Blair konzervativce převálcoval

  • 3
Londýn - Labouristé Tonyho Blaira povedou poprvé Británii i ve druhém volebním období po sobě. Rozhodli o tom voliči ve čtvrtek v parlamentních volbách. Blair tradičního soupeře, tedy konzervativce, doslova rozdrtil. V Dolní sněmovně získal absolutní většinu. Podle konečných výsledků labouristé získali 413 křesel, konzervativci 166.

Blair sestavil novou vládu
Staronový premiér Británie Tony Blair sestavil novou vládu. Ministrem zahraničí byl jmenován Jack Straw, který byl dosud ministrem vnitra. Straw vystřídá Robina Cooka, o němž ještě páteční list The Guardian napsal, že zůstane ve funkci nejméně další dva roky. Cook patřil k největším eurofilům v Blairově vládě.

Ministrem vnitra se po Strawovi stal bývalý ministr školství nevidomý David Blunkett. Ministerstvo školství po něm převzala jeho bývalá náměstkyně Estelle Morrisová. Vlivnou funkci ministra financí nadále zastává Gordon Brown.

Vicepremiér John Prescott už nebude odpovídat za dopravu, životní prostředí a regiony. Dopravu bude mít nyní na starosti bývalý ministr obchodu a průmyslu Stephen Byers.

PRŮBĚZNÉ OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY
(659 křesel v Dolní sněmovně)

LABOURISTÉ 413
KONZERVATIVCI 166
LIB. DEM. 52
OSTATNÍ 28
 Blair: Podruhé za sebou jsme ještě nevyhráli
Verdikt voličů připomíná volební výsledek před čtyřmi lety, kdy labouristé ukončili nepřetržitou osmnáctiletou vládu toryů. V roce 1997 měli labouristé v Dolní sněmovně převahu nad všemi ostatními stranami 179 křesel.

"V uplynulých 100 letech jsme už byli na krátkou dobu u vlády, ale nikdy jsme ještě nevyhráli podruhé za sebou plné úspěšné období v úřadě," řekl v pátek časně ráno Tony Blair, celý šťastný, ale se známkami velké únavy po probdělé noci.

Šéf toryů: Prohrál jsem, odcházím
Zklamaný vůdce opoziční Konzervativní strany William Hague již přiznal volební porážku. Konzervativci jsou ohromeni její tíží. "Není pochyb o tom, že naše výsledky jsou hlubokým zklamáním," prohlásil Hague. S prohrou se nedokázal smířit a ohlásil svou rezignaci.

 Nejžhavějším kandidátem na vůdce toryů je bývalý stínový ministr financí Michael Portillo. Mezi řadovými členy Konzervativní strany je však vnímán jako kontroverzní politik, mimo jiné i proto, že během svých studií experimentoval s homosexualitou.

"Nikdo není nenahraditelný. Žádný člověk není důležitější než strana."

W. Hague

Dalším z kandidátů je bývalá stínová ministryně vnitra Ann Widdecombová. Do uvolněné funkce se však zřejmě nikdo nebude příliš hrnout, protože decimovaná Konzervativní strana musí projít zásadními změnami.

O ČEM ROZHODLY VOLBY:

1) Labouristé poprvé ve své stoleté historii zvítězili ve dvou volebních obdobích po sobě.

2) Labouristé porazili torye stejně jako před čtyřmi lety a můžou v Dolní sněmovně prosadit, co chtějí. I kdyby proti nim hlasovaly všechny strany, labouristé je přečíslí o 167 hlasů.

3) Konzervativci na vítěze ztrácejí 249 křesel. I když zůstávají druhou nejsilnější stranou, ani ve spojení s ostatními poslanci nemůžou labouristy ohrožovat.

Volby Brity očividně nezajímaly
O novém složení Dolní sněmovny mělo možnost rozhodnout 45 milionů voličů. K urnám se ale dostavilo pouze 63 procent voličů a 18 milionů jich zůstalo doma. To je nejnižší účast od roku 1918. Pro srovnání - v roce 1979 volilo 71,6 procent Britů.

Před volební místností se střílelo
Britské volby se neobešly bez incidentů. Útočníci, pravděpodobně z Irské republikánské armády, začali před oficiálním ukončením voleb ostřelovat volební místnost v obci Draperstown jižně od Londonderry.

Poranili při tom dva policisty a jednu mladou ženu. Žádné ze zranění ale není vážné.
Pachatelům se podařilo z místa činu uniknout.

