Italský politik Aldo Moro na jedné z fotografií, které během jeho zajetí

Italský politik Aldo Moro na jedné z fotografií, které během jeho zajetí prezentovaly Rudé brigády. | foto: Profimedia.cz

Italský premiér, kterého zastřelily Rudé brigády, bude asi blahořečen

  • 33
V Itálii možná blahořečí bývalého ministra Alda Moru, který byl v roce 1978 unesen a zabit Rudými brigádami. V zemi sílí hlasy, že se křesťanský politik nikdy nezpronevěřil svým ideálům a takové ocenění životních skutků si zaslouží.

Byl to jeden z těch historických momentů, který otřese celým národem, jak upozorňuje britský deník The Telegraph. Rudé brigády 16. března 1978 zajaly bývalého dlouholetého premiéra země, který právě vyjednával historickou koalici mezi svou křesťanskodemokratickou stranou (Democrazia Cristiana) a italskými komunisty (Partito Comunista Italiano).

Beatifikace

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace (z lat. beatus šťastný, blažený a facere učinit) je druhým stupněm kanonizačního procesu (tj. prohlášení za svatého v katolické církvi). Toto prohlášení znamená, že se Církev zaručuje za to, že daná osoba je v nebi, je proto možné ji prosit o přímluvu, a prokazovat ji úctu (např. může jí být zasvěcen kostel či oltář). Předpokladem je ukončené beatifikační řízení a jeden doložený zázrak. Na rozdíl od kanonizace, blahoslavenému úcta smí být prokazována, není to však výslovně předepsáno, jako je tomu u světců. Povolení uctívat blahoslaveného je též výhradně lokální, neplatí univerzálně pro celou církev.

Zdroj: wikipedia.org

Dohoda už byla na světě, když skupina z Rudých brigád přepadla automobil Alda Mora, aby ho zajala. Během útoku zabila pět jeho bodyguardů.

Levicoví teroristé chtěli lídra křesťanských demokratů vyměnit za šestnáct vězněných spolučlenů. Státní orgány však na jejich podmínky odmítly přistoupit.

Po 55 dnech vězení a neúspěšného vyjednávání, do kterého se zapojil i tehdejší papež Pavel VI., se rozhodli členové Rudých brigád k činu. Dne 9. května 1978 politika naložili do kufru auta a několika ranami zastřelili. Auto i s tělem pak zaparkovali v centru Říma, podle jedné z teorií napůl cesty mezi sídly křesťanských demokratů a komunistů jako symbol konce paktu.

Blahořečení dal nyní zelenou i kardinál Agostino Vallini, papežův vikář. Zastřeleného politika sám označil za "božího služebníka".

Největší státník

Člen současné Demokratické strany Gero Grassi k tomu říká: "Když jsem o tom slyšel, byl jsem překvapen a nadšen. Moro se stal mučedníkem demokracie. Byl hluboce věřícím. Za příklad, jaký nám tu svým pozemským životem Moro dával, si být blahoslavený jistě zaslouží, i když mu nebyl doložen žádný zázrak."

Nápad blahořečit Alda Mora potěšil i jeho dceru Mariu Fidu Moroovou: "Bližší podrobnosti o tom zatím nevím, ale je to krásná představa. Otec jistě i v dramatu posledních dnů jednal podle křesťanské morálky a zůstává tak pro nás vzorem slušnosti, soucitu a smilování," sdělila dcera zastřeleného politika italskému serveru liberoquotidiano.it.

"Jsem určitě pro jeho blahořečení. Je to to poslední, co můžeme můžeme udělat pro největšího státníka, kterého Itálie od vzniku republiky měla," dodává Moroová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video