Odcházející ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Odcházející ministryně životního prostředí Rut Bízková. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Životní prostředí chci chránit jinak než ministr, vysvětluje odchod Bízková

  • 9
První náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková k dnešnímu dni rezignovala. Důvody měla podle svých slov dva - má jiný názor na způsob ochrany životního prostředí, než jaký razí ministerstvo pod vedením Tomáše Chalupy, a jako nadřízená nevěděla o personálních změnách na Státním fondu životního prostředí.

"Pracovala jsem několik let dvanáct až čtrnáct hodin denně, teď si chci trochu odpočinout," vzkazuje odcházející náměstkyně.

Proč jste se tedy rozhodla rezignovat?
Od začátku působení pana ministra Chalupy jsem mu byla plně k dispozici ke spolupráci v jeho novém postu a v novém prostředí. Vzhledem k tomu, že moji pomoc už nepotřebuje, rozhodla jsem se rezignovat na svou funkci, a to k 6. dubnu 2011. Panu ministrovi přeji hodně úspěchů - kudy chodím, tudy říkám, že je talent na ministra. Ale moje mise na MŽP skončila.

Odcházíte z ministerstva, nebo pouze z postu a v instituci zůstanete?
Odcházím z ministerstva.

Jaké máte plány, co budete dělat?
Pracuji čtyři a půl roku dvanáct až čtrnáct hodin denně. Potřebuji si trochu odpočinout. Pak se začnu živit tím, na čem jsem pracovala dosud - budu se zabývat projekty k ochraně životního prostředí.

Napsala jste mi, že jste se rozhodla sama a racionálně, ne na základě emocí. Proč tedy přišlo takové rozhodnutí, co ho vyvolalo?
Důvody byly dva, jeden zásadní a druhý okamžitý. Tím zásadním je jiný náhled na ochranu životního prostředí, než má pan ministr. Před dvěma týdny jsme vedli věcnou diskusi o jednotlivých agendách resortu. Poznala jsem, že se v postojích k ochraně životního prostředí hodně lišíme. Jsem profesním zaměřením úředník, mám však poměrně jasnou představu o cílech a nástrojích nejen ochrany životního prostředí, ale o podmínkách konkurenceschopnosti České republiky obecně. 
Okamžitým důvodem mého rozhodnutí pak bylo oznámení pověřené ředitelky fondu Radky Bučilové Radě Státního fondu životního prostředí o personálních změnách na ministerstvu a Státním fondu životního prostředí (SFŽP). 

Chalupa rezignaci přijal

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rezignaci náměstkyně Rut Bízkové přijal. Na úterním večerním jednání jí poděkoval za spolupráci. "Rut Bízkové si velice vážím a bylo mi ctí s ní spolupracovat. Patří k lidem, kteří se dlouhodobě věnují problematice životního prostředí a v této oblasti odvedla velký kus práce," prohlásil ministr.
"Poznal jsem ji jako člověka, který je pracovitý a který se nebojí, a za to si jí velmi vážím. Věřím, že zůstane činná ve veřejném životě," dodal.
Podle oficiální tiskové zprávy z ministerstva rezignovala Bízková z osobních důvodů. "Po více než šesti letech v resortu životního prostředí jsem dospěla k názoru, že nastal čas na změnu," uvedla ve zprávě Bízková. "Ochrana životního prostředí je náročná disciplína. Přeji panu ministrovi, aby se mu práce v tomto oboru dařila," dodala.
Rut Bízková byla od září 2006 náměstkyní ministra životního prostředí a ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí. Od 15. dubna do 13. července 2010 zastávala post ministryně životního prostředí. Poté přešla na pozici I. náměstkyně ministra životního prostředí.

Takže za odchod může i fakt, že jste jako nadřízená pověřené ředitelky Bučilové netušila o personálních změnách na SFŽP, respektive v Operačním programu Životní prostředí?
Ano.