Šéf konzervativců se voleb málem nedožil
Vůdce britských konzervativců William Hague již také odvolil v Richmondu v severním Yorkshire. Čtvrteční deník The Sun uvedl, že krátce před parlamentními volbami téměř zahynul. Vrtulník, jímž se přepravoval během své předvolební kampaně, se prý v úterý málem srazil ve výšce 760 metrů s jiným vrtulníkem.

Tony Blair změnil Británii. Konzervativcům je trnem v oku, že chce zrušit  i tradiční štvanice na lišky.

Tony Blair: Charismatický vůdce předurčený k vítězství. V mládí býval rockerem.

Haguea ve vrtulníku doprovázela jeho manželka Ffion a čtyři poradci, včetně bývalého slavného běžce Sebastiana Coea. "Všichni jsme zachovali chladnou hlavu. Měli jsme totiž jednoho z nejlepších pilotů," citoval deník Haguea.

Vůdce liberálních demokratů, třetí největší britské strany, Charles Kennedy poslal svůj hlas poštou.

Ekonomický dopad voleb - historický pokles libry
V souvislosti s očekáváním drtivého vítězství labouristů, britská libra poklesla na nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních 15 let a na nejnižší úroveň vůči euru za poslední tři týdny, napsala agentura Reuters.

POSTŘEH
Pozorovatelé předpovídají, že Konzervativní strana Thatcherové a Winstona Churchila, která dominovala britské politické scéně 20. století, bude v novém tisíciletí zapomenuta.

Analytici upozorňují, že příčinou poklesu libry jsou obavy, že silná labouristická většina by vládu přiměla k uspořádání předčasného referenda o připojení se k jednotné evropské měně. Libra potřebuje být slabší v momentě připojení k euru, hlavní měně obchodních partnerů Británie, aby britští exportéři byli konkurenceschopní.

Rozdílné předvolební zbraně
Alfou a omegou předvolební kampaně hlavních politických rivalů bylo euro. Konzervativci tvrdili, že připojení Británie k euru, jak plánují labouristé, libru zničí a snažili se z toho udělat nosný bod svého programu.

Královna kvůli volbám zmešká dostihy
Letošní všeobecné volby notně zamíchají dostihovými plány královny Alžběty II., která je stejně jako všichni její předci po královně Viktorii nadšeným fanouškem a provozovatelem dostihů. V pátek bude muset v Buckinghamském paláci přijmout vítěze voleb a pověřit ho sestavením vlády. Potíž je, že zrovna v pátek je její kůň Flight of Fancy horkým favoritem dostihu v Epsom Oaks.

Labouristé naopak tuto otázku označovali za okrajovou. Rozhodující voliči střední třídy ale považovali za nejpalčivější problémy zlepšení školství, zdravotnictví a policie. Tradičně rozhodujícím faktorem byla samozřejmě ekonomika - a ta dala tentokrát trumf do ruky premiérovi - nezaměstnanost a inflace jsou totiž nejnižší za  poslední generaci.

Britský premiér Tony Blair se svojí ženou Cherie a dětmi Euanem (vlevo), Nicholasem (vpravo) a Kathryn dorazili do místní volební místnosti v Trimdonu, aby odevzdali svůj hlas v předčasných parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění určily za jednoznačného vítěze voleb právě Blaira. (7. června 2001)

Vůdce britských konzervativců William Hague zdraví v doprovodu manželky Ffion své příznivce poté, co odevzdal svůj hlas v britských parlamentních volbách 7. června v anglickém Cattericku. (7. června 2001)

Řádové sestry z kláštera Tyburn v centru Londýna odcházejí z volební místnosti při parlamentních volbách, které se konaly 7. června v Británii. (7. června 2001)

Usedlíci z vesnice Urquhart ve Skotsku popíjejí pivo před místní hospodou Royal Oak poté, co odevzdali svůj hlas v parlamentních volbách. (7. června 2001)

Labouristé Tonyho Blaira povedou poprvé Británii i ve druhém volebním období po sobě. Rozhodli o tom voliči ve čtvrtek v parlamentních volbách. Blair tradičního soupeře, tedy konzervativce, doslova rozdrtil, 8. června 2001.

Bolest poraženého, šéf konzervativců William Hague se nesmíři s tíživou prohrou a ohlásil svou rezignaci, 8. června 2001.

Šéf labouristů Tony Blair se nemusí stěhovat. Ve volbách obhájil své premiérské křeslo, takže zůstává nájemníkem apartmá na Downing Street 10, 8. června 2001.

Šéf labouristů Tony Blair se se svou ženou Cherie nemusí stěhovat. Ve volbách obhájil své premiérské křeslo, takže zůstává nájemníkem apartmá na Downing Street 10, 8. června 2001.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video