Blair: Irák popravil dva britské vojáky

  • 118
Do poválečné obnovy Iráku by se měla zapojit OSN, řekl britský premiér Tony Blair po schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem v Camp Davidu. Bílý dům také požádal Radu bezpečnosti OSN, aby Iráku obnovila program ropa za potraviny. Londýn obvinil Bagdád, že popravil dva britské válečné zajatce.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Je důležité, aby se OSN zapojila do obnovy Iráku," řekl britský premiér Tony Blair na společné tiskové konferenci s Georgem Bushem.

Americký prezident o roli OSN v poválečném vývoji pomlčel, ale požádal světovou organizaci o urychlené obnovení programu ropa za potraviny.

"Irák potřebuje i další humanitární pomoc," podotkl Bush. Podle něho mají USA nyní více spojenců než za války v Perském zálivu v roce 1991.

Strhne se v OSN debata?
Očekává se, že v OSN, kam se chystá Tony Blair zavítat, se na téma poválečné obnovy Iráku strhne bouřlivá debata.

Někteří odpůrci války totiž míní, že rekontsrukce země nemůže být svěřena Britům a Američanům.

Podle amerického tisku se však v Bílém domě ozývají hlasy proti příliš rychlému angažování OSN, které by mohlo omezit manévrovací pole pro USA.

DVA BRITOVÉ POPRAVENI?

* Tony Blair na tiskové konferenci s Georgem Bushem také uvedl, že irácká armáda popravila dva zajaté britské vojáky.
* "Jde o krutý a nepochopitelný čin, který odporuje všem válečným konvencím," míní britský premiér.
* Jeho ministr obrany Geoff Hoon krátce předtím v Londýně řekl, že má důvod si myslet, že dva nezvěstní britští vojáci v Iráku jsou mrtví.

Řečníci v RB OSN odsoudili úder
V New Yorku jedná souběžně se setkáním Blaira a Bushem i Rada bezpečnosti OSN. Podle některých diplomatů by mohla do pátku schválit obnovu programu ropa za potraviny.

Zasedání se koná na popud arabských států a Hnutí nezúčastněných zemí. Většina dosavadních řečníků zásah proti režimu Saddáma Husajna odsoudila, především kvůli absenci souhlasné rezoluce OSN.

Irácký velvyslanec při OSN Muhammad Aldúrí označil svou zemi za oběť agrese barbarů, jejímž cílem je překreslení politické mapy Blízkého východu podle zájmů USA a Izraele.

Vzhledem k tomu, že ani arabské státy však nejsou v protiválečném postoji jednotné, byla rozprava a hlasování o případné nové rezoluci odložena na čtvrtek.

Státníci chtějí urovnat vztahy
Bush a Blair si na jednání v americkém Camp Davidu vyhradili dva dny.

Setkání začalo oficiálně ve středu večeří. Ve čtvrtek byla plánována řada tiskových konferencí, včetně hodinového videospojení mezi Washingtonem, Londýnem a hlavním velitelstvím sil útočících na Irák v Kataru.

BLAIROVO LETADLO
TREFIL BLESK

Letadlo, kterým do USA přiletěl britský premiér Tony Blair, před přistáním zasáhl blesk. Nezpůsobil ale žádné škody ani zranění. Britská agentura Press Association uvedla, že Boeing 777 zasáhl blesk asi ve výši 3000 metrů zhruba 20 minut před přistáním. Stroj ale nemusel ani změnit kurz.

Jednání se dotýkají průběhu války, zhodnocení dosavadních úspěchů a ztrát a urovnání transatlantických vztahů zejména s Německem a Francií.

"Myslím, že obě země mají zájem na nápravě vztahů s USA," prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Tony Blair po setání s Bushem připustil, že válka rozdělila Evropu. "Ale jen část je proti našemu postupu," řekl premiér, který pochválil postoje východoevropských zemí, které mají brzy vstoupit do Evropské unie.

Dvoudenní setkání George Bushe a Tonyho Blaira začalo večeří v letním sídle amerických prezidentu v Camp Davidu. Politici mají diskutovat především o budoucnosti Iráku. (27. března 2003)


Video