Podle našich informací může za rezignaci i ignorace Operačního programu Životní prostředí ze strany ministerstva a nemožnost prosadit potřebné změny?
Nedá se říci, že by to byla ignorace, ale já sama vidím velkou potřebu změn.

Jakých?
Personálních a systémových. Já a mí spolupracovníci jsme cítili události konce loňského roku (tehdy tehdejší šéf fondu Libor Michálek zveřejnil nahrávky odkazující na korupci a podivné toky peněz z OPŽP - pozn. redakce) na SFŽP trochu jako křivdu. Operační program, o jehož transparentnost jsme velice usilovali, byl napaden zevnitř, ozývaly se hlasy, že některé projekty nejsou v pořádku - stal se nedůvěryhodným. Přitom například jako ministryně jsem zažila neskutečné tlaky v době, kdy jsme na jaře 2010 zpřísnili kritéria při zadávání veřejných zakázek v OPŽP. Povedlo se to, zrychlovalo se čerpání prostředků, procesování projektů. Usilovali jsme, aby nepadl ani stín pochybnosti na to, že se žádosti a vyplácení peněz procesují řádně, že je to hodnoceno spravedlivě a bodově, ne na základně osobních preferencí. V druhé polovině roku se ale chod fondu zpomalil, pak přišla ta rána a nahrávky od pana Michálka. Vznikla nejistota a Evropská komise požádala, abychom si ověřili procesy, zda probíhají v pořádku. A ve chvíli, kdy jsme měli velmi intenzivně řešit nápravu, přišly jiné priority.

A když se vrátím k personálním změnám: Procesování evropských peněz není jako vozit hlínu v kolečku, což po zaučení může dělat každý. Je to sofistikovaná práce pro ty, kdo hodně umí. Vyžaduje rozsáhlé znalosti. Takoví lidé z fondu odešli a dosud se tam nevrátili. Představa, že Operační program Životní prostředí může okamžitě a dobře řídit každý, kdo někdy slyšel o evropských fondech, je představa laická. A na nějaké zaučování není čas. Už byl promarněn - na fondu se vystřídaly nejméně dvě nové garnitury a není čas na třetí, alespoň z mého pohledu ne.

Na svém blogu jste psala, že je veliká škoda, že z fondu odešli lidé, kteří tomu rozuměli, koho tím myslíte? Patří tam i pan Michálek?
Myslím tím zejména kolegy Valdmana (1. náměstek ředitele SFŽP, řídil fondy EU, OPŽP) a Pěnka (ekonomický náměstek) - vyhazoval je právě pan Michálek. Oba odešli z hodiny na hodinu. Jaké byly důvody jejich odchodu, nevím. Hodně jsem bojovala za to, aby se pan Valdman vrátil, protože byl nenahraditelným expertem, pan Pěnek byl pracovitý a přinesl spoustu zlepšení. Oba považuji za naprosto nezkorumpovatelné, férové lidi s tahem na bránu.

V programu Zelená úsporám postrádám paní Plockovou (náměstkyně pro národní programy a Zelenou úsporám). Ta také odešla za pana Michálka, program ale i přes spoustu formálních nedostatků dokázala správně nastavit. Pan Michálek sám byl - podle mého soudu - ve svém oboru velmi znalý pán, řízení SFŽP však nebylo jeho silnou stránkou.
 
Do kdy se podle vás musí čerpat peníze na podané žádosti, abychom tyto miliardy z EU neztratili?
Prostředky v OPŽP je možné čerpat až do roku 2015. To vypadá dost vzdáleně, ale pokud znáte pravidla programu a celý proces poskytování dotací, pak je to za chvíli. V současné době však není hlavním problémem samotné čerpání, i když procesy stále nejsou dost rychlé, ale prověření transparentnosti procesů. Potřebujeme dosáhnout toho, aby Evropská komise, ministerstvo pro místní rozvoj jako koordinátor poskytování evropských peněz a ministerstvo financí jako ten, kdo peníze proplácí, měly záruku, že se vše děje řádně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video