Britský ministerský předseda Tony Blair.

Britský ministerský předseda Tony Blair. | foto: Reuters

Blair chce do konce léta odvézt z Iráku skoro třetinu vojáků

  • 12
Zatímco Spojené státy posílají do Iráku posily, Británie hodlá své muže stáhnout. Prvních šestnáct set z více než sedmi tisíc britských vojáků přijede domů v nejbližších měsících, další by se mohli vrátit koncem léta. Premiér Tony Blair to řekl v projevu k dolní komoře parlamentu.

Britové mají v Iráku druhý největší kontingent po Američanech, jejich muži působí hlavně v provincii Basra. Blair dnes poslancům řekl, že chce z Iráku co nejdříve stáhnout šestnáct stovek mužů a dalších 500 by je mohlo následovat koncem léta.

Britský voják v Basře

Britský voják v irácké provincii Basra.


Spekulace médií, že celý kontingent bude doma s koncem příštího roku, ale nepotvrdil. Řekl pouze, že "vojsko v zemi zůstane i v roce 2008, bude chránit hranice a zásobovací cesty a v případě potřeby poskytovat podporu Iráčanům". Což je ostatně jeho hlavním úkolem už nyní, dodal Blair.

Basra, kde většina z britských jednotek působí, zůstává podle ministerského předsedy nebezpečným místem, ale Iráčané už píší novou kapitolu v její historii.

Britové se sice z Basry začnou stahovat, ale minimálně v roce 2008 tam ještě budou poskytovat podporu Iráčanům.

Ministerský předseda už v lednu prohlásil, že o dalším postupu bude poslance informovat poté, co skončí společná operace britských a iráckých vojáků v Basře zaměřená na korupci v policii. Konec oznámil minulou neděli.

Teď ještě zdůraznil, že skutečný harmonogram stahování bude záviset na situaci v Iráku. Když bude neúnosná, odchod se zpomalí.

Americké posily
Blairovo prohlášení přichází v době, kdy Američané na krvavou iráckou půdu posílají dalších 21 500 vojáků (ke stávajícím zhruba 130 tisícům). Posily mají pomoci řešit katastrofální situaci v Bagdádu a také v provincii Anbár, která je centrem povstání arabských sunnitů. - více zde

Iráckou metropolí otřásá sektářské násilí, denně umírají desítky lidí.

Americký prezident o Blairových nynějších záměrech věděl předem, britský premiér mu je sdělil v úterý po telefonu. George Bush prý ocenil pevnou podporu Británie na jihu Iráku. "Jsme spokojeni, že se podmínky v Basře dostatečně zlepšily, a Britové mohou převést další část kontroly na Iráčany," řekl mluvčí Gordon Johndroe.

Spojené státy mají podle něho stejný cíl: přenést odpovědnost na irácké bezpečnostní síly a snížit počet amerických vojáků v Iráku.

Dánsko se připojí
Tony Blair, který během pár měsíců opustí křeslo ministerského předsedy, si podporou americké invaze do Iráku vykoledoval značný pokles popularity. Spojené království ztratilo za téměř čtyři roky bojů 130 mužů.

Dánský předseda vlády Rasmussen.


K nadcházejícímu stahování se hodlá připojit i Dánsko. Necelou pětistovku svých vojáků, kteří slouží na jihu země pod britským velením, si odveze do konce srpna. Místo nich ale pošle vrtulníkovou jednotku, řekl premiér Anders Fogh Rasmussen.

Opačně postupují Bulhaři, jejich parlament dnes schválil roční prodloužení irácké mise. Současných 120 vojáků a pětatřicet členů podpůrného personálu nahradí v březnu čerstvé síly, které v zemi zůstanou do března 2008. Budou chránit uprchlický tábor v Ašrafu asi 70 kilometrů severně od Bagdádu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video