BBC odstartovala aféru obviněním, že vláda cíleně přibarvovala a zveličovala iráckou hrozbu zbraní hromadného ničení, a pokoušela se tak manipulovat veřejným míněním. - o vývoji v BBC více zde

Hutton ve svých závěrech uvedl, že se toto nařčení neopíralo o fakta a že BBC překrucovala skutečnost.

"Obvinění, že jsme já či někdo jiný lhali parlamentu nebo jsme cíleně manipulovali veřejností falšováním zpravodajských zpráv o zbraních hromadného ničení, jsou naprosto lživá," shrnul v jedné větě podstatu zprávy triumfující Blair.

Znalci předpokládali, že pokud by nebyly závěry šetření pro něj příznivé, jeho politická budoucnost by byla ohrožena. Takto mu však lord Hutton poskytl možnost triumfovat, neboť byl po mnoha měsících očištěn.

"A já nyní žádám ty, kteří tyto lži vytvářeli a donekonečna opakovali, aby je odvolali, a to ve velkém stylu, otevřeně a jasně," dodal Blair.

David Kelly spáchal sebevraždu poté, co byl jmenován jako zdroj dokumentů BBC, v nichž reportér Andrew Gilligan obvinil vládu z přibarvování informací. Verdikt komise byl v tomto ohledu k BBC velmi tvrdý - údaje od Kellyho podle ní naopak přibarvoval reportér Gilligan. - předchozí vývoj a chronologie ZDE

Kelly podle soudce neřekl Gilliganovi některé výroky, které pak reportér s odvoláním na ně vysílal nebo napsal. Tvrzení, která Gilligan vysílal, byla podle soudce "nepodložená".

Vadné postupy BBC
V kritice BBC však šel lord ještě dále. Napadl Gilliganovy nadřízené za "vadné" postupy, které nezabránily důkladnému prověření reportérových informací a nezabránily tomu, aby se ve vysílání nakonec ocitly informace nesprávné.

"Zpráva soudce Huttona je mnohem lepší, než doufala vláda, a mnohem horší, než se bálo vedení BBC," zněl první komentář reportéra BBC těsně poté, co Hutton dokončil své shrnutí závěrů, které trvalo skoro 90 minut. Jeho zpráva má několik set stran a byla zveřejněna až poté, co soudce přednesl svou řeč.

Opoziční politici sice vyšetřování přivítali, poukazovali však na to, že mnohé otázky zůstaly nezodpovězeny. "Stále nejsme blíže k tomu, abychom chápali, zda tato země šla či nešla do války na základě falešných předpokladů. Potřebujeme nezávisle vyšetřit, proč se to stalo," řekl předseda liberálních demokratů Charles Kennedy.

Přes opatrnost unikly informace
Zveřejnění zprávy provázela přísná bezpečnostní opatření. Soudce dal napřed tiskárnu, která jeho verdikt tiskla, obklíčit policií. Vlastní text zprávy pak lord Hutton zaslal 24 hodin před zveřejněním několika vybraným hlavním aktérům, které zavázal k mlčení.

I přesto se závěry zprávy před oficiálním zveřejněním objevily v britském bulvárním deníku The Sun, který se odvolal na informace od člověka, který zprávu viděl a nemá politický ani finanční zájem na výsledku vyšetřování.

Soudce kroku deníku lituje, protože zveřejnil jen některé z jeho závěrů, a zvažuje, že požádá úřady o prošetření úniku informací.

Kompletní Huttonova zpráva v angličtině ZDE

Ředitel BBC Gavyn Davies přijíždí ke Královskému soudu v centru Londýna, kde vypovídal kvůli Iráku a smrti vědce Davida Kellyho. (28. srpna 2003)

Britský premiér Tony Blair odjíždí ze sídla v londýnské Downing Street do parlamentu, aby reagoval na závěry vyšetřovací komise zjišťující okolnosti smrti vědce Davida Kellyho. (28. ledna 2004)

Titulní strana závěrečné zprávy vyšetřovací komise zjišťující okolnosti smrti vědce Davida Kellyho. (28. ledna 2004)

Soudce lord Brian Hutton čte v budově londýnského královského soudu závěrečnou zprávu své vyšetřovací komise zjišťující okolnosti smrti vědce Davida Kellyho. (28. ledna 2004)

Reportér BBC Andrew Gilligan přijíždí na své londýnské pracoviště před zveřejněním závěrečné zprávy vyšetřovací komise zjišťující okolnosti smrti vědce Davida Kellyho. (28. ledna 2004)

Pracovník královského soudu v Londýně kontroluje kopie závěrečné zprávy vyšetřovací komise zjišťující okolnosti smrti vědce Davida Kellyho určené pro média. (28. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video