Bizoni se vrátí do míst, kde žijí indiáni. (ilustrační snímek)

Bizoni se vrátí do míst, kde žijí indiáni. (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bizoni se v USA a Kanadě vrátí do míst, kde žijí domorodí indiáni

  • 13
Domorodé kmeny ze Spojených států a Kanady v úterý podepsaly historickou dohodu umožňující návrat bizonů do míst, kde dnes žijí indiáni. Smlouva by měla turům zajistit volný pohyb přes hranice regionů a států a jejím dlouhodobým cílem je navrátit tradiční zvíře do života indiánů na západě kontinentu.

Ujednání podepsali zástupci desítky kmenů z amerického státu Montana a kanadské provincie Alberta, mezi jejichž územími by díky smlouvě měli obnovené bizoní populace volně migrovat.

„Lovecké praktiky, obřady, písně - všechny tyto věci se točily kolem bizonů...Všechny tyto věci budou přehodnoceny a obnoveny s přítomností bizonů,“ řekl profesor indiánských studií z Univerzity Lethbridge s domorodým jménem Malý medvěd.

Na základě dohody by se měly přirozené bizoní populace vrátit do některých oblastí Skalnatých hor či Velkých plání. Podle agentury AP jde o první bizoní dohodu od série smluv o volném lovu bizonů z 19. století.

Před osídlením západní části dnešních Spojených států a Kanady žily na těchto územích miliony divokých turů. Koncem 19. století jich ve volné přírodě kvůli nekontrolovanému lovu zbývalo necelých 1 500. V té době byly indiánské kmeny násilně umisťovány do rezervací a zbavovány možností lovu.

V současnosti žije ve volné přírodě Severní Ameriky okolo 20 tisíc bizonů. Místní farmáři v minulých letech neúspěšně protestovali proti jejich opětovnému rozšiřování kvůli obavám z toho, že přinesou nemoci a spasou jejich kravám trávu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video