Blair v Iráku

Blair v Iráku - Britský premiér Tony Blair se během své návštěvy irácké Basry, kam zavítal jako první spojenecký lídr, setkal s místními školáky. (29. května 2003) | foto: Reuters

Blair chválil v Iráku děti i vojáky

  • 56
Britský premiér Tony Blair přiletěl do jihoirácké Basry. Stal se tak prvním nejvyšším představitelem států protisaddámovské koalice, který poválečný Irák navštívil. Blair dorazil do Basry dopravním letadlem typu Hercules C-130.

FOTOGALERII NAJDETE ZDE

Hned po příletu se setkal s vysokými civilními i vojenskými představiteli včetně amerického civilního správce Paula Bremera a britského vyslance v Basře Johna Sawerse.

"Osvobození od Saddáma je ohromná věc, významný čin pro lid Iráku, na který můžeme být hrdí," řekl po setkání Blair. "Ale jeho prostřednictvím se děje ještě něco jiného v celé této oblasti," dodal.

"Myslím si, že tato část světa byla zdrojem možná největší nestability, terorismu a problémů než kterákoli jiná oblast na světě," uvedl také premiér.

Šéf britského kabinetu dodal, že teď je možné dosáhnout v celém regionu skutečného pokroku - od izraelsko-palestinského konfliktu až po vztahy se Sýrií či Íránem.

Po oficiálních setkáních se předseda britské vlády setkal v jedné ze škol v Basře s iráckými žáčky. Nechal se vyfotit s iráckým chlapcem v náručí, který mu dal pusu.

Blair pak pochválil učitele za záslužnou práci, kterou dělají, když pro děti vracejí svět prostřednictvím výuky zase do normálních kolejí.

Poté si prohlédl jeden z opuštěných prezidentských paláců na předměstí Basry, které patřily Saddámu Husajnovi a kde je dnes britské velitelství.

V projevu k vojákům ministerský předseda přiznal, že v Británii panovaly a panují rozdílné názory na účast země ve válce v Iráku, což však podle jeho slov nijak nesnižuje výkon, který vojáci v Iráku odvedli.

"Tohle nebyly předstírané triky jako ve filmech. Byla to opravdová válka s opravdovým proléváním krve a opravdovými oběťmi," řekl Blair čtyřem stovkám britských vojáků.

"Byli tu lidé, o kterých víte, že už se domů nevrátí. Oplakáváme je a projevujeme jim úctu za všechno, co udělali, i za oběť, kterou přinesli," dodal.

Velká Británie vyslala do Iráku 45 tisíc vojáků, aby bojovali po boku amerických jednotek ve válce, která začala 20. března.

Vojenské operace byly zastaveny několik dní po pádu Bagdádu 9. dubna. Část britských vojáků se už z Iráku stáhla, ale stále tu zůstává na 20 tisíc mužů rozmístěných na jihu země.

Z Basry Blair odletěl vojenským vrtulníkem do přístavu Umm Kasr, prvního iráckého města, které bylo dobyto a kde byla správa později předána do iráckých rukou.

, ,

Video